SON DAKİKA
Hava Durumu

Efkan Ala Bey kronik sorunları çözüyor!

Yazının Giriş Tarihi: 20.01.2023 22:57
Yazının Güncellenme Tarihi: 20.01.2023 22:57

Bursa’nın on yıllardır biriktirdiği sorunlar son yıllarda adım adım aşama aşama çözülüyor. Bunlardan biri de AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Efkan Ala bey'in öncülüğünde TBMM’ye sunulan ve önceki gün kanunlaşan Uludağ Alan Başkanlığı


Bu şehirde 25 yıldır gazetecilik yapıyorum ve bu süre içerisinde onlarca kez Uludağ Kayak Merkezi ve Oteller Bölgesi’ndeki sorunlarla ilgili haber yaptım. Yüzlerce haber ve makale okudum. Kurulduğu 1960’lardan beri sorunlarla boğuşan ve her kesimin şikayetçi olduğu mevcut çok başlı yönetim şeklinden Uludağ’ı kurtarmak amacıyla atılan adım, belki de son yıllarda popülaritesi eskimiş ve yetersiz kalmış olmasına rağmen sorunlarını çözemediği için yitiren Uludağ’ın yeniden eski parlak günlerine dönmesini sağlayacak ve hatta uluslararası bir kayak merkezi haline dönüşmesine imkan tanıyacak. 


Sorunların çözümü tam da Efkan Ala bey'in tavrı, tarzı ve duruşuyla ilgili bir şekilde ülkeye ve millete hizmeti önceleyen şekilde çözümleniyor. Efkan Ala bey'in memleket millet lehine olduğuna inanmadığı hiçbir çalışmanın içinde bugüne kadar görmedik, şahitlik etmedik. Burada da aslında yıllarca sözler verilmesine, çalışmalar yapılmasına rağmen bir türlü çözülemeyen bir sorunu, kökünden hallediliyor. 


Çözümden yana tavır koymayan ve destek olmayanların bugün çözüme de karşı olmaları gayet doğal. Akademik odaların kaygıları anlaşılabilir. Ancak daha uygulama olmadan ve altı çizilerek asla yapılaşmaya müsaade edilmeyeceği kanun içinde yer almasına rağmen getirilen Alan Başkanlığı’nı Talan Başkanlığı yaftasıyla daha başında baltalamak ya da kamuoyunu manipüle etmeye çalışmak da doğru olmasa gerek. 


Milli Park alanın sadece yüzde 15’i (ki bu oteller bölgesi ve pistleri kapsayan bir bölgenin yönetimin tek elde toplanmasını sağlamak amacıyla atılan bir adım) Alan Başkanlığı yönetimine devrediliyor. Buradaki işlemleri bu kurum yönetecek. 


Hepsi gözümüzün önünde olacak. Yani kanuna rağmen ve Bursa’ya rağmen kimsenin yanlış işlere yürüme imkanı realite olarak olmayacak bir vaziyette. Sorun çözülüyor mu? Evet çözülüyor. Sorun ne o zaman? Ağaç kesilmesi, endemik habitata zarar verilmesi kimsenin razı olmayacağı bir durum... Devlet bu tahribatı da önlemeye yönelik bir adım atmış oluyor.


Efkan Ala bey'den bahsetmişken ondan devam edelim. Malum kendisinin uluslararası alanda önemli görevleri var. Bir bakıyorsunuz Brezilya’da, bir bakıyorsunuz Ankara’da, ertesi gün İsveç’te, sonraki gün Bursa’da. Yoğun bir programı var ve yerel sığ siyasetin içine girmeye ne zamanı var ne de bu yönde bir eğilimi var! Efkan Ala bey bir devlet adamı sorumluluğu ile Bursa için gereken neyse onu yapmanın mücadelesini veriyor. 


Bursa neye ihtiyaç duyuyorsa Ankara’da bir şekilde sonuç alıyor. Bunları sağlarken de Efkan Ala bey'in büyük etkisi olduğunu biliyoruz. Efkan bey yapılan hizmeti ben yaptım şöyle yaptım böyle yaptım diye reklam eden kasaba siyasetinden uzak, zaten bu hizmetleri yapmak için buradayız yaklaşımında ve inancında bir isim. 


Bursa’da Efkan Ala’nın yerel siyasi polemikler içinde olmaması, sığ siyaset yapmaması ve yanlışlara izin vermemesi belli kesimleri sıkıntıya sokuyor. O nedenle de direkt olmasa da dolaylı yoldan yıpratma ya da operasyon çekme çabaları görünüyor. Ancak, Efkan Ala operasyon çekilebilecek bir isim değil. Kim kiminle ne ittifakı kurarsa kursun Efkan Ala ağır basar. Ve hesabı yapanların, siyasette AK Parti ve hizmetler üzerinden bir anti propaganda çabalarını da görecek kadar derinliği olan bir isim. Bu oyunları Efkan Ala bozar. Bursa üzerinde hesap yapanların Efkan bey'e rağmen hesap yapmalarının nafile olduğunu söyleyelim.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.