SON DAKİKA
Hava Durumu

Deniz Dalgıç’ın Mudanya’sı…

Yazının Giriş Tarihi: 14.03.2024 12:44
Yazının Güncellenme Tarihi: 14.03.2024 12:44

Bursa’daki en etkileyici seçim yarışlarından biri hiç şüphe yok ki Mudanya’da yaşanıyor. 10 yıllık duraklama ve gerileme döneminin ardından Mudanyalılar geleceğe umutla bakacak bir seçim yarışının içinde buldular kendilerini. Seçim hem oldukça çekişmeli hem de oldukça keyifli bir yarışa sahne oluyor diyebiliriz. CHP adayı Deniz Dalgıç ve AK Parti adayı Gökhan Dinçer gerçekten iyi performans sergiliyorlar. 

CHP Mudanya Belediye Başkan Adayı Deniz Dalgıç, dün Mudanya Montania Otel’de projelerini tanıttı. AK Parti Adayı Gökhan Dinçer de Pazar günü büyük ihtimalle seçilmesi halinde uygulayacağı projeleri kamuoyuyla paylaşacak. Pazar gününden sonra her iki adayın da projelerini değerlendirme imkanı bulacağız. Ama elimizde CHP Adayı Deniz Dalgıç’ın projeleri var. 

Dün CHP Mudanya Belediye Başkan Adayı Deniz Dalgıç’ın proje tanıtım toplantısı için Montania Oteldeydik. Yoğun bir katılım olduğunu söyleyebiliriz. Deniz Bey aday olduğundan beri gerek propaganda çalışmalarında gerekse diğer tanıtım kanallarında ilçe belediyesinin gücünü fersah fersah aşacak vaadlerde bulunmuyor. Daha mütevazi ama hayata dokunan söylemlerle yoluna devam ediyor. Dün proje tanıtım toplantısında da aynı görüntüyü ortaya koydu. 

Bence tanıtım toplantısında altı çizilmesi gereken ve siyasette pek rastlamadığımız ama çok anlamlı bir vizyonu ortaya koyan şu cümlesi oldukça önemliydi; “Biz öğrenen ve gelişen bir belediye olacağız”. Cümle bugüne kadar Mudanya Belediyesi’nde rastlanmayan kurumsallığın Deniz Dalgıç seçilirse eğer belediyenin kapısından ilk kez gireceğine işaret olarak kabul edilebilir. 

Deprem ve dirençli şehir motto aslında tüm Türkiye için geçerli ve öncelikli bir konu fakat Mudanya için tam anlamıyla bir yaşamsal aciliyet. Doğan olarak da Deniz Dalgıç, bu konuyla başladı. Hazırladıkları “Mudanya için Sözümüz var” kitapçığında da bu konu ilk sayfada yer alıyor. Mudanya’nın her türlü afete karşı dayanıklı, dirençli ve güvenli kılmanın öncelikli hedefleri olduğunu, ıslah ve dönüşüm çalışmalarının insana doğaya. Tarihe ve kültüre saygı çerçevesinde yürüteceklerini aktardı. Önemli vurgularından birisi ise kimliği olan bir Mudanya imar edeceklerini söylemesi. (Burada bir parantez açalım. Mudanya’da iki adayından söylemleri aynı şeyi gösteriyor. El yordamı ile ve kişisel hırslarla yönetim modeli artık Mudanya için geçerli olmayacak. Yani sabah kalktım karar aldım dönemi sona eriyor)  

Afet parkları, Büyükşehir ve komşu belediyelerle afet odaklı bölgesel planlamaya yönelik işbirliği fikri ise oldukça yenilikçi ve kıymetli. Burada önemli bir de tespitini paylaşıyor Deniz Dalgıç. Mudanya afet riski taşıyan ve afet öncelikli bir şehir olmasına rağmen afet riskini azaltmaya yönelik çalışmaların bugüne kadar yapılmamış olmasının önemli bir eksiklik olarak kayıtlara geçiriyor. Üniversiteler. Bilim insanları, sivil toplum ve vatandaşların katılacağı forumlarla kente sahip çıkma modeli ile bütüncül. Bilimsel ve katılımcı bir planlama biriminin oluşturulmasına yönelik projede oldukça ilgi çekici. 

Mudanya’nın yayalaştırılması, bisiklet ve yaya ulaşım planlarının ortaya konulması, sokak, meydan park alanlarının eksiklerinin giderilmesi gibi söylemlerinin altını yayaların yürüyemediği engelsiz bir şehir olması gerekirken engelli bir şehire dönüşmüş olan Mudanya’nın kısa sürede bu sorunlarını aşması gerektiği de Deniz Dalgıç’ın vaadleri arasında yerini alıyor. Çevre projelerine de ayrı bir başlık açan Dalgıç, Mudanya İklim Değişikliği  Eylem Planı’nın başlatılması, yapay resiflerle deniz canlılarının yaşam alanlarını genişletme, binaların karbon ayak izi takibi ve azaltımını önceleyen çalışmalar, iklimle uyumlu peyzaj düzenlemeleri, yağmur bahçeleri su sarnıçları, rüzgar ve güneş enerjisinin kullanımı gibi bir çok konuya değindi. 

Dalgıç’ın üzerinde durduğu bir diğer önemli alan ise Tarım. Tarım üretiminin desteklenmesi ve üreticinin daha fazla kazanması gerektiğini, bunun sağlanması durumunda şu anda büyük göç veren köylerin nüfusunu koruyup artırabileceğini anlatan Dalgıç, Nilüfer’de olduğu gibi tüm tarım alanlarının toprak analizlerini yaptıracaklarını aktardı. Dalgıç, “Nilüfer’de tüm tarım alanlarında toprak analizleri yapılmış. Sisteme aktarılmış. Parsel giriyorsunuz o toprakla ilgili tüm bilgiler önünüze geliyor. Ne kadar gübre ve su kullanılması gerektiği hangi bitkilerin burada daha büyük verim sağlayacağı hepsi var. Çok kıskandım. Bizde aynısını yapacağız” ifade ederek, bu alanda da bilimsel projeleri önceliyeceğini gösterdi açıkçası. Tarım Meslek Lisesi kurulması için girişimde bulunacağını söylemesi de eğitimci kimliğini ve işi ciddiye aldığını gösteren önemli bir eimareydi.   

Mudanya için turizmin çok büyük önem taşıdığını ve kentin turizmle kalkınabileceğini de vurguladı Deniz Dalgıç. Tüm turizm aktörlerinin içinde bulunacağı Turizm Platformu’nun kurulması, mMudanya Turizm master Planı hazırlanması, Mudanya Tanıtım Ajansı kurulması, Mudanya’nın turizm hazinelerinin ortaya çıkarılması, turizmin teşvik edilmesi ana proje başlıkları olarak sayabiliriz. 

Gastronomi edebiyat, müzik, mimarlık din ve sanat tarihi gibi rotaların çıkarılmasını önemsediğini de anlatan Dalgıç’ın diğer proje başlıkları ise kültür sanat kendi ve ortak yaşam kenti başlıklarıydı. Kentin çok kültürlü yapısını göz önünde bulundurarak hizmetleri buna göre sürdüreceklerini söylemesi, her kültürden her inançtan her kimlikten ve her sosyal  sınıftan insanların belediyeden eşik hizmet almasını sağlama sözü değerli. Kent konseylerinin etkili hale getirilmesi, kentin imkanlarının ve gelirlerinin adil ve hakça bölüşülmesi, her yurttaşın hizmetlerden eşit şekilde yararlanması vb söylemler ise Deniz Dalgıç’ın sosyal demokrat kimliğini ortaya koyuyor.  

Şu tuvalet meselesine konusunda da düşüncelerimizi aktararak tamamlayalım. Deniz Dalgıç’la daha önce yüz yüze yaptığımız görüşmede de altını çizdiği bir konu vardı. “İnsanlarla konuşuyorum ve  taleplerini dinliyorum. Mudanya sahili başta olmak üzere birçok yerde gelen taleplerin başında insanı bir ihtiyaç olan tuvalet talebi geliyor. Bu ihtiyacın bir sorun haline gelmiş olması ve eksiklik olarak kalması üzücü. Bunu seçildiğimiz takdirde göreve gelir gelmez çözeceğiz” demişti. 

Bunun üzerinden bir tartışmayı doğru bulmam. Ne yazık ki en temel hijyen ve insan ihtiyacı olan tuvaletten bile mahrum bırakılmış bir ilçeden bahsediyoruz. Deniz Dalgıç’ın bu vurgusunun gerçekleri göstermesi adına ne kadar kıymetli olduğunu da ifade etmekte yarar var. Olmayan yerde tuvalet en büyük projedir, olan yerde metro ihtiyaç listesinde yer almaz. Buradan bakmak çok daha doğru bir yaklaşım olacak. 

Sonuç olarak iki önemli yaklaşım iki önemli isim Mudanya Belediye Başkanlığı için yarışıyor. Her ikisinden biri belediye başkanı olacak. Kimin olacağını henüz bilmiyoruz ama bildiğimiz bir şey var ki Mudanya’da kasaba siyaseti artık geride kalıyor. Kasaba siyasetçileri de büyük oranda listelerden ekiplerden çıkarılmış durumda. Yeni bir siyaset ve yeni bir belediyecilik anlayışıyla muhatap olacağız. Yeni dönem Mudanya’ya büyük bir değişimi getirecek bunu biliyoruz geriye sadece başkanın ismi kalıyor. Onu da 31 mart akşamı öğreneceğiz. 

Pazar günü de enerji dolu, sahada müthiş bir çalışma yürüten belki de AK Parti’nin bugüne kadar sahaya sürdüğü en iddialı aday olan Gökhan Dinçer'in projelerini ve tanıtımını takip edeceğiz. Merakla Dinçer’in tanıtım programını beklerken, pazartesinden itibaren iki adayı çok daha sağlıklı karşılaştırma imkanı bulacağız. O halde pazara kadar bu konuya bir virgül koyalım… 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.