SON DAKİKA
Hava Durumu

CHP’li Karaca, Almira Otel için bugün ne düşünüyor?

Yazının Giriş Tarihi: 24.06.2020 20:27
Yazının Güncellenme Tarihi: 24.06.2020 20:27

Almira Otel’in 2017’de mevcut binasının arkasındaki araziye yeni bir bina yaparak kapasitesini 700 yatağa çıkarmak için istediği imar değişikliği o dönem oldukça tartışılmıştı.

O dönem CHP Osmangazi İlçe Başkanı olan CHP İl Başkanı İsmet Karaca, adeta ortalığı ayağa kaldırmış, meclisten geçen imar değişikliğine askıya itiraz etmişti.

Karaca o dönem kendisine yakın bir internet sitesine verdiği beyanatta, Almira otel için verilen imar izninin Bursa’ya yeni ucubeler kazandıracağı söylemiş, “Bursa Doğanbey TOKİ ucubelerinin çilesini çekerken, Osmangazi Belediyesi yeni ucubelerin yapılması için izin vermiştir. Sırf birilerine rant sağlamak adına kentin göbeğine yapılacak 20-25 katlı binaların şehrin silüetine vereceği zarar göz ardı edilmiştir” ifadelerini kullanmıştı.

CHP’nin o dönemki Osmangazi İlçe Başkanı olan İsmet Karaca, yapılan plana itirazlarını şöyle sürdürüyordu, “Biz turizmin ve yatırımların desteklenmesi anlamında her türlü desteğe hazırız. Fakat burada birilerine rant sağlamak adına şehrimize zarar verecek yapılara da izin verilmesine sessiz kalmayız. Kaldı ki bugün çıkarılan imar izni, yarın öbür gün emsal gösterilecek ve aynı yükseklikte yeni binalar dikilecektir.”

Almira planıyla ilgili ciddi mücadele eden isimlerin başında yer alan Karaca, “Şehrin en kilit noktalarından biri olan bölgede sadece bir işletme 700 yataklı hizmet vermeye başlayacak. Bunu emsal gösterip yapılacak yeni yatırımları da düşünürsek, orada yaşanacak trafik sorunu, görüntü kirliliği ve hemen altında bulunan mahallelere vereceği zarar kabul edilemez. Karara ilk etapta itiraz edeceğiz. Sonuç alamazsak yargıya taşıyacağız” ifadelerini kullanmıştı.

O dönem ciddi tartışmalara neden olan plan askı itirazı sonrasında dosya bir kenara kaldırılmıştı.

Öyle ki bu dosyaya bulaşan kim varsa ya koltuğunu kaybetti ya görevden alındı ya da bir kez daha o göreve seçilemedi.

Yani dosya bulaşanı yaktı ö dönem. İstanbul yolu planları yapılırken Almira da o plana dahil edilerek yeni bir plan yapılmasına rağmen bu plana da burun kıvırmıştı Almira.

Çünkü yol ve yeşil alana terkleri vermek istemiyor ancak fiyatta da belediyelerle anlaşamıyordu. Dosya şimdi yeniden gündeme gelir mi bilinmez. O güne kadar tozlu raflarda bekleyecek.

Ve aradan 3 yıl geçti. İsmet Karaca CHP İl Başkanı koltuğuna oturdu. Kader arkadaşı Mete Akyolcular da Karaca’nın sahada büyük mücadelesi ve stratejisi ile yeniden Osmangazi İlçe Başkanı oldu.

Ve İsmet Karaca’nın desteğinde İlçe başkanı olan Mete Akyolcular’ın yönetiminde gözlerden kaçan bir detay bugünlerde CHP kulislerinde dolaşmaya başladı. Karaca’nın büyük mücadele verdiği Almira Otel’in teknik müdürü Adnan Kasap Osmangazi yönetiminde görev aldı.

Almira Otel’in projelerinin önüne set çeken ve o projelerin yapılmasını engelleyen CHP’nin birinci ismi olan İsmet Karaca kontrolündeki Osmangazi ilçe yönetimine bu ismin girmesi Almira Otel yönetiminin izni olmadan olamayacağı ortada. Demek ki bir uzlaşı sağlanmış.

Şimdi dikkatle önümüzdeki günlerde bu Almira dosyasının yeniden Osmangazi Meclisi’ne gelip gelmeyeceğini takip ediyoruz.

Ve İsmet Karaca’nın bu konudaki görüşünü gerçekten merak ediyoruz.

Sadece biz değil tabi CHP tabanı da merak ediyor.

Ne değişti, nasıl bir orta yol bulundu ya da anlaşma sağlandı?

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.