SON DAKİKA
Hava Durumu

Elimizdeki en önemli çare tedbirlere uymak!

Yazının Giriş Tarihi: 25.11.2020 22:50
Yazının Güncellenme Tarihi: 25.11.2020 22:50

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın vaka artışlarına dikkat çektiği Bursa’da kent merkezi ve bir çok ilçe HES kayıtlarına göre kırmızıya boyandı. Vatandaş korona virüsten korkuyor ancak kurallara uyma noktasında gereken hassasiyetini bir türlü göstermiyor. 
Konuyla ilgili görüştüğümüz Bursa Milletvekili Mustafa Esgin, önemli bir noktaya dikkati çekti. Türkiye’ye yakında gelecek aşının uygulanmaya başlayacağını aktararak, “Bugün kullanım aşamasına gelen aşılardan en yüksek koruyuculuğu olan yüzde 95 olarak açıklandı. Biz maske ve mesafe ile yüzde 99’u bulabiliyoruz”
Bursa’da sağlık kuruluşlarının fiziki mekan olarak yeterli olduğunu anlatan Esgin, yeni bir hastane planlaması olmadığını ifade etti. 
Yeni bir hastanenin kurulması durumunda onun içine konulacak sağlık personeline ihtiyaç duyulacağını anlatan Esgin, burada önceliğin tedbirlerin kararlılıkla uygulanmasında olduğunun altını çizdi. Bursa’da 700 filyasyon ekibinin görev yaptığını ekiplerde toplan 2 bin 100 sağlık çalışanının görevli olduğunu, yine karantinada olan sağlık çalışanlarının da olduğunu hatırlattı. 
“Hastane kurarak çözüme ulaşamayız” diyen Esgin, ne kadar hastane kurulursa kurulsun tedbirler ve virüsün yayılmasının engellenmemesi durumunda çözüme ulaşılamayacağını, çözüme ancak tedbirlerin üst düzeyde uygulanmasıyla ulaşmanın mümkün olduğunu hatırlattı. 
Dünya’da son dönemde vaka artışlarının 8-120 katına çıktığını dolayısıyla Türkiye’de de vaka artışlarının kaçınılmaz olarak yükseldiğini anlatan Esgin, geçen hafta uygulanan kısıtlamaların sonuçlarının henüz gelmemesine rağmen Bursa’da vaka artış oranında yüzde yirmilik bir düşüş oluştuğunu da aktardı. 
Yemek yerlerinin ve kafelerin vaka artışında önemli etkenler olduğunu, pozitif birinin eve girdiğinde maskeyi indirdiği an tüm evin enfekte olduğuna dikkati çeken Esgin, vatandaşların çok daha bilinçli ve duyarlı bir şekilde tedbirlere sıkı sıkıya sarılmasının çok önemli olduğunu kaydetti. 
Buralarla ilgili alınan kararın artış hızının kesilmesi noktasında oldukça etkili olacağını anlatan Esgin, özellikle yemek servisi yapılan mekanlarda ve kafelerde enfekte oranlarının hayli yüksek olduğunu ifade etti. 
Bursa için alınması gereken tüm önlemlerin Valilik, belediyeler ve sağlık kuruluşları tarafından alındığını, vatandaşlarında tedbirlere mutlak suretle hassasiyet göstermeleri gerektiğini vurgulayan Esgin, maske mesafe ve temizlik şartlarının mutlak yerine getirilmesinin çok önemli olduğunu da aktardı. 
Aşıların kullanılmaya başlamasının dahi hemen sorunun aşılamayacağına da dikkati çeken Esgin, dünya tarihinde yaşanan en sıkıntılı süreçlerden birinin devam ettiğini kaydetti. 
Öte yandan Bursa Milletvekili Esgin, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu olarak mecliste grubu olan 5 partinin temsilcilerinin de katılımıyla Başkanı Recep Akdağ başkanlığında; COVİD sürecinde Meclisin çalışma sistematiğine ilişkin alınacak tedbirlerden oluşan raporu Meclis Başkanı Mustafa Şentop’a sunduklarını ve orada da görüşlerini dile getirdiğini vurguladı. 

Katı atık meselesi…
CHP ve İP Bursa yönetimlerinin aylarca istismar edip Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve AK Parti’yi yıpratmak için fırsat saydıkları katı atık bedelleriyle ilgili tartışmalar yeniden alevlendi. 
Büyükşehir Belediye Meclisi’nin aldığı kararla ilçe belediyeleri adına toplanan katı atık bedelleri BUSKİ faturalarından çıkarılmıştı. 
Bu kararın ardından Yıldırım, Kestel, İznik ve Mustafakemalpaşa Belediyeleri yeni bir düzenleme yapılıncaya kadar vatandaşlardan katı atık bedeli talep etmeyeceklerini açıklamıştı. 
Katı atık bedellerinin BUSKİ faturalarından çıkarılmasına en fazla muhalif kalan belediyeler ise CHP’li Nilüfer, Mudanya, Gemlik belediyeleri ile Osmangazi Belediyesi olmuştu. 
Bu dört belediye de katı atık bedellerinden gelen kaynağı bırakmamak için mahkeme dahil her türlü yola başvuracaklarının mesajını vermişti. 
İşte onlardan biri olan Mustafa Dündar yönetimindeki Osmangazi Belediyesi konuyu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na götürdü. Bakanlığa bu paraların nasıl toplanacağını soran Osmangazi Belediyesi’ne yaklaşık bir ay önce yanıt geldi. 
Bakanlığın gönderdiği cevapta su faturalarından başka bir faturalanma şeklinin mütalaa edilmediği yazıyordu. 
Ancak İstanbul’da ve Türkiye’nin farklı kentlerinde ilçe belediyeleri bu katı atık bedellerini almıyor. Çevre temizlik vergisinden aldıkları kaynakla yetiniyorlar. Oysa CHP’li belediyeler başta olmak üzere Bursa’da bazı belediyeler milyonlarca lira tutarındaki bu kaynaktan vazgeçmiyor. 


Osmangazi Belediye Meclisi’ne konu muhalefet tarafından getirildiğinde Başkan Mustafa Dündar, o paranın hakları olduğunu ve asla vazgeçmeyeceklerini söylemişti. 
Neyse bu hatırlatmadan sonra önceki gün Olay’dan Mustafa Özdal, yaklaşık bir ay önce gelen bu bakanlık yazısını köşesinde kaleme aldı. Köşe yazısında belediye ismi zikredilmiyordu ancak Osmangazi’de bu yazının içinde olduğunu biliyoruz. 
Yaklaşık bir ay sonra bu yazı neden servis edildi? 
Büyükşehir Belediyesi ve AK Parti’nin adeta iftira ve yalanlarla hedef alındığı, yıpratılmaya çalışıldığı ve algı operasyonlarının adeta zirveye çıktığı bir anda bu servis neden yapıldı? 
Dündar, AK Parti’yi zora sokacak hamlelerin mi peşine düştü? Bu adım eğer Osmangazi Belediyesi’nden geldiyse amacı ve hedefi nedir? 
Gerçekten çok ilginç bir durum ve çok ilginç gelişmelere şahit oluyoruz. 
Olay’dan Mustafa Özdal, bu gelişme karşısında Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’la yaptığı konuşmayı da dünkü makalesinde aktardı. Aktaş öyle lafı eğip bükmeden tam kitabın ortasında yanıtı vermiş, “Tüm Türkiye’de uygulansın biz de uygulayalım”


Katı atık bedellerini su faturaları üzerinden tahsil etmeyeceklerinin altını bir kez daha vurgulamış Başkan Aktaş, “Büyükşehir Meclisi’nde aldığımız kararla, esnek uygulamayı kaldırdık. Katı atık bedellerini toplamak zorunda değiliz.”
Kendisini ve AK Parti’yi yıpratmaya çalışanlara da mesaj veren Aktaş, rakamlarla gerçekleri ve mevcut durumu açıklamış. Türkiye’de 23 büyükşehir su faturalarına katı atık bedelini eklemiyor. 
O halde Bursa olarak kendilerinin de bu katı atık bedellerini toplamayacağını, katı atık bedelini ancak diğer belediyeler de toplarsa bunun mümkün olacağını net bir dille vurguluyor. 
Yani net bir dille bu konunun Büyükşehir Belediyesi tarafından kapatıldığını anlatan Aktaş’ın açıklamasının ardından ilçe belediyelerine üç seçenek kalıyor. 
Ya yasal bir düzenleme gelene kadar bekleyecekler ya yargı yoluna gidecekler ki buradan da çok bir sonuç almalarının mümkün olmadığı ortada. Ya da algı ve iftira merkezlerini alttan destekleyerek siyaseten bu durumu kullanacaklar. 
Hangi yöntemi tercih edeceklerini önümüzdeki günlerde göreceğiz. 
İlçe belediyeleri çöp toplanması için bu kaynağa ihtiyaçları olduğunu söylüyor. Oysa asli işlerine dönüp gereksiz harcamaları yapmazlarsa böyle bir kaynağa ihtiyaçları da olmayacak. 
Devlet zaten asli işlerin görsünler diye belediyelere kaynak aktarıyor. Öyle tüm kaynaklarını kendi reklamları, keyifleri, ziyafetleri, şenlikleri, konserleri yapsınlar diye değil. 
Millet için gelen kaynağı millete hizmet için kullanırlarsa tekrar milletin cebine el uzatmak zorunda kalmazlar. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.