SON DAKİKA
Hava Durumu

CHP’de klasik siyaset oyunları…

Yazının Giriş Tarihi: 11.09.2023 15:20
Yazının Güncellenme Tarihi: 11.09.2023 15:20

Tiyatro oynanıyor ve tiyatro olduğunu herkes biliyor. Üstelik adına siyaset denilerek bir dünya insan da dahil ediliyor işin içine. Siyasi bir partinin içinde kimi seçtikleri, ne yaptıkları kendilerini ilgilendirir arcak Bursa’yı ya da Türkiye’yi yönetme iddiasındaki bir partinin kamuoyuna yansıyan görüntüsü her bireyi ilgilendirir.

CHP Bursa’da yaşananlardan bahsediyorum. Düne kadar düşman kutuplar olarak bilinen Mustafa Bozbey ile Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal’ın son tahlilde İl Bakanlığı için eski Yıldırım İlçe Bakanı Nihat Yeşiltaş isminde birleşmeleri, CHP tabanında oldukça sarsıcı bir etki oluşturdu. Bir çok gazeteci arkadaşım zaten konunun içeriğini ve jenerik senaryoları kalem aldı.

Siyasette 24 saat çok uzun zaman biliyoruz ve o rezervi bırakarak Nihat Yeşiltaş’ın il başkanlığına oldukça yakın olduğunu en azından an itibariyle görüyoruz. Ama, şu anda CHP’de telefon ve görüşme trafiği, strateji, alternatif çalışmaları da hızla devam ediyor. Seçime daha 6 gün var ve neler değişir yada değişmez birlikte yaşayıp göreceğiz.

İşte buradan hareketle asıl konumuza dönelim. Nihat Yeşiltaş’ı tanımam. Sadece Yıldırım İlçe Başkanı olarak biliyoruz. Nadirde olsa sosyal medya ya da davet ettikleri gazeteci arkadaşların yaptığı haberlerden biliyoruz. Siyaset aynı zamanda iddia ve güç işidir. Gücünüz yoksa iddiasının da bir anlamı yoktur.

Şöyle bir bakarsak. Nihat Yeşiltaş’ın arkasında iki tane kürt siyasetçi üstelik düne kadar birbirlerine ateş eden iki siyasetçi var. Her ikisi de çok tecrübeli ve manevra kabiliyeti yüksek isimler. Ekipleri var. Nihat Yeşiltaş belki de aday olanlar arasında en zayıf halka donanım ve güç açısından. Buna rağmen onun arkasına bu ikili neden geçti? Düşünsel ve operasyonel iradeyi kullanmak için şüphesiz.

Eğri oturup doğru konuşalım. CHP’de Nihat Yeşiltaş’ın kendi iradesiyle il bakanlığı yapacağı CHP’yi yöneteceğine inanan sayısı o kadar az ki! Tabloyu gören herkes hemen hemen aynı yorumu yapıyor.

 Bozbey ve Sarıbal, CHP’yi yönetcek il başkanı değil kendilerinin yöneteceği bir il başkanı belirliyorlar. Ha bu böyle olmak zorunda mı? Asla değil. Ancak Nihat beyin siyasi yolculuğuna bakarsak, masaya yumruk vuracak bir yapıya sahip olmadığını düşündürüyor bize. Dana mülayim bir yapıya sahip ve kavga mücadele konusunda çok da hevesli bir isim değil.

Bozbey’in manevrasını anlamak da mümkün. Her ne kadar Nilüfer seçimlerinde Sarıbal-Akkuş ittifakıyla savaşsa da, son tahlilde kazanan adayın yanında yer almak istiyor tekrar Nilüfer rüyasını gerçeğe dönüştürmek için. O rüya gerçek olur mu? Çok zor görünüyor. O halde İbrahim Alagöz hamlesi de güveneceğim adam Nilüfer’de olsun adımı olarak kabul edilebilir.

Sarıbal, açısından da mesele çok net. Herhangi bir kazaya uğramadan Bursa’da hakimiyetimi ilan edeyim. Böylece hem ili kontrol edip hemde belediye başkan adayları ve meclis üyesi adayları üzerinde sözüm olabilsin mantığı ile bu zorlama ittifakı kurmuş gibi görünüyor.

Her iki cepheden de çok kişiyle görüştüm. Büyük bir tiyatro kurulduğunu söyleyebilirim. İnanılmaz dezenformasyon ve bilgi kirliliği oluşturuluyor. Bu da asıl konunun gözden kaçırılması için oldukça iyi bir taktik. Asıl konu ne?

CHP İl Başkanı olacak ismin bu koltuğu doldurup dolduramayacağı meselesi. Madem iktidarı hedefliyorsun güçlü il başkanı ve güçlü yönetimlerin olmak durumunda. Sadece sadakatli kitlenin değil kentin ciddiye alıyor olması lazım. Gerek kariyler gerekse itibar olarak kentte adının bir ağırlığının olması oldukça önemli.

Nihat Yeşiltaş’a baktığımızda Yıldırım ilçe başkanlığını yürütüyordu uzun süredir evet ancak Bursa için tanınırlığı yeterli düzeyde değil. Dahası güçlü il başkanı ve kentin gündemini eline alacak bir yapı ne yazık ki görünmüyor.

Yeşiltaş zaten başından kendi partisinin seçmeni ve tabanı olarak da arkasındaki isimlerin müdürü gibi bir konumla göreve geliyor görüntüsü içerisinde. Bu durumun CHP’ye fayda getirmeyeceği ortada. Dahası kendi tabanına da bir heyecan verme ihtimali zayıf. İttifakın Nihat Yeşiltaş üzerinde olması da zaten her iki isim açısından da bir başka güçlü isim olmasın çabasından öteye bir durum değil.

Yani il bizi değil biz ili yönetelim. CHP Bursa bizim olsun istediğimiz gibi at sürelim kaygısı, CHP’nin değişmez küçük olsun benim olsun hastalığının bir tezahürü aynı zamanda. Bakalım CHP’nin karşı aklı bir hamle yapacak mı ya da yapabilecek mi? Nihat Yeşiltaş solcu bir isim ama lider bir isim asla değil. Bunu da bir kenara not edelim.

Ve tüm olan bitenlerin yanında Turgay Erdem cephesi ne yapacak? Bu da denklemde göz ardı edilmemesi gereken bir durum.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.