SON DAKİKA
Hava Durumu

CHP seçime değil, kurultaya hazırlanıyor

Yazının Giriş Tarihi: 27.12.2018 21:30
Yazının Güncellenme Tarihi: 27.12.2018 21:30
Cumhuriyet Halk Partisi içindeki bölünme ve kapışma artık kangren haline gelirken, partide hesaplar yerel yönetimler seçimlerinden öte 1 Nisan’dan itibaren yaşanacak deprem ve kurultay sürecine yönelik yapılıyor.Haziran seçimlerinden önce başlayan ve seçimlerin sonrasında imza tartışmalarıyla devam eden kavga, gelinen nokta da Muharrem İnce’ye imza verenlerin partiden tasfiye edilmesine yönelik hamlelerle sürüyor. Türkiye genelinde gerek belediye başkanı adayları gerekse meclis üyeliği adaylarının belirlenmesinde birinci kriter Muharrem İnce’ye imza vermemiş olmak olarak gösteriliyor. İmza verenler çeşitli gerekçelerle saf dışı ediliyor.

Yani CHP’de aday olabilmenin birinci kriteri Kemal Kılıçdaroğlu’na sadakat. Hizmet etmişsiniz etmemişsiniz, başarılı olmuşsunuz olmamışsınız, kazanma şansınız varmış yokmuş bunların gelinen noktada hiçbir anlamı yok. Aday olacaksan hiçbir vasfın olmayabilir. Gene başkana sadakatin var ve bunu göstere göstere yaptıysan adaysın.

Partiye hakim olan mezhepçi kadroların CHP’yi hızla bir mezhebin derneği haline getirdiğini aklı başındaki tüm CHP’liler görüyor. Ülke genelinde Kemal Kılıçdaroğlu ve bu mezhepçi ekibe karşı yükselen isyan ve tepkilerin birinci nedeni bu gerçeği CHP tabanının net olarak görmesinden kaynaklanıyor.

Bugün ülke genelinde CHP’nin sancı yaşamadan aday belirlediği merkezlerin tamamında kazanacak durumda olmaması nedeniyle kimsenin aday olmamasından kaynaklanan bir durum var. Şeklen aday gösterilen yerlerde sıkıntı yok sadece. Geri kalan her noktada ağır bir bunalımlı süreç yaşıyor CHP. Üstelik bu süreçte mezhepçilerle solcuların kapışması partinin oylarını da ortadan yarıyor adeta. Yani Kazanacağı birçok yerde bile sırf bu kavgalar nedeniyle, bu ayrışma nedeniyle CHP kaybetmeye yürüyor.

Süreç böyle işlerken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve ekibi, alınacak başarısızlığı kabullenmiş ve seçimden sonra toplanacak kurultayda iktidarını korumak için muhaliflerin hepsini tasfiye etmek için elinden geleni ardına koymuyor. Halkın ve tabanın tepki gösterdiği adayları öne çıkarıyor. Kazanamayacaklarını bile bile kendine sadakat duyanları aday gösteriyor. Hesabını kurultayda yeniden genel başkanlık koltuğuna oturmak için yapıyor. İYİ Parti ile yapılan ittifakta bu kadar çok taviz vermesinin de nedeni bu. Muhaliflerinin güçlü olduğu bölgelerde topu taca atıyor anlayacağınız Kılıçdaroğlu.

CHP’nin mezhepçi olmayan geleneksel solcuları ise gidişatı görüyor ve başarısızlığın bağıra bağıra geldiğini dillendiriyor. Muharrem İnce ve imzacıların seslerinin şimdilik çıkmamasının ana nedenlerinden biri de 1 Nisan’dan sonra Kemal Kılıçdaroğlu ve ekibini kurultayda tasfiye etmek üzerine kurulan strateji. İnce ve ekibi mevcut şartlarda CHP’nin yerel seçimlerde ağır bir yenilgi alacağını okuyarak ona göre hareket ediyor. Yoksa imzacıların meclis üyeliklerine bile aday yapılmak istenmediğini Muharrem İnce de görüyor ve ses çıkarmıyor.

CHP sıkıntılı bölgelerdeki adaylarını 4 Ocak’ta açıklayacak. O adayların açıklanmasının ardından ilk kıyamet kopacak. Şu anda parti tabanında azımsanmayacak kadar çok insan istifa mektupları cebinde süreci izliyor. Kılıçdaroğlu ve ekibi ısrarla aynı adımları atarsa toplu istifalar gelebilir.

CHP'de depremin saati kurulmuş ve şu an da tik tok tik tok geri işliyor. 3 aylık seçim sürecinin ardından 1 Nisan sabahı Türkiye CHP’de yaşanacak depremi izleyecek. Yerel seçimlerde yüksek olasılıkla hezimet yaşaması beklenen CHP’de iktidarı kim kazanacak asıl merak edilen bu.

İnternet medyum büyücülük dolu…Türkiye’de kanunların yasakladığı birçok şey internet üzerinden rahat rahat yapılıyor. Bunlardan biri de medyumluk ve büyücülük. Özellikle sosyal medya mecraları büyücülük medyumluk yapanların ilanları ile dolu. Devletin bu tür rezilliklere taviz vermemesi, bu şarlatanların insanları kandırmalarına, dolandırmalarına istismar etmelerine asla izin vermemesi gerekir. Bu medyum büyücülük işlerinin televizyonlarda özellikle magazin programlarında kutsanmasının da önüne geçmek şart.

Bozbey ve büyükşehir…CHP’li Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, 4 Ocak’ta CHP’den Büyükşehir Belediye Başkan adaylığının ilan edileceğini açıkladı. Bozbey, önceliklerini de anlatıyor. Ancak Bozbey’in bu seçim döneminde yardımcısı Turgay Erdem ve Nilüfer’deki rant dosyalarını anlatmaktan, onları izah etmeye çalışmaktan proje anlatmaya vakit bulacağını düşünmüyoruz. Bozbey, seçim döneminde Nilüfer’le ilgili gündeme gelmiş ya da gelecek yüzlerce rant, yolsuzluk iddiaları ile mücadele edebilecek mi göreceğiz. Şimdilik bir rüzgar var gibi görünüyor arkasında ama kamuoyunda tartışmalar başlayınca o rüzgarın ne kadarı kalır arkasında onu da göreceğiz.

 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.