SON DAKİKA
Hava Durumu

CHP'nin asgari ücreti!

Yazının Giriş Tarihi: 20.12.2018 21:30
Yazının Güncellenme Tarihi: 20.12.2018 21:30
CHP ekonomi üzerinden siyaset yapmayı 2015 genel seçimleri öncesi akıl edip o dönem asgari ücret üzerinden ciddi bir propaganda yürütmüş, bunda da ciddi başarı sağlamıştı. Öyle ki seçimlerin yenilenmesi sürecinde diğer partiler de asgari ücreti vaatleri arasına almak zorunda kalmıştı. Asgari ücrette seçimden sonra ciddi bir artış sağlanmıştı.Yerel seçimler öncesi CHP Genel Başkanı yine asgari ücret üzerinden propaganda yürütüyor. Bu kez konu yerel seçimler olduğu için vaat de belediyelerle sınırlı. CHP’li belediyelerde asgari ücretin 2 bin 200 lira olacağını açıkladı. Mart ayında yeni kazanacakları belediye olursa orada da aynı ücreti ve 3 aylık farkı vereceklerini de ekledi. Sosyal medya üzerinden bu vaatler tanıtılıyor.

Asgari ücret en az 2 bin 500 lira olmalıdır. Hatta daha fazla olmalı. Bu ülkenin insanı refah içinde yaşayacak, insanca yaşayacak şartlara ulaştırılmalı. Bunda hemfikiriz.

Bu kapsamda CHP’nin belediyeler için ortaya koyduğu vaadi şöyle bir tartışalım. CHP’nin vaadi belediyede çalışanlarına devletin kasasından asgari ücretin 2 bin 200 lira olacağı. Belediyelerde çalışan insanların hakkıdır yapılmalıdır da.

Burada CHP’nin eksik bıraktığı bir alanı da hatırlatalım. Madem CHP halkçı bir parti, madem haktan ekmekten, eşitlikten dem vuran bir parti ki öyle, o halde CHP’li yöneticiler mesela hep birlikte belediyelerde uygulanmasını vaat ettiğimiz 2 bin 200 liralık asgari ücreti bizde işyerlerimizde uygulayacağız diye bir açıklama yapsalar ne kadar şık olur. Ve vaatlerinin ne kadar gerçekçi olduğu da anlaşılır.

Kemal Kılıçdaroğlu alsa CHP’deki sanayici işadamı işveren ne varsa hepsiyle birlikte dese ki biz sadece devletin kesesinden atmıyoruz, kendimiz de elimizi taşın altına koyuyoruz bu ülke insanının refaha kavuşması için kendi işçilerimize de asgari ücreti 1 Ocak’tan itibaren net 2 bin 200 lira yapıyoruz. Yerel seçim sürecinin en büyük vaadi en çok kabul gören vaadi olur herhalde.

Bunu yapmazlarsa teşbihte hata olmaz devletin parasıyla kabadayılık oluyor ki bu da çok inandırıcı bir durum değildir.

Yazımızı bitirirken, tekrar edelim. Asgari ücret en az 2 bin 500 lira olmalı. Bu ülkenin insanı refahı hak ediyor. Madem aynı gemideyiz bu ülkenin imkânlarını hepimiz paylaşmalıyız. Asgari ücret belirleme komisyonunun azami rakamı belirlemesinde fayda var. Umarız öyle olur.

Piyangoyu kazanmak için…Kumar insanların hayatlarını, hayallerini, geleceklerini, geçmişlerini ve bugünlerini yok eden en büyük düşmanlardan biridir. Üstelik kumarın her türlüsü insanlara sadece zarar verir. Piyango da kumarın başka bir şeklidir. Maalesef önlenemediği gibi ekonomik şartlar ağırlaştığında daha da artan bir talep görüyor.

Dün sosyal medya hesabımda dolaşırken bir arkadaşımın muhteşem bir önerisine rastladım. Bu yıl diyordu yılbaşı biletine vereceğiniz para ile ihtiyaç sahibi çocukları sevindirin. O çocukların gözündeki mutluluğu gördüğünüzde zaten kazanan siz olacaksınız. Yani bu yıl büyük ikramiyeyi kazanan olacaksınız. Örneğin bir tam bilet 70 TL imiş. Onunla bir mont almak mümkün. Yarım bilet 35 lira rahat rahat bir ayakkabı alır. 17.5 liralık çeyrek bilet bir kazak demek. Buyurun hüsranla sonuçlanacak hayaller kurmak yerine bir çocuğu hayallerine kavuşturmak var. İkramiye üstelik karşılıklı olacak. Siz bir çocuğu sevindirerek ikramiyeyi kazanmış olacaksınız, çocuk sıcacık bir monta bir ayakkabı ya da kazağa sahip olarak o ikramiyeyi kazanmış olacak. Ne dersiniz. Kurduğunuz hayallerin milyonda bir bile olmayan bir ikramiyenin bağlandığı rakamlarla hüsrana dönüşmesi mi, bir ömür sizi minnetle ve şükranla anacak bir çocuğun gözündeki o mutluluk mu?

PKK/YPG ABD’ye posta koydu iyi mi?Türkiye’nin kararlı adımları ile ABD’nin Fırat’ın doğusundaki koruması bir anda üstlerinden kalkan ve “Evimize dönüyoruz” açıklamasıyla şaşkına dönen terörist PKK/YPG,  aldatılan kadın kızgınlığı ile açıklama yapmış: “Elimizde ki 3000 DAEŞ’li tutukluyu serbest bırakacağız...” Her aldatılma ve ortada bırakılma olayının ardından aldatılanın verdiği tepkiyi vermiş teröristler.  Yetmez saçlarını da sarıya boyatmaları lazım. Binlerce yıllık bir devletin üzerinden çapulcu ordularıyla hesap yapanlar bir kez daha dönüp ABD’nin her defasında attığı geri adımları iyi hesap etmeli.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.