SON DAKİKA
Hava Durumu

Emekçiler adalet için buluşacak!

Yazının Giriş Tarihi: 29.04.2024 16:36
Yazının Güncellenme Tarihi: 29.04.2024 16:36

Türkiye’nin en büyük işçi sendikası Türk-İş bu yıl 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü etkinliklerini Bursa’da gerçekleştirilecek. Bu yıl 1 Mayıs teması vergi başta olmak üzere adalet olacak. Emekçiler yaşanan ekonomik sorunların kendilerinden kaynaklanmadığını haykırarak, bedeli sadece emekçilerin ödememesi gerektiğini haykıracak.

Hiç şüphe yok ki son yıllarda yaşanan ekonomik krizin en çok etkisini gösterdiği kesim işçi emekçi ve emeklilerin oluşturduğu kesim. Yıllar geçtikçe gerek maaş gerek sosyal haklar noktasında sürekli geriye giden, evine ekmek götürüp insanca bir yaşam sürme hakkı sürekli törpülenen bu kesimlerin feryadı her geçen gün daha fazla çıkıyor.

Ne yazık ki yüksek enflasyon, ekonomik kararlar, dünyadaki gelişmeler ve kapitalizmin baskısı nedeniyle özellikle pandemi ve sonrasında açlık sınırının altında toplumun büyük kesimlerini oluşturan emekçi işçi ve emekli kesimi inim inim inliyor. Her ne kadar devlet bazı iyileştirmeler yapıyor olsa da yüksek enflasyon gelir dağılımındaki dengesizlik, küresel sistemin dünyayı getirdiği nokta bu kesimlerin her geçen gün çok daha sıkıntılı bir sürece girmesine neden oluyor.

İşte bu kesimlerin seslerini duyurduğu alanlardan birisi de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü. Bu yıl Türk-İş etkinlikleri Bursa’da yapma kararı aldı. Bu çerçeveden düzenlenecek etkinlikler ve kamuoyuna duyurulmak istenen mesajlar düzenlenen bir basın toplantısı ile ilan edildi.

Türk-İş Sendikası Bursa Bölge Temsilcisi Ruhi Biçer, düzenlenen basın toplantısında hem 1 Mayıs programını açıkladı hem de işçi emekçi kesiminin sıkıntıları hakkında bilgi verdi. Bu yıl 1 Mayıs etkinliklerinin Türk İş Genel Merkezi kararı ile Bursa’da yapılacağını anlatan Biçer, 1 Mayıs sabahı 08.30’da yürüyüşün Fatih Sultan Mehmet Bulvarı Acıbadem Hastanesi civarında başlayacağını, Hastane alanında tamamlanacak yürüyüşün ardından burada etkinliklerin süreceğini kaydetti.

Türk-İş Sendikası Bursa Bölge Temsilcisi Ruhi Biçer, “1 Mayıs’taki pankartımız 'Ekonomik krizin nedeni biz değiliz. Yoksulluğa, hayat pahalılığına, vergide adaletsizliğe, esnek çalışmaya, kayıt dışı istihdama, taşeronlaştırmaya, sendikasızlaştırmaya dur diyoruz. İnsan onuruna yakışır yaşama ve çalışma şartları istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Bu yıl 1 Mayıs’ta öncelikle vergi adaletsizliğine karşı tepkilerini göstereceklerini anlatan Biçer, çalışanların aleyhine vergi sisteminin geliştiğini vurguladı. Merkez Bankası'nın tarihinde ilk kez rekor zarar etmesinin de bankadan 128 milyar doların buharlaşmasında da işçi ve emekçi kesiminin sorumluluğu olmadığını, yine kur korumalı mevduat uygulamasıyla yapılan servet aktarımının da suçlusunun bu kesimler olmadığına vurgu yapan Biçer, bunun faturasının asla bu kesimlere çıkarılamayacağını kaydetti.

Vergide adalet istediklerini anlatan Biçer, yine özellikle işçi emeklilerinin 2000 yılından beri büyük oranda geriye gittiğini o yıllarda maaş bağlama oranının 1.23 iken bugün oranın 0.51’in altına düştüğüne dikkati çekti. Türkiye’de kayıtlı 444 bin çiftçi varken Bağkur emeklisi 700 bini aşkın çiftçi emeklisi olduğuna dikkati çeken Biçer, Ziraat Bankası’ndan sıfır faizli kredi çekerek emekli yapılan bu kesimle SSK’da çok daha yüksek vergi ve prim ödeyen emekçilerin SGK sistemi ile birleştirilerek aynı muameleye tabi tutulduklarını savundu ve bunun büyük bir adeletsizlik olduğunu kaydetti. Tarımda 0.6 çalışanın 1 emekliye baktığını, SSK sisteminde ise 1 emekliye 1.78 çalışanın primlerinin maaşlarını karşılamadığını anlatan Biçer, bu durumun da adil olmadığını işaret etti.

EYT ile ilgili tartışmalara da değinen Biçer, EYT’lilerin işe girerken var olan haklarının sonradan alındığını ve bu hakların geri verilmesinden ibaret bir durum olduğunu da vurgulayarak, burada hak edilenin verilmesinden başka bir durumun olmadığını ifade etti.

Bursa’da 101 bin işçi ihtiyacı olduğuna dikkati çeken Biçer, bu firmaların işçi bulamamasının nedenlerinin irdelenmesi gerektiğini, işyeri koşulları ücret ve işçi hakları noktasında eksikliklerin bu durumu getirdiğini kaydetti. Sendikalaşmanın önündeki engellerin bir an önce kaldırılması, taşeronlaşma gibi sorunların da acil çözüm beklediğine dikkati çeken Biçer, Türkiye’nin 4 büyük şehri olan Bursa’da turizm sektörüne hizmet eden otellerin hiçbirinde sendika olmadığına işaret etti, sendika yetki başvurularıyla ilgili mahkemelerin davaları kabul etmeme hakkı varken bunların kabul edildiğini ve yıllarca bitmediğini, bunun da sendikalaşmanın önünde en büyük engellerden birisi olduğunu vurguladı.

Türkiye’de yaşanan ekonomik sorunların hiçbirinde işçi ve emekçilerin suçunun olmamasına rağmen faturanın bu kesimlere çıkarılmasının kabul edilemez olduğunu vurgulayan Biçer, tüm işçi ve emekçi kesimini ve Bursalıları 1 Mayıs etkinliklerine katılmaya davet etti.

Basın toplantısına Türk-İş Sendikası Bursa Bölge Temsilcisi Ruhi Biçer’in yanı sıra Teksif Bursa Şube Başkanı Nihat Şeker, Toleyis Bursa Şube Başkanı Yücel Köksal, Tümtis Bursa Şube Başkanı Özdemir Arslan, Türk Metal Sendikası Bursa Şube Başkanı İsmail Türk ve Koop İş Bursa Şube Başkanı Can Uslu da katıldı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.