SON DAKİKA
Hava Durumu

Erkan Aydın’ın lansmanı - CHP’liler ve ben!

Yazının Giriş Tarihi: 07.03.2024 18:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 07.03.2024 23:29

Bu kadar çok CHP’linin olduğu bir toplantıya 1 yıldan fazla bir zaman sonra katıldım. Sanırım bundan önceki Nilüfer Belediyesi’nde düzenlenen bir basın toplantısıydı.

Altınceylan Toplantı Salonu’nda 3. kez aday olduğu Osmangazi Belediye Başkanlığı için projelerini tanıttı Erkan Aydın. Lansmana ve projelere geleceğim tabi ancak önce toplantının hikayesine geleyim. Bursa milletvekilliği de yapan ve daha önce iki kez Osmangazi için aday olan Erkan Aydın, adaylığının açıklanmasından sonra geçtiğimiz haftalarda ziyaretimize geldi. Erkan Aydın tecrübeli bir siyasetçi eleştirilere küsecek, küstüm oynamıyorum diyecek acemiliği göstermeyeceği ortada. Parti içinde tepki almış mıdır bilmiyorum ancak bunu da çok kolay çözecek bir isim.

Erkan Aydın’ın basın lansmanı için Altınceylan’a gittiğimizde kapıda partiden görevliler ve bazı meclis üyeleri karşıladı bizi. Salonda parti yöneticileri ve meclis üyesi adayları vardı. Bir de basın mensupları. Erkan Aydın’ın sıcak ilişkilerinin katılıma yansıdığını söyleyebilirim. Ancak dediğim gibi uzun zaman sonra bu kadar çok CHP’linin olduğu bir ortama giriyordum. Erkan Aydın içeride bizi karşıladı İlhan Demiröz ağabeyle birlikte. Oldukça naif ve sıcak bir karşılamadan sonra Erkan Aydın’ın konuşma yapacağı kürsüye yakın bir masada yer gösterdiler.

Her ne kadar en çok eleştirdiğimiz mahalle olsa da birçok isimle de tanışıyoruz. Bir kısmını da sosyal medya aracılığı ile tanıyorum. Hepsiyle selamlaşma ve ayaküstü sohbet imkanı da bulduk. Oldukça iyi karşıladıklarını ve ilgi gösterdiklerini de ifade etmeliyim. Gazetecilerin eleştiri yapmasının doğal olduğu hatta çok sert eleştirileri bile hoşgörü ile karşılayıp iletişim kurarak varsa bir yanlışın düzeltilebileceğini anlamış bir grup olarak gördüm. Bu da oldukça önemli.

Erkan Aydın’ın lansmanını sadeliği ve ilçe belediyesinin kendi görev ve yetki sınırları içinden hazırlanması nedeniyle başarılı bulduğumu ifade edebilirim. Uçuk bir proje görmedim. Erkan Aydın hem projelerini açıkladı hem de bu arada 3. kez rakip olduğu AK Parti adayı Mustafa Dündar’a göndermelerde bulundu. Toplumun her kesimine yönelik özellikle sosyal ve kültürel ve sportif anlamda vaatlerini sıraladı Aydın.

Deprem konusuna ise ayrı bir bölüm ayırdı. 6 Şubat Kahramanmaraş depremleri sonrası 21 gün bölgede kaldığını 8 gün arabada yattığını anlatan Aydın, Bursa’daki fay hatlarına dikkati çekti. Bursa’nın bir afet eylem planı olmadığını dile getiren Aydın, toplanma alanları lojistik konteynerleri, toplanma alanları ile çadır ve konteyner stoklarının olmadığını ifade etti.

Kendileri için 7 yaşında çocukların da 70 yaşındaki insanların da yani toplumun tamamının çok önemli olduğuna vurgu yapan Aydın’ın kendinden oldukça emin bir şekilde sunum yaptığını söyleyebilirim. Bu kez çok daha iddialı olduğunu da belirtmeliyim. Konuşmasını zaman zaman esprilerle renklendirmesi de oldukça etkiliydi. Tarımla ilgili yapacaklarını anlatırken sadece Bursa’da ve 26 köyde yetiştirilen siyah incir konusuna ayrı bir önem veren Aydın, “Kraliçe bu incirlerden yiyerek 100 yıl yaşadı. Charles yemediği için kanser oldu ona da bu incirden göndereceğiz” dedi.

Osmangazi’de en az 25 kreş yapma sözü verdiklerini bunu açıklayınca rakiplerinin hangi kaynakla yapacağını sorduğunu anlatan Erkan Aydın, Osmangazi Belediyesi’nin önüne yapılan meydan projesine işaret ederek tüm çabalarına rağmen meydanın maliyetinin açıklanmadığını ancak 3 milyar liraya kadar söylemlerin olduğunu, bu kaynakla bin kreş, 100 alzheimer merkezi, 10 bin kişilik yurt yapılabileceğine dikkati çekti. Aydın en büyük projelerinin ise bu anlayışı değiştirmek olduğunu vurguladı.

Osmangazi’de israfı keseceklerini ve bundan kaynaklanan tasarrufu halka hizmet olarak yansıtacaklarını da anlatırken, özellikle gençlere büyük önem verdiklerini mahallelerde spor tesislerini artıracakları gibi tüm branşlarda amatör sporlara büyük destek vereceklerini aktardı. Yine turizm konusunda da Bursa’ya gelen turistlerin geceleme sayısını 3-4’e çıkarmak için çalışacaklarını anlatan Aydın, “Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi Unesco listesinde. İstanbul çarşısı yok. Hisar, kaleiçi, Tophane eski şehri dirilterek turizme kazandıracağız. Prag yokken Osmangazi (Bursa) şehirdi. Bugün Prag turizmden büyük gelir elde ediyor. Biz daha fazlasını elde edebiliriz. Kraliçe Bursa’ya geldi Kozahan’a gitti kahve içmek için herhangi bir alışveriş merkezine gitmedi. Bu değerleri turizme kazandırmak durumundayız” dedi.

Birçok projesi daha var Erkan Aydın’ın. Ancak son bir notla bitirelim. Kaçak yapılaşma noktasında baştan buna izin vermeyeceklerini ifade etti. Bir başka not olarak da şunu söyleyelim, seçilmeleri halinde 1 Nisan’dan sonra şeffaf bir şekilde belediyenin durumunu kamuoyuyla paylaşacaklarını aktarırken, son mecliste Aksungur Köyünde 65 dönüm orman arazisinin imara açıldığını, göreve gelmeleri halinde bunu iptal edeceklerini sözlerine ekledi.

Toplantının sonunda da aynı ilgiyle Erkan Aydın ve CHP’lilerin  bizi uğurladığını da ekleyelim. Osmangazi’de de diğer birçok belediyede olduğu gibi çok çekişmeli bir yarış olacak. Kendisini daha iyi ifade edebilen ve halka samimiyetini aktarabilen adayların şansı daha fazla olacak. Tahminler için henüz erken, dikkatle adayları takip etmeye devam ediyoruz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.