SON DAKİKA
Hava Durumu

Cumhur ittifakı Bursa'da 18-0'a yürür mü?

Yazının Giriş Tarihi: 05.01.2019 21:15
Yazının Güncellenme Tarihi: 05.01.2019 21:15
Cumhur ittifakının Bursa adaylarının hafta başında açıklanması bekleniyor. İttifakta MHP’nin 2 ya da 3 ilçede aday göstermesi beklentisi var. Son bir haftadır en fazla dillendirilen iki ilçe ise CHP’nin elindeki Nilüfer ve Mudanya’da MHP’nin aday göstermesi ve AK Parti’nin bu adayları desteklemesi üzerine.Bu adım CHP’nin adaylarının belli olmasından sonra çok daha gerçekçi bir hal aldı. CHP Nilüfer’de Mustafa Bozbey’in karakutusu olan Turgay Erdem’i aday gösterdi. Erdem hakkında yüzlerce iddia, yüzlerce dosya olduğu biliniyor. Yine Erdem hakkında devam eden davalar da cabası. CHP seçmenin de çok hoşlandığı bir isim olmadığı biliniyor. Nilüfer seçmeninin ulusalcı milliyetçi bir seçmen olduğu, Bozbey’e oy verenlerin belli bir kısmının milliyetçi muhafazakâr olduğu göz önünde bulundurulduğunda MHP’nin iyi bir adayla seçime girmesi durumunda Cumhur ittifakının beklentinin de üzerinde bir oyla Nilüfer’i kazanabileceği değerlendirmesi yapılıyor.

Mudanya’da da halkla, esnafla, kendi partilileriyle kavgalı bir görüntü veren Hayri Türkyılmaz’ın CHP’den tekrar aday gösterilmesiyle birlikte, hesaplar tekrar yapılmak durumunda. Gerek muhafazakar seçmen gerekse, CHP’nin kırgın, kızgın ve hırpalanmış seçmeninin MHP’nin göstereceği güçlü bir adaya oy vermesi olası. Adayın her kesimden oy alabilecek birkaç isimden birinin olması durumunda Cumhur ittifakı bayrağını Mudanya’ya dikme şansına sahip.

Pazartesi ya da salı günü adaylar açıklanacak. Ne olup bittiğini göreceğiz. Ancak cumhur ittifakı için 18-0’lık bir sonuç alma şansı ta ayağına gelmişken, çok daha dikkatli aday belirleme ve listeleri oluşturması ittifak tabanındaki en önemli beklenti. Adaylar ve listeler gerekli titizlikle seçildiğinde tarihi bir zafere ulaşabilir Cumhur ittifakı Bursa’da. Bakalım bu fırsatı ittifak değerlendirebilecek mi?


İYİ Parti Mudanya’da isyan büyüyor
Mudanya İYİ Parti’de İlçe Başkanı Fehim Çaptık’ın istifasıyla sonuçlanan Hayri Türkyılmaz isyanı, partinin tabanında sıkıntı oluşturmaya devam ediyor. İYİ Parti’nin aday çıkarmama kararı ve CHP’nin Hayri Türkyılmaz’ı aday göstermesi ile zirveye çıkan krizin ardından İYİ Parti’den kopmalar başladığı biliniyor. İYİ Parti’den aday adayı olan Erkan Can ve bir grup partilinin istifa ederek Demokrat Parti’ye katılacağı, önümüzdeki günlerde bir basın toplantısıyla kamuoyuna açıklama yapacakları öğrenildi.  Can’ın Demokrat Parti’den aday olacağı ve İYİ Parti seçmeninin de bu yönde destek verdiği de ifade ediliyor. Can ve ekibi gereken desteği alabilirse, CHP-İYİ Parti arasındaki ittifakın Türkyılmaz’a faydası olmayacağı gibi küskün CHP seçmeninin de buraya yönelebileceği ifade ediliyor. Bu arada Mudanya’da 4.üncü bir adayın daha çıkabileceği dilden dile dolaşırken, yerel seçimin tarihin en çekişmeli seçimlerinden birine sahne olabileceği ifade ediliyor.

 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.