SON DAKİKA
Hava Durumu

CHP'de kavga son sürat devam ediyor...

Yazının Giriş Tarihi: 22.02.2022 20:16
Yazının Güncellenme Tarihi: 22.02.2022 20:16

CHP’de son il kongresi öncesi herkes tarafını belli etmiş ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal da net bir şekilde İsmet Karaca’nın karşısında yer almıştı. İl Kongresi’nde Sarıbal ve onlarca deve dişi ismin desteğini alan Hüseyin Akkuş, CHP tabanının desteğini alamamış ve kongreyi İsmet Karaca’ya kaybetmişti. 
O günden sonra da kavga hiç bitmedi. Orhan Sarıbal, il başkanını hiç ziyaret etmedi. O yokken ile gitti. Hiçbir programa katılmadı. 
Zorunlu bir kaç toplantı hariç ile uğramadı. 


Karaca ile Sarıbal arasında müthiş bir savaş yürüdü gitti. Kurultay’da bile aynı savaş devam etti. 
Savaş devam ediyor ve edecek. İki taraf da birbirini yok sayıyor ama alttan birbirlerine salvo yapıyor. 
İşte onlardan biri de birkaç gün önce yaşandı. 

CHP İl Başkanı İsmet Karaca, CHP'nin tarımdan sorumlu genel başkan danışmanı Orhan Sarıbal'dan hazzetmediğinden tarım mevzuuna dalabilmek için İstanbul'dan Gökhan Günaydın'ı takviye alıp, Bursa’da birkaç köyü gezdi. Üstelik ne tesadüf bu gezi Sarıbal'ın bölgesi olan Gürsu'daki köylere düzenlendi. 
CHP’de tarımla ilgili iki milletvekilinin büyük bir rekabeti var. Biri Sarıbal biri Günaydın. Karaca, Sarıbal’ın ezeli rakibini onun sahasına sürdü anlayacağınız. 

 Gürsu’daki köy ziyaretleri pek iç açıcı olmamış anladığım kadarıyla. Fotoğraflara baktım birkaç köylü ve CHP heyeti var. Kalabalık olan heyet yoğunluk algıyı oluşturmaya yetmiyor çünkü köylü olanlar kendini belli ediyor. 
Neyse Gürsu’da bol bol deveci armudu yemiş heyet. Kasa kasa da arabalara yüklenmiş armutlar sonra görüntüler sosyal medya aracılığı ile paylaşılarak sonlanmış mevzu. Algı operasyonu pek de başarı sağlayamamış anlayacağınız. 


Şimdi bakalım Orhan Sarıbal’dan nasıl bir karşı hamle gelecek. Sarıbal bu hamleyi karşılıksız bırakmaz. 
Savaş çetin ve seçimlere doğru daha da sertleşecek. İş nerelere varır bilemiyoruz ama bakarsınız Sarıbal İstanbul’dan Günaydın Bursa’dan milletvekili olur mu? İhtimal dışı değil. 

_______________________________

Sami Ağabey’den çok yerinde öneri!

Bursa için vatandaş için düşünen kafa yoran ve öneriler sunan bir isimdir Sami Özbağkıran ağabey. Mega giga hiper porjelerle ilgili değil tabiki. Günlük yaşamla ilgili yaşayışın akışın içinden gelir önerileri. Ya da hamasetin zirveye vardığı yerlerden gelir. 


Önceki gün de çok yerinde bir tespit ve yerinde bir öneri paylaştı. 
Bugün esnafların en büyük sorunlarından birisi de kira artışları ve kiraya tutulacak yerlerin yüksek bedellerle önlerine çıkması. Bunun ana nedenlerinden biri de çok yüksek kiralar ödeyen bankalar başta olmak üzere belli sektörler. 


İşte bu noktada sorunu çözebilecek bir öneri getirdi Sami Özbağkıran. Uygulanması kolay ve sonuç verecek cinsten. 
Sami ağabeyin önerisi ve çözüm yöntemini dile getirdiği paylaşım şöyle; “ Ana arterlerde işlek caddelerde en büyük dükkanları bankalar yüksek kiralar ödeyerek kiralamakta ve diğer dükkan sahipleri de bu yüksek kiraları emsal göstererek kira talep etmektedirler.
Böylece esnaf ödedikleri yüksek kiraları gider olarak müşterilere mal fiyatı üzerinden yüklemektedirler.
Günümüzde bankacılık hizmetlerinin büyük bölümü internet üzerinden yapılmakta ve banka şubelerine gidişler azalmaktadır.
Banka şubeleri artık hizmetlerini üst katlarda yürütebilirler.
Böylelikle cadde üstü dükkânların kira bedelleri ciddi miktarda düşer. 
Esnafın ana giderleri de azalmış olur.
Belki ilgili biri bu yazıyı okur.
Saygılarımla

Bence üzerinde düşünülmesi gereken bir öneri!

___________________________


Cemil Aydın’dan kritik bir teklif

Bursa’da yılların hayali bugün adım adım gerçekleşiyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın desteğiyle Çarşıbaşı ve Hanlar Bölgesi ortaya çıkıyor. Yıkımlar sürüyor ve tarihi bursa ortaya çıkıyor. Önünden geçerken yıllara hayıflanıyor insan ve bu güzelim eserlerin önüne o kötü binalara nasıl izin verildiğine bir kez daha kahrediyor. 
Proje adım adım ilerliyor. İşte zaman zaman Osmangazi Belediye Meclisi MHP eski meclis üyesi ve grup sözcüsü Cemil Aydın bir öneri getiriyor. Israrla teklifini gündemde tutmaya çaba harcıyor. 

Nedir o teklif peki diyeceksiniz?
İşte o teklif şu;  “Temiz Cadde üzerinde bulunan tüm binalar kamulaştırma marifetiyle yıkılmalı ve tarihi surlar tamamen ortaya çıkarılmalıdır.
Osmangazi Belediyesi’nin heyelan sonrası kamulaştırarak yıkımına başladığı binalardan sonra ortaya çıkacak alanın anlam kazanması için Saltanat Kapısına kadar olan bölümün de gün yüzüne çıkartılması gerekmektedir.  Bu esnada; Hanlar Bölgesi'nin etrafının açıldığı bugünlerde aynı uygulamanın Tahtakale için hayata geçirilmesi konuşulurken Temiz Cadde’nin Tahtakale’ye bakan tarafında yeni bir inşaata çok katlı imar izni tartışmalara ve eleştirilere yol açmaktadır.

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.