SON DAKİKA
Hava Durumu

Darp cezasız kalınca şiddet şaha kalkıyor

Yazının Giriş Tarihi: 06.02.2017 22:11
Yazının Güncellenme Tarihi: 06.02.2017 22:11
 

 

 

Son yıllarda kamuoyu gündeminde en fazla yer işgal eden konularından biri şiddet. Kadına şiddet, çocuğa şiddet, hayvanlara şiddet, doktora şiddet, öğretmene şiddet, kasiyere şiddet, şiddet, şiddet, şiddet… Şiddet toplumu bıktırdı ama çözüme ulaşacağına her gün daha da artarak devam ediyor.

Gün geçmiyor ki ülkenin her hangi bir yerinden şiddetle ilgili bir haber düşmesin ajanslara… Türk Ceza Kanunu’nda darp etmenin cezası çok hafif hatta yok gibi. Şahıs bir kadını darp ediyor, tehdit ediyor, şiddet uyguluyor. Sonrasında polis tarafından alınıp hâkim karşısına çıkarılıyor. İstisnalar kaideyi bozmak kaydıyla bu şekilde hâkim karşısına çıkanların tamına yakını tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılıyor. Şikâyetçi daha polis merkezinden ayrılmadan şikâyet edilen mahalle kahvehanesinde okeye dönmeye başlıyor bile.

Darp suçlarının cezasının çok hafif olması, şehir eşkıyalığını da tetikliyor. Kabadayılık, külhanbeylik geçer akçe olurken, zayıf olanlar kanun karşısında da korunamadığı için ezildikçe eziliyor, canından bile oluyor. Toplum düzeni hızla bozulurken, adeta gücü gücü yetene tabiri hayat buluyor ki, bu da suç işlenme oranlarını artırıyor. Canı sıkılan bir kadına, bir çocuğa, bir hayvana saldırıyor. Doktoru dövüp öğretmene yumruk atıyor. Trafikte kızdığı sürücüyü indirip öldüresiye dayak atabiliyor. Çünkü biliyor ki bu suçun ciddi bir cezası yok. Bir kadını saçlarından tutup sürükleyebiliyor ya da uçan tekme atabiliyor, başka birine uçan tekme ile vurabiliyor.

Bugün Türkiye’de kaba kuvvet uygulayan, fiziki müdahale de bulunan, insanların mallarına zarar veren, gücünün yettiğini ezmeye kalkanların hukuk tarafından cezalandırılmaması, illegaliteyi de beraberinde getiriyor. İnsanlar bu kez çareyi hukuk sistemi dışında aramaya kalkıyor. Hâlbuki kişi, F-fiziki müdahalenin sonucunda mutlaka hürriyetinin tehdit edileceğini bilse,  asla kavgaya teşebbüs edemez. Bu tür suçlara verilecek ağır cezalar, yeni suçların önünü kesmekte çok daha etkili olur. Üstelik yargıya artacak güvenle olası olumsuzluklarında önü alınmış olur. TBMM’de hukukçu vekil sayısı oldukça fazla olduğunu biliyoruz. Üstelik Bursalı vekillerin de bir kısmı hukukçu. Bursalı vekiller öncülük edip bununla ilgili bir çalışmayı TBMM’ye sunsalar ve sorunun çözümünde öncülüğü Bursa yapmış olsa ne güzel olur değil mi?

-------------------------------

 
Bursa’nın büyük kabusu uyuşturucu


Geçen hafta İhlas Haber Ajansı’nın Alemdar Mahallesi’nde yaptığı uyuşturucu haberi tartışmalara yol açmıştı. Ancak hemen hemen her gün gelen uyuşturucuya bağlı ölümler, İHA’nın konuya dikkati çekmek açısından yaptığı haberin ne kadar önemli olduğunu ortaya koydu. Sadece Pazar günü 4 can verdi Bursa uyuşturucuya.

Bursa’da en büyük kanayan yaralardan biri hiç kuşku yok ki uyuşturucu meselesi. Gün geçmiyor ki uyuşturucu ve türevleri nedeniyle bir ölüm haberi almayalım. Her köşe başında hap kullanan, madde kullanan kişilere rastlamak mümkün. Artık iş çığırından çıkmış durumda. Acil eylem planı mı dersiniz, seferberlik mi dersiniz adı ne olursa olsun topyekün ama gerçek anlamda bir mücadele gerekiyor. Söylemden ya da sonuçsuz toplantılardan öteye her kurumun sorumluluk aldığı, elini tayın altına koyacağı bir hareketlenme şart. Valilik, belediyeler, emniyet, Milli Eğitim, Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı, siyasetçiler, müftülük, Yeşilay Kızılay ne varsa sivil toplum örgütleri, basını, esnafı ne varsa artık sayamadığımız topyekün bir mücadele ile ancak bu işlerin önüne geçilebilir.

İhlâs Haber Ajansı’ndan İrfan Altıkardeş’in bu konuyla ilgili yaptığı paylaşımın altında yapılan yorumlar da durumun ne kadar vahim olduğu görülüyor. Bursa’nın dört yanında her an uyuşturucu kullandığı için komaya giren, yerlerde yatan insanları herkes görüyor. Ve bir feryat yükseliyor artık çözüm için ceddi bir adım atılsın diye.

-----------------------------------

 
Ekmek zammına bir tepki de MHP’den


Bursa’da Fırıncılar Odası’nın ekmeğe yaptığı astronomik zamma tepkiler dinmiyor. Vatandaşı isyan ettiren zamma toplumun her kesiminden tepkiler yağarken MHP İl Başkanı Tevfik Topçu da yaptığı açıklama ile vatandaşın ekmeğiyle kimsenin oynamaması gerektiğini vurguladı. Açıklamasında rakamlara da yer veren Topçu, bir yılda bu zamla vatandaşın cebinden tam 22 milyon 500 bin lira çıkacağına dikkati çekerken, teşviklerle bu zammın önlenmesini istedi. Belediyelerin ruhsatsız fırınları derhal ruhsatlandırarak haksız rekabetin önüne geçilmesi gerektiğin vurgulayan Topçu, ekmek zammı konusunun takipçisi olacaklarını da ifade etti.

 

 

 

------------------------------------------------------------------

  

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.