SON DAKİKA
Hava Durumu

Ekmek!

Yazının Giriş Tarihi: 19.10.2021 20:17
Yazının Güncellenme Tarihi: 19.10.2021 20:17

Türk halkının en temel gıdalarının başında ekmek geliyor. O nedenle ekmekteki fiyat artışı her zaman halkın tepkisine yol açıyor. 
İşte iki gün önce ekmeğe yapılan zam da Bursa’da oldukça tepkiyle karşılandı. 1.75 TL olan 200 gram ekmek fiyatı 2 TL oldu. 
2 TL’ye satılan 230 gram ekmeğin üretimi ise listeden çıkarıldı. Zamma ilk tepkiyi Bursa Valiliği verdi ve karara itiraz etti. 


Bugün toplanacak komisyon zam kararını tartışacak ve bir karar verilecek. İşin bu kısmı bugün toplantıdan sonra ortaya çıkacak ama daha ciddi bir bölümü var ki gerçekten oldukça vahim. 
TESK unlu ürünler komisyonu denetim kurulu üyesi ve Bursa Fırıncılar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Mirza Güven ekmek zammıyla ilgili konuşurken, marketlere 200 gram ekmeğin fırıncılar tarafından 1 lira 25 kuruşa verildiğini, marketlerin bunu 2 TL’ye tüketiciye sattığını ifade etti. 
Yani üreten ve maliyete katlanan fırıncı ekmeği 1.25 TL’ye verirken marketler elini bile sürmeden ekmek başına 75 kuruş kazanıyor.

Düzene bakar mısınız? 
Bir süre önce Şok Marketlerin sahibi Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, kar paylarının yüzde 1’ler düzeyinde olduğunu söylemişti. Ama gerçeğin öyle olmadığı sadece bu ekmek hesabında bile ortaya çıkıyor. 
Tabi burada olan tüketiciye de oluyor aynı zamanda. Bir tüketici market yerine fırına gittiğinde de ekmeği 2 TL’ye alıyor. Oysa markete giden aynı ekmeğin fırıncıdan çıkış fiyatı 1 lira 25 kuruş. Tüketici cezalandırılıyor burada. 
Şimdi ekmeğe yapılan zam aslında market maliyetinden kaynaklanıyor. Yani 1.25 TL’ye markete ekmek veriyor fırıncı. Bunun taşıması, mazotu, personeli konduğunda fiyat daha da düşüyor gerçekte.  Bunun fiyatı baskılamak dışında bir çözümünün olması şart. Bu haliyle işin içinden çıkılması çok zor. 
Devam edelim…
Bursa’da market ve zincir mağazalarda satılan ekmek âdeti 1 milyon 200 bin adet.  Şöyle basit bir hesap yaptığımızda 1.200.000 Adet çarpı 0.75 TL ıskonto = 900.000 ( Dokuz yüz bin TL ) milletin cebinden marketlere akıyor demektir. 


Oysa denetimle bu komisyon oranı makul orana çekilebilse ve ona göre bir maliyet hesabı yapılsa belki de 200 gram ekmeği 1 lira 50 kuruşa tüketiciye ulaştırmak mümkün olacak. Bu hem fırıncıyı hem de tüketiciyi korumak için önemli bir adım olabilir. 
Tabi tek sıkıntı bu da değil. Mirza Güven, marketlerde pandemi döneminde ambalajsız satılan ekmeğin risk de oluşturduğunu, insanların açıkta satılan ekmekleri ellediklerini belirterek, bunun sağlık açısından da sorun oluşturduğunu iletti. 
Tüm yerleşim alanlarında yürüme mesafesinde fırın var mı? Yani ekmek fırınlarda satılsa ve marketlere verilmese bu çözüm olabilir mi diye sordum. Yeterli olduğunu söyledi Mirza Güven.  O biraz göreceli ancak daha önemlisi markete verilse bile burada bir standart ve denetim sağlanabilirse bunun bile önemli bir adım olacağını ifade edebiliriz. 
Mirza Bey’in maliyetler ve itirazlarını kapsayan el yazısıyla yazdığı ekmek hesabını burada yayınlıyorum ve kamuoyunun takdirine sunuyorum. 
Ekmek vatandaşın hassasiyeti! Ekmek üzerinden marketlerin vatandaşı soymalarına izin verilmemeli.  


 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.