SON DAKİKA
Hava Durumu

CHP'de ne kaos ne kavga bitiyor…

Yazının Giriş Tarihi: 13.02.2019 21:30
Yazının Güncellenme Tarihi: 13.02.2019 21:30
Hiçbir şey bulamadıklarında kendi gölgeleriyle kavga etmeyi adet edinen CHP’de, belediye başkan adaylığı sürecinde başlayan ve ittifak sürecinde zirve yapan kaos durumu, bu kez liste savaşlarına dönüştü.Bursa’da toplam 9 ilçeyi İYİ Parti’ye veren, 8 ilçe ve Büyükşehir’de seçim yarışına girecek olan CHP’de, şimdi de meclis üyeliği krizi yaşanıyor. CHP örgütlerinin İYİ Parti ittifakı nedeniyle 9 ilçenin verilmesine olan tepkisi bitmeden  başlayan liste krizi nedeniyle sinirler adeta ok gibi gerilmiş durumda.

Listelere hâkim olma ve adam sokmak için birbirleriyle savaş il ve ilçe örgütlerinin yanı sıra belli gruplar da söz sahibi olmak için mücadele veriyor. Özellikle Nilüfer, Osmangazi ve Yıldırım’da adeta kızılca kıyamet koparken il yönetiminde de büyük kavgalar olduğu biliniyor.

Nilüfer’de Bozbey’in listenin tamamına hâkimiyet kurma ısrarına karşı İl Başkanı Hüseyin Akkuş’un artık varlık yokluk davası haline gelen listeye adam sokabilme çabası sürüyor. İl yönetiminde de listelerden duyulan rahatsızlık kavgalara yol açıyor. Nilüfer’de iddialar o derece ileriye gidiyor ki 300-500 bin lira sıraya girmek için para ödendiği ileri sürülüyor. Dilden dile dolanan bu iddialar, listedeki sıralarını beğenmeyen isimlerin isyanları ile ilçe örgütü ve parti tabanı patlamaya hazır bir bomba durumuna geliyor.

Osmangazi’de ilçe yönetimi ve eski ilçe Başkanı İsmet Karaca’nın kendi ekibinden 10 kişiyi listeye yazdırmak istemesi ve bu isimlerin meclise girecek sıralarda yer almasına yönelik çabaları bir yanda başkan adayı Erkan Aydın da buna karşı duruşu ilçe yönetiminin istifa restine kadar gitti. İl Başkanı Hüseyin Akkuş’un ve Büyükşehir Adayı Bozbey’in de talepleri ortaya konulunca liste içinden çıkılmaz bir hal aldı.

Benzer görüntüler Yıldırım için de geçerli. Güç savaşlarının sürdüğü Yıldırım’da listelere girenler de girmeyenler de büyük isyan halinde.  Önceki gün ve dün CHP’de baş döndüren trafikte her grubun kendi isteği doğrultusunda listeler hazırlayarak Genel Merkeze ulaştırma gayretini görenler durumun ne kadar vahim olduğunu gözleriyle gördü. Elden ele gezen dosyalar, dakika dakika değişen listeler bir şeyi daha ortaya çıkardı ki Türk siyaset tarihinde başka bir evre yaşanıyor. Artık ideolojiler değil para ve güç siyasetin tek hâkimi durumuna geldi.

Devlet patlıcan satmaz…

Evet devlet patlıcan satmaz, soğan satmaz, daha önce olduğu gibi don gömlek de satmaz. Ama devlet yeri geldiğinde piyasayı da belli alanları da regüle eder ve etmelidir de.Bir süredir astronomik rakamlara çıkan sebze meyve fiyatlarının tartışıldığı Türkiye’de, hükümet tanzim satış noktalarını hızla uygulamaya alarak hem bu alanı hem de toplumdaki huzuru regüle etti. Tanzim satışın adının anılması bile fiyatları geriletmeye yetti. Zincir marketler bir hafta önce 20 liraya sattıkları patlıcanı 5-6 liraya çekti. Soğan 2 liraya düşürüldü. Tanzim satış noktaları muhtemelen geçici olarak kuruldu ve bir süre sonra kaldırılacak. Ancak devletin attığı bu adım bir başlangıç olması açısından çok önemli.

Eski hantal devlet yapısının ortadan kalktığının da güzel bir örneği olarak ortaya çıktı tanzim satış noktaları. Karar alındı hemen iki gün sonra tanzim satış başladı. Artık tüm sektörler ve tatlı su kurnazları daha dikkatli adım atacaklar. Bu adım özellikle stokçuları ciddi anlamda sindirecek bir adımdır. Stokla piyasaya ayar vermek isteyenler hemen anında o stokladıkları ürünün ellerinde patlayabileceğinin farkına varmış olmalı.  Hükümet piyasalara ciddi bir ayar verdi. İyi de etti. Devletin gücünün ne olduğunu ve milletin sahipsiz olmadığını göstermesi bakımından bu adım gerçekten çok yerinde oldu. Artık ayar isteyene ayar verilir denge sağlanınca da kenara çekinilir herkes bilmek zorunda.

Hasılı ayarı kaçanların artık o kaçan bölümlerini ayarlatmalarında fayda var.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.