SON DAKİKA
Hava Durumu

Dünya Gazetesi -2-

Yazının Giriş Tarihi: 03.01.2023 22:28
Yazının Güncellenme Tarihi: 03.01.2023 22:28

Dünya Gazetesi ve yeni yayına başlayan Nasıl Bir Ekonomi Gazetesi ile ilgili dün kaleme aldığım yazının ardından bu kez bir de ayrılan ekibin penceresinden dinlemek istedim konuyu. 


Dünya Gazetesi’nin 3 yıl önce kiralanması ve ardından 18 Kasım 2022’de kiralayan ekiple marka sahiplerinin arasında yaşanan uyuşmazlık, o günden beri tartışmaların sürmesine yol açtı. İlk yazıyı https://www.sehirmedya.com/bir-garip-hikaye-dunya-gazetesi-makale,317214.html adresinden okuyabilirsiniz. 


Dün Nasıl Bir Ekonomi ismiyle yola devam eden gazeteci dostların bazılarıyla görüşme imkânım oldu. Öncelikle asıl mağdur olanın kendileri olduğunu ancak Dünya Gazetesi mazilerine saygılarından polemiğe asla girmediklerini ifade ettiklerini belirteyim. Ancak yaşananları da öğrenmek istediğimi aktardım kendilerine. 
Aslında Nasıl Bir Ekonomi gazetesini çıkaran ekip büyük oranda Dünya Gazetesi’nin ekibi. Yani daha öncede bu gazetede çalışan insanlar oluşturuyor neredeyse tamamını. 2019 yılında Nezih Demirkent’in varisi olan kızı Didem Demirkent, mali gerekçelerle gazeteyi kapatma kararı alında hikâyenin başladığını öğreniyoruz. 


Bunun üzerine Dünya Gazetesi çalışanları Hakan Güldağ öncülüğünde toplam 149 kişi tazminatları karşılığı gazetenin markasına talip oluyorlar. Ancak marka üzerinde hacizler olması nedeniyle satın alma girişimi gerçekleşemiyor ve bu sırada hukukçularla yapılan görüşmelerde ara bir formül ortaya çıkıyor. 
Dünya Gazetesi markasının kiralanması. 


Formüle göre marka üzerindeki borçlar temizlenene kadar 3 yıllığına gazete bu ekibe kiralanıyor. Kiralama işlemi yapıldıktan sonra kapatılmasına karar verilmiş gazete yeniden canlandırılıyor ve etkinliğini yeniden kazanıyor.  


Kiralama süresinin dolma tarihi 18 Kasım 2022… Sayılı zaman geçiyor ve kiralama için tekrar görüşmelerin başlaması gerekiyor. Nasıl Bir Ekonomi ekibi, yaz boyunca oyalandıklarını söylüyor. Didem Demirkent’in markayı vermek istemediği için kabul edilemeyecek şartlar öne sürdüğünü ifade ediyorlar. Daha da önemlisi süreçte yaşanan olumsuz ekonomik şartlar nedeniyle borçlar ödenemediği gibi daha da artıyor. 


Didem Demirkent’in masaya kiralama noktasında yüksek bir artışla geldiği, üzerine de hava parası istendiği de ifade ediliyor. Ekibin markanın yaşaması ve devamının sağlanması için bunların hepsini neredeyse kabul etmesine rağmen devamında Dünya Gazetesi’nde çalışıp daha önce alacaklarından dolayı dava açanların davalarını çekmelerini, dahası tazminatların da kiralayan ekip tarafından ödenmesi talebi iletildiği de söyleniyor.  


İddiaya göre Didem hanım künyede isminin yazılmasını, CEO’sunun makale yazmasını, ayda 5-6 free ilan, mali raporları kendilerine iletilmesi gibi isteklerin de yşerine getirilmesini istiyor. Kiracı ekip ise mali şartlar dışındaki şartları kabul etmeyeceklerini iletiyor. Köprüler atılınca da Dünya AŞ, noter kanalıyla marka kullanımını durdurma talebini iletiyor. Sonuç olarak ekip zorunlu olarak bu değişime gittiğin ifade ediyor. 


Yazıda yer alan iki noktaya da gazeteci arkadaşlar açıklanmasında yarar olduğunu ifade ettiler. Somon renk baskının maliyetler nedeniyle tercih edilmediğini, abone formlarının da 2019’dan itibaren gazete aboneliği şeklinde düzenlendiğini ilettiler. 


Ve iletilen son not ise şu anda Nasıl Bir Ekonomi gazetesinde çalışan 100’e yakın personelin Didem Demirkent yani Dünya AŞ’den maaş ve izin alacağı olduğu. Son olarak bir bilgi daha paylaşalım. Dünya Gazetesi’nin basın ilan hakkı 4 Aralık 2022’de Basın İlan Kurumu tarafından durdurulmuş. Nedenini bilemiyoruz. 
Sonuç olarak aşağı yukarı iki tarafın bakışını da aktarmış olduk. Umuyoruz ve diliyoruz ki kimse mağdur olmadan bu konu tatlıya bağlanır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.