SON DAKİKA
Hava Durumu

DEVA’nın ilk yaş günü etkinliği!

Yazının Giriş Tarihi: 09.03.2021 21:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 09.03.2021 21:01

Ali Babacan’ın öncülüğünde kurulan DEVA Parti’si birinci yılını doldurdu. Genel olarak siyasi partiler kuruluş yıldönümlerini salonlarda düzenlenen etkinliklerle kutlamayı tercih ederken, DEVA değişik bir yöntem izledi.


DEVA Partisi’nin birinci yıl kuruluş etkinliklerinin Bursa ayağında Bursalı Genel Başkan Yardımcısı Burak Dalgın ve İl Başkanı Serkan Özgöz ve yöneticiler Kapalı Çarşı ve Hanlar Bölgesinde vatandaşla buluştular. 


Sonrasında Nilüfer’deki il binasında basın mensupları ile bir araya gelerek soruları yanıtladı Dalgın ve Özgöz… 
Toplantıda kısa bir sunumun ardından soruları yanıtlayan DEVA yöneticileri, aradan geçen sürede biraz biraz siyasete ısınmışlar. Geleceğe umutla baktıkları ortada. 
Dalgın, bir köşede değil merkezde yer alan bir parti vurgusunu tekrarladı ve 83 milyona hitap ettiklerinin altını çizdi.  Çeşitli sorulara yanıt verdiler. 
Yarı yarıya siyasete hiç girmemiş bir ekip için sürecin avantajları ve dezavantajlarının farkında olduklarını anlatan Dargın, Bursa’da ve ülkenin farklı noktalarında partilerine insanların bir ilgisinin olduğunu, oydan bağımsız olarak insanların dinliyor olmasının kıymetli olduğunu vurguladı. 
Genel Başkanları Ali Babacan’ın Türkiye’nin her kentinde koruma ordusu olmadan sokakta yürüyebilen tek lider olduğu gibi iddialı bir sözü de dillendirdi. 
Artık Türkiye’nin kendisini frenleyen eski siyaseti tamamen terk ederek yeni siyaset anlayışına kendisine gelecek hazırlayacak bir siyasete yönelmesi gerektiğini ve DEVA’nın da tam bu noktada siyasi parti olarak kurulduğunu anlatan Dalgın, siyasetin bağırmadan sesini yükseltmeden insanları dinleyerek yapılacağı yeni bir dönemin başladığını vurguladı. 


Oldukça güvenli, sorulara oldukça rahat yanıtlar verdiğini gördük Burak Dalgın’ı. Kendisi genel siyasetle ilgili soruları yanıtlarken yerel siyasette il başkanı Serkan Özgöz’ün yanıtlaması için sözü ona bıraktı. 
Konuşmasında çarpıcı iki önemli noktaya daha yer verdi Dalgın. Birincisi devletin yönetim sistemiyle ilgili 70 kişilik bir anayasa taslağı hazırladıklarını, ikincisi siyaset vizyon belgesi hazırladıklarını aktardı. Diğer partilerin de bu noktada hazırlık yapmalarını beklediklerini anlatan Dalgın, hiçbir ittifakın içinde olmayacaklarını ancak iletişim kanallarını açık tuttuklarını, toplu değil partilerle birebir temas kurmaya devam edeceklerini aktardı. 
İl Başkanı Serkan Özgöz de genel siyasi konularla ilgili olarak da Bursa yereliyle ilgili de düşüncelerini aktardı. Özellikle her olumsuzluğun Bursa’nın ilk planını yapan İtalyan mimar ve şehir plancısı Luigi Piccinato’ye havale edilmesine “Bu İtalyan için mevlit okutmak istiyoruz” demesi siyasete alıştığının göstergesiydi adeta. 
Genel olarak AK Parti dönemindeki belediye başkanlarını hedefe koyduğunu gördük. Başka şehirlerden örnekler vererek eleştirilerini çeşitlendirdi. Önümüzdeki günlerde ve zamanda daha etkili siyaset yapacaklarını, sürekli sahada vatandaşı dinleyeceklerini aktardı. 
Daha bir çok detay var tabi ancak yazıyı genel bir DEVA değerlendirmesi ile tamamlayalım. Başladıkları güne göre aşama kaydettikleri ortada. Siyasete de yavaş yavaş ısınıyorlar. Parti tam olarak nerede olacağını sanki kendisi de karar veremiyor gibi. Diğerlerinde olduğu gibi DEVA’da lider baskın olarak siyasetin odaklandığı nokta. 
Yeni bir siyaset anlayışı söylemi de mevcut iktidar ve ikinci partiyle ilgili oluşan algı üzerine yabana atılmayacak bir tasarım. Sürekli sokaklarda olmak insanları dinlemek etkili olacaktır ancak bu ne kadar sürdürülebilir bir planlama onu da takip etmek lazım. 
Bursa’da genelde olduğu kadar hızlı gitmiyor daha yavaş ilerliyor DEVA. Bir yılda 8 ilçe başkanı atayabilmiş durumdalar örneğin. İl başkanı hızlanacaklarını söylüyor. Bekleyip göreceğiz. 3 yıl sonra yerel seçim var öncesinde de genel seçim. Bu hızla söylemdeki iddia sahada karşılık bulur mu? Zor görünüyor. Ama belli ki kendi yöntemleri ile o seçimi görmek istiyorlar. 
Bugünden özellikle Bursa için karar vermek güç. Belki bir yıl sonraki yıldönümünde daha net yorum yapmak mümkün olur. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.