SON DAKİKA
Hava Durumu

CHP’de siyaset halleri!

Yazının Giriş Tarihi: 30.12.2022 22:19
Yazının Güncellenme Tarihi: 30.12.2022 22:19

Deniz Baykal’a kadar Kemalist bir yapıda devam eden ancak Kemal Kılıçdaroğlu’nun kaset operasyonu ile genel başkan olmasından sonra hızla ray değiştiren CHP, dün olduğu gibi bugünde siyaset yapmanın oldukça zor olduğu bir parti. Bir yanda Atatürk’ün kurduğu ve altı oku, diğer yanda aşırı uç sol gruplar ve meshepçiler. 


Kısa bir süre önce CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca milletvekili adaylığı için görevinden istifa etti. Giderken de göstere göstere kendisini destekleyeceğinin altını çizerek Avukat Turgut Özkan’ı il başkanı seçtirdi yönetim kuruluna. İsmet Karaca il kongresi sürecinde de bir ayrışmanın merkezinde olan isimdi. 
İl Başkanı seçildikten sonra gerek bazı ilçe başkanları gerek milletvekilleri ile öyle sıcak ilişkiler kurmuş bir isim değil. Örneğin Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Karaca ildeyken neredeyse hiç gitmedi kendi partisinin il başkanlığına. Sadece zorunlu hallerde kısa süreliğine uğradı.


Turgut Özkan il başkanlığına yönetim kurulu oylamasıyla seçildiğinde zaten zor bir görev almıştı. CHP’yi bir arada tutabilmek ve birlik sağlamak deveye hendek atlatmaktan sordur. Ancak Özkan’ın böyle bir kaygısının olmadığını da daha ilk dakikadan anlamış oldu. 


Malum birkaç gün önce Yıldırım ve Büyükşehir Meclis Üyesi Şahin Sevinç’in yeniden aktif siyasete dönüşünü duyurduğu, Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey’in de katıldığı bir toplantı düzenledi. Oraya Yıldırım ve Nilüfer ilçe başkanlarının yanı sıra İl Başkanı Turgut Özkan’da davetli olmasına rağmen her üç isim de katılmadı. Bozbey ve Sevinç yalnız kaldılar. 


Hemen ardından Turgut Özkan’la konuşan gazeteci arkadaşımız Semra Teke’nin köşe yazısı ise adeta bomba gibi düştü kulislere. 


CHP'nin yeni il başkanı Turgut Özkan adeta partide iç savaş çıkaracak şu sözleri etmiş; "Mustafa Bozbey’in vekil listesinde olmaması gerektiğine inananlardanım. Kılıçdaroğlu’nun Büyükşehir adayımız diye tanıttığı kişinin vekillikle ne işi olur, demezler mi adama sen vekilliği basamak olarak mı kullanıyorsun diye…?"


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yakından ilgilendiği ve iki defa büyükşehir belediye başkan adayımız diye kamuoyuna lanse ettiği Bozbey’i direkt hedef alan Özkan, konuşmasının devamında İsmet Karaca’nın yanında duracağını ve onu destekleyeceğini ifade ediyor. 


Hoş dünkü basın toplantısında yanı sözleri kullanmıyor. Anlaşılan ciddi sıkıntı olmuş bu yazı ve bir u dönüşü olmuş. Basın toplantısında bu konunun sorulması üzerine, “Sayın Mustafa Bozbey bizim Büyükşehir adayımız. Genel Merkezimiz milletvekili aday listesine koyarlarsa, Genel Merkez kararı olduğu için bizler de arkasında oluruz. Sonrasını konuşmak içtin erken” İfadelerini kullanmış.


Dün ilginç bir durum daha oldu. Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal 3 yıl sonra İl Binası’nda basın toplantısı düzenledi. Sarıbal ile Karaca arasında büyük bir savaş var. 


Turgut Özkan dünkü Karaca destek açıklamasının ardından bu kez Sarıbal’ın yanında oturmak zorunda kaldı. Siyaset hele ki il başkanlığı tecrübe gerektirdiği gibi havayı koklayıp, bir sonraki adımları hesaplama sanatı aynı zamanda. 


Turgut Özkan’ın son iki üç gündeki manevraları yakın bir gelecekte il başkanlığını tartışmaya açabilir. Bozbey’in son iki davranış nedeniyle Özkan’a tavır aldığı da kulislerde konuşuluyor. Bakalım bilek güreşini kim kazanacak. 
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.