SON DAKİKA
Hava Durumu

CHP’nin elinde yok olan Nilüfer!

Yazının Giriş Tarihi: 06.11.2020 21:59
Yazının Güncellenme Tarihi: 06.11.2020 21:59

Siz eğer lüks ama ruhsuz, gösterişli ama kültürsüz, pahalı ama insana uzak bir yerleşim yerini modern olarak ya da gelişmiş olarak nitelendiriyorsanız zaten tartışacak bir şey yok.
Ama şehirler de insanlar gibi yaşar. İki kafe 3 restoranla sosyal yaşam kelimesinin içi dolabiliyorsa Nilüfer işte o kadar bir yer. Tüm arazileri, tüm geleceği betona teslim edilmiş. İnsanlara uzak ranta yakın bir ilçe Nilüfer. 
Oysa sıfırdan kurulan bir ilçe Nilüfer. Son 21 yıldır CHP’nin elinde betona ranta kurban edildi maalesef. Bugün şehrin uzak noktalarında nefes alacak projeler üretmeye çalışıyorlar bu nedenle. Çünkü sosyal donatı alanları, parkları, bahçeleri neyi varsa betona ranta teslim edildi Nilüfer’in. 
Dahası gerçekten yok edildi Nilüfer. Oysa geniş ve boş arazilerde Türkiye’ye örnek bir kentleşme için tüm imkanlar vardı. Bir grup gözü dönmüş müteahhit ile gözü doymayan bürokrata kurban edilmemeliydi. 
Nilüfer’de dün ne yapılıyorsa bugün de aynısı yapılıyor. Maalesef Nilüfer Belediyesi, hizmet üretip vatandaşın hayatını rahatlatmak varken, sürekli tartışmalı, sıkıntılı işlerin içinden çıkıyor hep. 
Dana önceki gün mahkeme kararı ile yıkımı kesinleşmiş, park bahçe alanındaki bir yapı için süresi dolmuş olmasına rağmen Turgay Erdem imzasıyla 3 yıllık yeni bir kiralama girişimi olduğu ortaya çıktı. 
Kanuna uymayanlar bu ülkede adalet yürüyüşü yapıyor biliyorsunuz. 


Bugün Nilüfer’in neresine bakarsak bakalım rantı göreceğiz. Milletin olanın birilerine aktarıldığını göreceğiz. Üstelik burada siyasetin çirkin işbirliklerini göreceğiz. Yazık çok yazık. 
Son 20 yıla gerek yok. Sadece son iki yılı buradan özetlersek ne dediğimiz daha iyi anlaşılacak. Nilüfer’de bir park alanına yapılmakta olan ruhsatsız inşaat, Nilüfer Belediyesi’ne yapılan tüm uyarılara rağmen müdahale gelmeyince Büyükşehir Belediyesi tarafından yıkıldı. 


Aynı alana Nilüfer Belediyesi bir kez daha inşaat için izin verdi iyi mi? Ve yine o bina da tüm uyarılara rağmen Nilüfer Belediyesi müdahale etmeyince Büyükşehir Belediyesi tarafından yıkıldı. 
Hasanağa Göleti kenarındaki kaçak şato tüm Bursa’nın malumu. Başkanın kız arkadaşının erkek kardeşine ait olduğu ortaya çıkan ancak asgari ücretli bir kişinin nasıl 7 milyonlardan bahsedilen bir binayı yaptırdığı hala açıklanamayan kökünden kaçak bina için Nilüfer Belediyesi yıkmamak için elinden geleni yaptı.  


Yetmedi Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, dönemin CHP İl Başkanı Hüseyin Akkuş, Bursa Milletvekili ve dönemin Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal ve Mimar aynı zamanda yıllardır belediye meclis üyeliği yapan Osman Ayradilli’nin dev katıldığı bir basın toplantısı düzenlenerek, kaçak binanın yıkılmaması için büyük bir gayret gösterildi. Taban alanı 75 metrekare denilerek olay hafifletilmeye, masumlaştırılmaya adeta sanki barakaymış gibi gösterilmeye çalışıldı. 
Onu da gelip Büyükşehir Belediyesi yıkmak zorunda kaldı. Görevi olmasına rağmen Nilüfer Belediyesi’nin eli bir türlü kaçak inşaatları müdahale etmeye gitmiyor nedense?
Nilüfer’de yıkım kararı olan onca bina yıkılmıyor Nilüfer Belediyesi tarafından. Vatandaşla dalga geçer gibi bir de kimse ihaleye girmiyor diyerek savuşturuluyor. Belediyeysek kendin yıkacaksın. Festivale, havai fişeğe, konsere bilmem neye kamyon yüküyle para harcayacağına, eksik altyapını tamamlayacaksın. 
İstediğiniz kadar algı operasyonu çekin, istediğiniz kadar kozmetikleyim. Nilüfer, önümüzdeki dönemde bu kafayla Bursa’nın en yaşanmaz, en saçma yerleşim yeri olarak kalacak. Hala daha ilçede rant için yüksek yüksek binalar için imar girişimleri sürüyor. 


Bir gün gelecek ve bu durumun müsebbipleri de gelecek nesilleri de bu durumdan büyük utanç duyacak. Belki bir gün bu ülke hesap sormaya da başlar…

Nilüfer’de operasyon!

CHP’li Nilüfer Belediyesi’nde operasyonlar sürüyor. Mustafa Bozbey’in ardından göreve gelen Turgay Erdem’in kendine göre şekillendirmek için bir yılı aşkın süredir dizayn etmeye çalıştığı Nilüfer Belediyesi’nde sular durulmuyor. 
Önceki gün Nilüfer Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürü ile yakın bir geçmişte bu göreve yine Turgay Erdem tarafından atanan Tiyatro Müdürü Meral Kaya görevlerinden alındı. Bunun peşine spor müdürlüğüne Hülya Akgül atanırken tiyatro atama yapılmadı.
Dahası önümüzdeki ay Erdem’in belediye başka yardımcılarına da operasyon çekeceği iddia ediliyor. Topun ağzında 3 isim var. 

Turgay Erdem’in başkan yardımcısı yaptığı eski il Başkanı Zafer Yıldız bunlardan biri. Yıldız’ın bu göreve ısınamadığı dillendiriliyor. Isınamadığı için pek bir varlık göstermediği de ekleniyor. 
Değişecek isimlerden birisi de Remzi Çınar. Onun da çok başarılı olduğu söylenemez. Üçüncü isim ise en azından belediyecilikte tecrübeli bir isim olan Sibel Özer.
 Mustafa Bozbey döneminde yıllarca müdürlük yapan ve sonrasında Bozbey’in A takımına katılan Sibel hanım, Turgay Erdem döneminde de başkan yardımcılığı görevini sürdürdü.
 Ancak Turgay Erdem performansını beğenmemiş olacak ki Sibel hanımın da görevinden alınacağı söylentileri ayyuka çıkmış durumda. 


Sarsıntı bununla kalır mı bilmiyoruz. Ancak Nilüfer’e işlerin iyi gitmediğini söyleyelim. Pandemi sürecinde kültür sanat etkinliklerini yapamayan Nilüfer, algı yönetiminde de sıkıntı yaşıyor bu nedenle. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.