SON DAKİKA
Hava Durumu

Deprem öldürmez!

Yazının Giriş Tarihi: 30.10.2020 22:16
Yazının Güncellenme Tarihi: 30.10.2020 22:16

Yüreğimizin İzmir tarafı kor oldu yandı. Ege Denizi’nde meydana gelen deprem İzmir’i vurdu. Onlarca bina yıkıldı. Yüzlerce insan yaralandı ve çok sayıda insanımızı çürük binalara kurban ettik.
Bir kez daha o korkunç gerçek tüm çıplaklığı ile yüzümüze vurdu. Birileri hile hurda yaptı, hırsızlık etti ve bedelini yine günahsız insanlar ödedi.
Bunun nedeni çok basit. Otomobil üretmek için bir fabrikaya ihtiyacınız var. Beyaz eşya üretmek için fabrikaya ihtiyacınız var. 
Üretmek için genel olarak fabrikaya, tesise ihtiyacınız var. Ancak bina üretmek için sadece biraz para ve 3-5 inşaat işçisi yetiyor maalesef ülkemizde. 
Son dönemde bir takım önemli adımlar atılarak bir miktar bu alanda düzenleme yapılsa da, bu ülkede garantisi olmayan tek şey bina. İşportacıdan aldığının 5 liralık mini radyonun bile 2 yıl garantisi varken, aldığınız dairenin garantisi yok maalesef. 
Oysa bu ülkeye 100 yıl 200 yıl ayakta duracak binalar lazım. Deprem olunca yıkılmayacak binalara ihtiyacı var ülkenin. Durduk yere çöken binaların olduğu bir ülkede çok şey mi istiyoruz.
Daha bu yazın ortasında Mudanya’da iki katı da kaçak olduğu anlaşılan bir bina durduk yere temel kolonları patlayarak kullanılmaz hale geldi.
 Çok şükür büyük bir mucize eseri o anda yıkılmadı da büyük bir facia meydana gelmedi. 
Aynı bina geçtiğimiz günlerde kontrollü şekilde yıkılmak istenirken kontrolsüz bir şekilde çöktü. O günden bugüne ne belediyeler, ne kamu kurumları, ne müteahhit ne de ilgili oda ve sivil toplum kuruluşları tek bir kelam etmedi. 
Mağdur olan vatandaşlar sesini duyuramadı. Oysa devletin hesap sorması gerekmez mi? Sormuyor. Sormayınca pervasızlık da yürüyor. 
Yıkılan bina bir sitenin bir bloğu. Aynı sitenin diğer bloklarından bir haber yok ortada. Bu tür yüzlerce bina var önlem alalım diyen yok. Kontrol edelim diyen yok. Kaçağa kucağa göz yumanın nefesini kesen, dünyanın ona zindan eden bir erk yok. 


Deprem öldürmez.
 İstisnai durumlar dışında tabi. 
Hırsız müteahhit öldürür mesela. Rüşvet alıp imar veren siyasetçi, çıkar karşılığı eksikliklere hırsızlıklara göz yuman bürokrat öldürür mesela. 
Kontrol edilmeyen binalar, malzemeden çalınan inşaatlar, doğru yapılmayan yollar, köprüler, tüneller…
Bunlar öldürüyor insanları. Birileri aç gözlülüğünden, gözleri paradan ranttan başka bir şey görmeyen gözü dönmüşler öldürüyor insanları. 
Deprem öldürmez. 
Doğal olmayan iki ayaklı afetler öldürüyor insanları. 

Yazık çok yazık!

Kefensüzen Camii nihayet…
Doğanbey TOKİ konutlarının arasında küçük oldukça sevimli bir tarihi caminin ismi Kefensüzen. Yüzyıllarca ayakta durmuş ancak son yıllarda harabeye dönmüştü. 
MHP önceki dönem Osmangazi Belediyesi Meclis Grup Başkanı Cemil Aydın, yıllarca Kefensüzen Camii’ni kamuoyunun gündemine taşıdı. Kamuoyu oluşturdu. 
Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, o sese kulak verdi ve caminin restorasyonunu tamamlanmasını sağladı. Önceki gün bu cami ibadete açıldı Alinur Aktaş ve AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman’ın da katıldığı bir tören ve ardından edilen duayla. 


Hem Alinur Aktaş’a hem de Cemil Aydın gerçekten önemli bir işi kotardılar. 
Ancak böylesi önemli bir eserin açıldığı gün bir takım kepazelerin algı operasyonları yine devredeydi. Caminin açılışını çekmek için oraya gelen iki bayan gazeteci kardeşimiz caminin içindeyken dua başlayınca gayri ihtiyari duaya katılmışlar başları açık bir şekilde. 
Birileri aldı bunu AK Partili yöneticiler başı açık camiye girdi diye algı oluşturmaya kalktılar. Bir kez olsun doğru ir şeylerine şahit olmadığımız o kesimlerin bu utanç verici adımları bin sefer deşifre olsa yüz surat hacı murat olduğu için utanmıyorlar. 
Ramazan ayında camide canlı yayın yaptılar diye kıyamet koparanlar da bu zihniyet, camiye ayakkabıyla girdiler yalanını atanlarda. 
Keşke Bursa’nın yeniden kazandığı bu eşsiz eserle ilgili bir şeyler söyleseydiler. Ama öyle bir zihniyet ki, dertleri ne hizmet ne de milletin geleceği. Dertleri sadece çamur at kendisi kalmazsa izi kalır. 
Tükürsek yüzünüze tükürüğümüze yazık!
 


 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.