SON DAKİKA
Hava Durumu

Çorbada tuzumuz olsun budur!

Yazının Giriş Tarihi: 24.01.2021 19:11
Yazının Güncellenme Tarihi: 24.01.2021 19:11

Türkiye ve Bursa son yılların en önemli sorunlarından biri olan kuraklık tehlikesini yaşıyor. Son yağışlarda bir nebze rahatlama olsa da yine de tehlike sürüyor.

Bursa’nın özellikle içmesuyu noktasında sıkıntı yaşamaması için Büyükşehir Belediyesi, önemli adımlar atıyor. Bunlardan hiç şüphesiz en önemlilerinden biri Çınarcık Barajı suyunun kullanımı. Onun için gereken adımlar atıldı ve çalışmalar başladı.

Çınarcık Barajı suyunun Bursa’nın içme suyuna dahil olmasıyla birlikte önümüzdeki yıllarla ilgili bir rahatlama olacak. Tabi kuraklıkla ilgili atılan adımlar bunlarla da sınırlı değil. Bir yandan ilgini kamu kurumları bir yandan Büyükşehir Belediyesi, bu sorunun çözümüne ciddi mesai harcıyor ve önemli projeler hazırlanıyor.

Bu arada da vatandaşlara tasarruf için çağrılar yapılıyor, bilinç oluşturulması için yazılı ve görsel kampanyalar çağrılar düzenleniyor. Bu çalışmalara eğitim kuruluşları da dahil ediliyor.

Bursa ve yaşam ortak paydamız olduğuna, hepimizin aynı kaynaklardan yararlandığımıza göre, toplumun her kesiminin bu noktada hassasiyeti olması gerekir.

İşte Bursa’da iki belediye laf üretmek yerine kendilerince bu çabalara katkı koymaya başladı. Bunlardan biri AK Partili Yıldırım Belediyesi.

Su kaynaklarının kirlenmemesi için belediye tarafından başlatılan 2 litre atık yağa bir damacana su kampanyası oldukça ilgi görüyor.

1 litre atık yağın 1 milyon litre suyu kirlettiği göz önünde tutulduğunda, bu kampanyanın hızla gelişmesinde fazla olduğunu söylemeye bile gerek yok.

Yıldırım Belediyesi, su kaynaklarının kirlenmemesine yönelik bu çalışmasının yanında vatandaşlara evde su tasarrufu sağlaması amacıyla ücretsiz musluk aparatı dağıtıyor.

Yıldırım Belediyesi, damacanaların yanında ücretsiz olarak hediye ettiği musluk aparatları ile vatandaşların evlerindeki musluklardan 3/2 oranında su tasarrufu sağlamasına öncülük ediyor. Şimdiye kadar 200 adet dağıtımı gerçekleştirilen musluk aparatlarının ilk etapta 1000 kişiye dağıtılması hedefleniyor.

Oktay Yılmaz, özellikle şu su tasarruf aparatı işine biraz daha yüklense, sayıyı çok daha yükseğe çıkarsa ne güzel olur. Yıldırım’da her çeşmeye aparat imkanı sağlansa. Bakarsınız yarın sayı daha da artar.

Yine bu kez CHP’li Nilüfer Belediyesi de su tasarrufu için 46 bin adet musluk aparatını evlere dağıtmaya başladı. Aparat sayesinde evlerde yüzde 67’ye varan su tasarrufu sağlanması hedefleniyor.

Her eve iki adet dağıtılıyor bu aparatlardan.  Herkes tarafından kolayca musluklara takılabiliyor.  İlk etapta 23 bin haneye muhtarlıklar aracılığı ile dağıtılması planlanan aparatlar sayesinde milyonlarca litre sudan tasarruf edilecek.

Her iki belediyeyi de yerinde çalışmaları nedeniyle kutlamak gerek. Belki diğer belediyeler de önümüzdeki günlerde bu konuyla ilgili yeni çalışmalar ortaya koyabilirler.

Özellikle aparat konusu gerçekten çok pratik ve çok kolay bir su tasarruf yöntemi. Üstelik çok da ucuz bir yöntem.

Belediyeler çok küçük kaynaklarla kendi bölgelerindeki evsel su kullanımını 3’te bire indirecek bu yöntemi benimserlerse çok düşük paralara büyük bir tehditle mücadeleye omur vermiş olurlar.

Öyle pis çamur siyaseti yapmadan da hizmet edildiğini gösteren her iki belediyeye de teşekkür etmeliyiz. Her iki belediye de üzerlerine düşeni sırtlamak için adım atmış. Ne güzel. Darısı hepsinin başına…

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.