SON DAKİKA
Hava Durumu

Eksik kalan yerde afet affetmiyor!

Yazının Giriş Tarihi: 02.06.2021 21:17
Yazının Güncellenme Tarihi: 02.06.2021 21:17

Tirilye, önceki gün yoğun bir yağış nedeniyle adeta kabusu yaşadı. Geçmiş osun. Allah bir daha göstermesin… Ancak gündem kalabalığında oradaki eksikler de arada kaynamamalı. 
Dün CHP İl Başkanı İsmet Karaca, Nilüfer ve Gemlik Belediye Başkanlarını da yanına alarak Mudanya’dan bir tekne ile denize açıldı. Deniz üzerinde yapılan basın açıklamasına CHP’nin Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak açıklanan Mustafa Bozbey’de katıldı. 


Karaca ve konuşmacılar,  Marmara Denizi’ni tehdit eden müsilaj istilasıyla ilgili açıklamalar yaptı. Acil eylem planı hazırlanmasını istedi.
Oysa daha bir gün önce Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum zaten eylem planı yapılacağını, bir çalıştay düzenleneceğini açıklamıştı zaten. CHP’nin bildik algı yönetimine yönelik artık pek de dikkati çekmeyen girişimleri bunlar. 
Oysa Karaca ve beraberindekiler aynı saatlerde sel afeti yaşayan Tirilye’ye 10 kilometre mesafedeydiler.
 Dahası bindikleri gezi teknesi 15 dakika içinde Tirilye’ye ulaşabilir durumdaydı. Yanlarında da CHP Mudanya İlçe Başkanı Ömer Aydın vardı ve durumun vehametini onlara aktarma imkanı vardı. 
Çünkü orada kendi belediyelerinin ihmallerinden kaynaklanan bir sıkıntı yaşandı. 
Tirilye’de yaşanan afetle ilgili Mudanya Belediyesi’nin ardı ardına yaptığı hatalar var. Her ne kadar altyapı eksikliği falan diyerek geçiştirilmeye çalışılsa da gerçekler gizlenemez. 


Dün öğlenden sonra bölgeye giden Mudanya Belediye Başkanı CHP’li Hayri Türkyılmaz, yaşanan sel ve su baskınının en büyük sebebinin alt yapı yetersizliği olduğunu söyledi. Türkyılmaz, “Tirilye için Cittaslow ve UNESCO yolunda gerçekleştirdiğimiz çalışmaların en büyük bölümü olan alt yapı ve arıtma tesislerinin bir an önce bölgeye kazandırılması gerekiyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi’ni ve BUSKİ’yi gerekli alt yapı çalışmalarını yapması için bir kez daha göreve davet ediyorum” ifadelerini kullandı. 
Olayın ardından Tirilye’nin son belediye Başkanı Ali Turan aradı. “Ben soruyorum Hayri Türkyılmaz cevap versin” diye söze başladı. 
Derenin denize çıkışına 20-30 metre kala kendi döneminde yapılan mil havuzunun Türkyılmaz zamanında üstünün kapatıldığını, dere çıkışının tıkanması nedeniyle logarların taştığını ve böyle bir afete yol açıldığını söyledi Ali Turan
Yine kendi döneminde çamur ve toprağın kent merkezine akmaması için bendler yaptığını ancak Mudanya Belediyesi’nin bunların bakımını yapmadığını anlatan Turan, o bölgede yapılan havuzda toplanan suları zaman zaman dereye yüksek oranda vererek temizliğini sağladıklarını ancak o havuzun bile bu dönem kurutulduğunu anlattı. 


Turan, “Benim dönemimde yapılmış bir tek yapının ve hizmetin zarar gördüğünü söylesinler göreyim” dedi. Turan, kendi döneminde döşenen parke taşların üzerine Mudanya Belediyesi’nin parke taş döşediğini, doğru bir altyapı çalışması olmadığı için bu parke taşlarının koparak okulun bahçesine yığıldığını ifade etti. 
Kendi yönetimleri döneminde de sel olduğunu ancak Tirilye’nin sokaklarını çamur basmadığını, vatandaşların zarar görmediğini anlatan Turan, yaşananların en büyük sorumlusunun CHP’li Mudanya Belediyesi ve onun başkanı Hayri Türkyılmaz olduğunu vurguladı. 
Turan bir de sitemini dile getirdi. 25 tane meclis üyesi olan Mudanya Belediye Meclisi’nde, meclis üyelerinin gereken hassasiyeti göstermediğini ve halk adına vermeleri gereken hizmeti yerine getirmediklerini ifade etti. 7 yılda elle tutulur bir hizmet olmamasına rağmen özellikle AK Partili meclis üyelerinin sessiz kalmasına anlam veremediğini de sözlerine ekledi. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.