SON DAKİKA
Hava Durumu

Derneklere bir çeki düzen şart

Yazının Giriş Tarihi: 22.04.2017 20:57
Yazının Güncellenme Tarihi: 22.04.2017 20:57

Son yıllarda Bursa’da derneklerin rayından çıktığı hepimizin malumudur. Kuruluş amaçlarının dışında, siyasi ve ticari rant elde etmenin en kolay yolu bir dernek kurmaktan geçer oldu. Sosyal-kültürel hiçbir katkısı olmayan ya da bir iki göstermelik iş yaptıktan sonra kendisini siyasete ve ticari alana yaslayan bu derneklerin mevcut durumu bir an önce gözden geçirilmelidir.


Siyasilerle verilen bir iki fotoğrafın ardından birçok ağabeydik-gubudik işçin içine giren onlarca dernek var. Bu derneklerde yöneticilik yapan bazı isimler insanları kandırmaya dolandırmaya kadar aşağılık birçok işin içine girerken, bir kısmı da kendisine siyasette, bürokraside yer bulmanın kavgasını veriyor. Yerel yöneticilerin verdiği yüzle şımardıkça şımaran ve kendilerini dev aynasında gören bu arkadaşların pervasızlıklarının yegane nedeni yerel siyasilerden buldukları yüzdür. Belediyeler sivil toplum kuruluşların desteklerken çok dikkatli olmalılar.


Hakkını vererek dernekçilik yapan, amacına uygun faaliyet gösteren, gerek kültürel gerekse sosyal alanda yüz akı olan onlarca derneği tenzih ediyorum. Bu tür derneklere ne kadar destek versek azdır. Ne kadar teşekkür etsek azdır. Ancak bu dernekleri ayıklamakta başka kent yöneticilerine ve siyasilere düşüyor. Bu fırıldakları, bu asalakları bir an önce temizlememiz lazım. Milletin parasıyla asalak gibi yaşayan, devletin imkânları ile keyf-ü sefa süren, siyasetten, iş dünyasından, ticaretten rant devşiren bu asalaklara kimsenin prim vermemesi gerekiyor.


Kültürel bir dernek kuruyor adam. Bilmem nereliler derneği. Bir kahvaltı ardından iki siyasiyle görüntü, sonra çöküyor belediye, kamu kurumu, tüccar iş adamı ne bulursa. Destek ver, araç ver, şu organizasyona para, bu raya gidiyoruz para vs vs. Sonra git gir bir partiye iki fotoğrafta oradan paylaş ardından gelen gideni kandır dolandır. Onlarca örneği var. Yazacağız.


Dernek kurmak ya da yönetmek siyasi, ekonomik rant kapısı olmamalı. Bazıları hakkında o kadar iğrenç şeyler duyuyoruz ki insanın midesinin bulanması bir yana, öfkesi kabarıyor. Bu yapıları deşifre etmeye, bunları toplumun yakasından söküp atmaya devam edeceğiz.


----------------


Sosyal medya operasyonu…


Sosyal medya üzerinden milleti provake etme çabası tüm hızıyla sürüyor. Referandumda istediği sonucu alamayanlar, binlerce yalanla milleti kandırmaya uğraşıyor. Dün ÇAYKUR Katar’lılara satıldı yalanı döndü uzun bir süre. ÇAYKUR bu yelen üzerine açıklama yapmak zorunda kaldı. Elektriğe, doğalgaza, benzime bilmem neye zam haberleri peş peşe düştü. Hepsi yalan. Ancak sosyal medyayı kullanan birçok insan bunları doğru kabul ediyor. Bu haberler üzerinden topluma hakaret edenler mi dersin, devlete sövenler mi dersin gırla gidiyor. Bitti birader. Referandum bitti. Anayasa değişti. Artık bu işin geri dönüşü yok. Var diyenlere inanmayın. Yalan dolanla olmuyor. Artık yalancının mumu yatsıyı bile beklemiyor. Tavsiyemiz herkes aklını başına alsın artık.


............


 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.