SON DAKİKA
Hava Durumu

EMİRKOOP’ta çarşı büyük karışacak!

Yazının Giriş Tarihi: 27.05.2022 21:41
Yazının Güncellenme Tarihi: 27.05.2022 21:41

Geçtiğimiz günlerde EMİRKOOP’a denetim kayyumu atandığını duyurmuştuk. EMİRKOOP’la ilgili konuyu biraz açalım. 


Aslında kuruluş amacı vatandaşa ucuz konut imkanı sunmak olan EMİRKOOP, yıllar içerisinde gerek istisnaların kaldırılması gerekse değişen şartlar nedeniyle bu işlevinin yitirmiş görünüyor. Dahası aslında EMİRKOOP’da yıllardır devam eden çekişmeler ve EMİRKOOP üzerinden yapılan hesaplar bu kuruluşu hızla saçma sapan bir yere doğru götürüyor. 


İsmi rant ile anılan CHP Bursa Büyükşehir Belediye Adayı Mustafa Bozbey’in kardeşi genel başkan yardımcısı, yine Faruk Çelik’in yeğeni aynı birlik yönetiminde görev yapıyor. Bozbey ve Çelik’in birbirlerinin ayağına basmadıkları, hatta birbirlerinden yana saf tuttukları Bursa kamuoyunca malum. 


EMİRKOOP’la ismi çok fazla yan yana zikredilen isimlerden birisi de hiç şüphesiz rant denince ilk akla gelen isimlerden biri olan Ekrem Pamuk. Pamuk, çok istiyor EMİRKOOP başkanlığını, o nedenle de zaman zaman salvolarını da görüyoruz. 


Önceki gün EMİRKOOP Genel Başkanı Sabri Akgün Bey ziyaretimize geldi. Yaptığımız haberle ilgili sitemlerini iletti. Kayyum atanmasına neden olan itirazı yapan ismin Ekrem Pamuk olduğunu, yapılan işlemde bir usulsüzlük olmadığını söyledi. 


EMİRKOOP’un konut için arsa üretimi yaparak kooperatiflere satan bir kuruluş olduğunun altını çizen Sabri Ergün, 1996 yılında özel eğitim alanı olarak belirlenen arazinin EMİRKOOP’un işine yaramadığını, ancak bir değer olarak durduğunu, kendilerinin de yeni arazi alarak konut için arsa üretimi amacıyla kaynağa ihtiyaçları olduğunu, bu nedenle arsayı satışa çıkardıklarını söyledi. 


EMİRKOOP’un konut üretimi için arsa üretmesi bunun içinde arazi alması gerektiğini anlatan Sabri Akgün, adı geçen arsanın satışının da bu nedenle yapıldığını ifade etti. Arazinin öncelikle tüm üyelere teklif edildiğini ancak kimsenin eğitim alanı olan araziyi almaya yanaşmadığını, yine özel okullara teklif götürdüklerini ancak sonuç alamadıklarını anlatan Akgün, son olarak Ekrem Pamuk’un kendi kooperatifi ile arsaya talip olduğunu anlattı. Pamuk’a belirlenen sürede parayı yatırmasını ve satışın gerçekleşmesi için iki defa yazı yazdıklarını ancak Pamuk’un parayı ödemediğini bu nedenle satışın olmadığını, daha sonra özel bir şirketin arsaya talip olduğunu ve parasını ödeyerek satışı aldığını ifade etti. 


Belli ki Pamuk ile EMİRKOOP’un yönetimi arasında ciddi bir çekişme var. Neden diye sordum Akgün’e, neden sürekli şikayet ediyor sizi? Akgün’e göre yönetimi düşürüp başkan olmak istiyor Ekrem Pamuk. “Tamam da EMİRKOOP, arsa üretip kooperatiflere veriyor ve tüm girdisi çıktısı kayıt altında. Pamuk, neden bu kadar çok istiyor?” sorusuna yanıtı ise EMİRKOOP’u kentsel dönüşe sokmak istedikleri yönünde oldu. Kentsel dönüşüm… Şaşırdık mı? Tabi ki hayır. Nilüfer’de rant o kadar büyük ki ve kentsel dönüşüm o kadar iştah açan bir durumdaki, savaş da bundan kaynaklanıyor anlayacağınız. 


EMİRKOOP’un ürettiği arsalarda gerçekten bildiğimiz anlamda kooperatif evleri yapılıyor mu?” diye sordum.


Bir iki tanesi öyle ancak artık arsanın parasını ödeyip kat karşılığı veriliyor” diye yanıtladı. Bu haliyle bile ciddi ranta dönüşmüş mesele anlayacağınız. 
Bir soru daha sordum kendisine; “Başka ilçede arsa üretiyor mu EMİRKOOP? Malum Kaplıkaya ve siteler mahallesi EMİRKOOP’un erken dönem yüz akı işleri arasında yer alıyor.


Hayır üretmiyor” dedi. Bu da aslında EMİRKOOP’un Nilüfer rantı üzerinden rant savaşlarının göbeğinde olmasının nedenlerinden biri. 
Sabri Akgün, 12 Haziran’da genel kurul yapacaklarını ve artık EMİRKOOP’un konsorsiyum olarak ihalelere girmesinin önünü açacak maddeyi de genel kurula sunacaklarını aktardı. Tek başlarına sınırları olduğu için ihalelerde çok sonuç alamadıklarını ancak iş ortağı alarak bunu başarabileceklerini anlatan Akgün, arazi alıp arsa üretmedikleri durumda kurumun sermayesini eriyeceğini de ifade etti. Yani arazi almak zorunda olduklarını daha ötesi ucuz konut üretiminin elzem bir ihtiyaç olduğunu ekledi. 


Ekrem Pamuk’la ilgili bir iddiayı daha ortaya attı Akgün. Pamuk’un kağıt üstünde bir kooperatifi birliğe üye yaptığını ancak bunun engellediklerini belirtirken, yine kurduğu kooperatifle aldığı araziye de damadının şirketine sattığını aktardı. Yani aslında EMİRKOOP’a katılan kooperatiflerin büyük kısmı ucuz ve taksitle alınan arsaların cazibesine kapılıyor. Ucuz ve taksitli arsa da EMİRKOOP’tan geçiyor. 


Bana sorarsanız EMİRKOOP misyonunu tamamlamış. Eğer ucuz ve sosyal konutu vatandaşa ulaştırmayacaksa bir anlamı yok. EMİRKOOP’ta gördüğümüz ise rant peşindeki müteahhitlerin kitabına uydurdukları bir sistemde, adı kooperatif olan kuruluşlarla rant sağlama kavgasındalar. 


Bursa’da en çok tartışılan ve özellikle inşaat ve rant üzerinden tartışılan iki farklı partinin iki farklı isminin (ki bunların birbirleri ile gayet iyi anlaştıklarını kamuoyu biliyor) hısım akrabasının böylesi bir kuruluşta birlikte görev almalarının belki hukuki bir engeli olmayabilir ama vicdanlar açısından aynı şeyi söyleyemeyiz.  Ucuz konut üretme derdinde olan bir birliğin bence sadece Nilüfer’de faaliyet göstermesi de oldukça mantıksız. 
İddiaları Ekrem Pamuk’a da sordum. 


Sabri Akgün’ün EMİRKOOP başkanlığı yapacak yeterlilikte olmadığını söyleyerek başladı ve kendisini oraya Mustafa Bozbey ve Faruk Çelik ikilisinin getirdiğini vurguladı. Hüseyin Bozbey’in elinin rahatlaması için bu adımın atıldığını da ileri sürdü. EMİRKOOP’un eğitim alanında kalan arsayı yasal olarak satamayacağını bunu kendilerine yazarak bildirmesine rağmen ihale bile yapmadan arsayı sattıklarını anlatan Pamuk, 6 kooperatifin birliği zarara uğrattıkları ve yasal olmayan iş yaptıkları gerekçesiyle yönetim kuruluna dava açtığını ifade etti. 


EMİRKOOP’u kendisinden daha iyi bilen kimsenin olmadığını kuruluşundan beri içinde olduğunu ve genel başkanlık yaptığını anlatan Pamuk, Bozbey’e Bozbey yapan kişi benim ifadelerini de kullandı. Kendisinin başkan olmaması için Bozbey ve Çelik’in Sabri Akgün’ü başkan yaptıklarını anlatan Pamuk, Akgün’ü başkanlık yapacak bilgiye ve beceriye sahip olmadığını, göstermelik başkan olduğunu ve asıl Hüseyin Bozbey’in birliği kafasına göre yönettiğini aktardı. Bozbey’in bu işleri iyi bildiğini de sözlerine ekleyen Pamuk, kentsel dönüşüm iddialarına da yine bilgisizlik olarak yanıt verdi. 
Bu hamur daha çok su kaldırır. Önümüzdeki günlerde devam edeceğiz. 
Hele Bozbey’le ilgili bir Balat iddiası var ki ortalık oldukça toz dumana karışacak…

Not:  EMİRKOOP bu algıdan kurtulmak istiyorsa Bozbey ve ailesinin bugüne kadar kooparatifler aracılığıyla EMİRKOOP’tan kaç tana konut alanı aldı bunu açıklamalı. Yine Çelik ailesine bu kooperatiflerden satış yapıldı mı? Bunlara EMİRKOOP yönetiminin cevaplarını bekliyoruz. 


 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.