SON DAKİKA
Hava Durumu

CHP Mudanya’da istifa depremi!

Yazının Giriş Tarihi: 27.02.2021 20:07
Yazının Güncellenme Tarihi: 27.02.2021 20:07

CHP Mudanya Belediye Meclis Üyesi Mehmet Er. Sert bir açıklama yaparak hem partisinden istifa etti hem de belediye şirketindeki yönetim kurulu üyeliğini bıraktı. 


CHP Mudanya Belediye Meclis Üyesi Mehmet Er, önceki gün MHP Mudanya Belediye Meclis Üyesi Bülent Erden’in eleştirilerinin bir kısmına cevap verdi. O paylaşım Mudanya’da kıyametin kopmasına da yol açtı. 


Aslında Mehmet Er, Bülent Erden’in meclis üyelerine yönelik eleştirisine cevap vermek istemişti ancak paylaştığı metin işi başka yerlere taşıdı. 
AK Parti ve MHP kurumsal olarak çok sert açıklamalarla Mehmet Er ve CHP’ye tepki gösterdi. CHP’li meclis üyeleri, belediye yönetimi ve parti ise sessiz kaldı. 
Dahası Mehmet Er sahip çıkacaklarını beklerken, üstüne iddiaya göre Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’la tartıştı. Mehmet Er, beklediği desteği bulamayınca ve yalnız bırakıldığını hissedince CHP ile bağlarını kopardı. 


Genç bir siyasetçi olan Mehmet Er, siyasi manevraları yeterince bilmediği, takım arkadaşlarını yeterince tanımadığı için acı bir tecrübe ile ilk siyasi dersini aldı. Ancak bu duruma oldukça içerleyen Mehmet Er, partisinden ayrıldı. 


Aslında Bülent Erden, sert eleştirilerini Mudanya’nın CHP’li Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’a yöneltmişti. Seçim döneminde vaad edilen ve her devasında gündeme getirilen ancak yapılmayan icraatları sormuştu Bülent Erden. Mesela Yıldıztepe Projesi, mesela kapalı Pazar yeri, mesela cem evi gibi…
Bu eleştirilerini yaparken CHP’li meclis üyelerini de mecliste pasif kaldıkları için eleştirmişti. İşte Mehmet Er bu noktaya itiraz ederken konu oldukça büyüdü. Metin doğru bir metin değildi. 


CHP’de ilçe yönetiminin, Meclis üyelerinin ve belediye yönetiminin bu hatayı düzeltme noktasında Mehmet Er’e yardım etmeleri gerekirdi ama yapmadılar. Sustular. Bu suskunlukta istifayı getirdi. 


Daha enteresan tarafı ne ilçe ne belediye yönetimleri ne de CHP’li meclis üyeleri Er’in istifası noktasında da bir tepkileri olmadı olumlu ya da olumsuz. Yani Er’in yok saymaya devam ettiler.


Mehmet Er, Muharrem İnce’nin Memleket Hareketi’ne katılacağını açıkladı. Böylece daha parti kurulmadan Mudanya Meclisi’nde bir sandalyeye sahip oldu. 
Mehmet Er, istifasını açıkladı sosyal medyadaki metinde de ibretlik sözlere yer verdi. Partisini savunurken kendi partisi tarafından suçlu ilan edildiğini vurguladı. 
Bu durum bir anlamda diğer meclis üyelerine ve CHP’lilere bir kez daha gözdağı olarak da nitelenebilir. 
Bu dakikadan sonra CHP’de kimse konuşmayacaktır. Konuşanın muhatap olduğu muameleyi görünce. Mudanya az sesliydi artık tek sesli olacak. 


Mehmet Er’in istifa açıklaması şöyle,


“MUDANYA KAMUOYUNA;


24 Şubat 2021 Çarşamba günü, sosyal medya hesaplarımdan Mudanya Belediyesi'nin CHP'li Meclis Üyeleri'ne yönelik muhalefet tarafından uzun süredir yapılan eleştirilere artık dayanamayarak verdiğim cevap sonrasında, ne yazık ki partim CHP tarafından adeta yalnız bırakıldığımı ve gelen tüm tepkileri tek başıma göğüslediğimi tüm Mudanyalı hemşerilerime bildirmek istiyorum. Partimin Meclis Üyeleri'ni savunduğum için partim tarafından neredeyse suçlu ilan ediliyordum. Şu ana kadar kamuoyuna beni destekleyen bir açıklama yapılmadığı gibi 2 yıldır birlikte görev yaptığım Meclis Üyesi büyüklerimden de hiç bir destek mesajı ne yazık ki alamadım. Beni bu süreçte gerek arayarak, gerek mesaj yazarak tek destekleyenler, bazı parti üyeleri ile hemşerilerim olmuştur. Desteklerini esirgemeyen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.


Yaşadığım bu olayla ile birlikte CHP'nin getirildiği durumu ne yazık ki acı bir şekilde; halkın seçtiği ve Türkiye'nin en genç Belediye Meclis Üyelerinden biri olarak tecrübe ettim. CHP’de gelinen bu noktada, artık partinin öz evlatlarına değil, düne kadar CHP'ye demediğini bırakmayıp 2014 seçimlerinden sonra partiye katılanlara değer ve önem verildiğini görmüş olmak beni derinden yaralamıştır.


Sonradan olma değil, Çepnili Mehmet Ağa'nın torunu ve atadan, dededen bir Mudanyalı ve bir Cumhuriyet Halk Partili olarak bu süreci yaşamış olmaktan son derece üzgünüm. Bu nedenlerle artık CHP'de görev yapamayacağıma karar vermiş bulunmaktayım. Çok sevdiğim ve gönül verdiğim partim CHP'den istifa ettiğimi, Mudanya kamuoyuna saygılarımla bildiririm.


Bundan böyle seçilmiş bir Belediye Meclis Üyesi olarak, Büyük Atatürk'ün yolunda ve Sayın Muharrem İnce'nin haklı davasının yanında siyaset hayatıma devam edeceğimi belirtmek isterim. Tüm Mudanyalı hemşehrilerime en içten saygı ve sevgilerimi sunuyor, Mudanya'mızın hak ettiği güzel günleri en kısa sürede görebilmesi adına tüm gücümle çalışmaya devam edeceğime söz veriyorum.”


 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.