SON DAKİKA
Hava Durumu

Erkan Aydın mazbatayı aldı...

Yazının Giriş Tarihi: 05.04.2024 12:57
Yazının Güncellenme Tarihi: 05.04.2024 12:57

Gerek AK Parti gerekse CHP’nin yeni dönemde bundan önceki tavır ve duruşlarını net bir şekilde gözden geçirerek, yeni sürece göre kendilerini dizayn etmeleri gerekeceği çok açık. 

CHP elde ettiği başarıyı daha ileriye götürmek ve halkın bakışını tamamen değiştirebilmek için eline gelen fırsatı hem tavır davranış hemde hizmet olarak ortaya koymak durumunda. AK Parti ise girdiği bu zor süreçte çok iyi bir muhasebe yaparak, hataları tek tek belirleyip onlardan arınıp yeniden milletin gönlüne girmenin yollarını aramak zorunda. 

Seçim sürecinde aslında sonucun bu olacağı görünüyordu. Gerek AK Parti cephesindeki hava gerekse sokağın sesi bir değişimin sinyallerini verirken, yıllardır Recep Tayyip Erdoğan’ın gücü üzerinden kendilerine pay çıkarıp şımaran ve kibirlenen AK Parti’de öne çıkan birçok ismin hal ve davranışlarının sahadaki yansımasını görmemek mümkün değildi. 

Türkiye’yi bir kenara bırakarak Bursa’dan yola çıkarsak aslında Bursa’da seçimin analizi kesinlikle Osmangazi’de yapılmalı. Seçimden önce girdiğimiz ve konuştuğumuz her ortamda makul adayın Erkan Aydın olduğunu ve bu seçimi farkla kazanacağını söylüyorduk ki öyle de oldu. 

Çünkü saha da adayların hal ve tavırları da bunu net olarak ortaya koyuyordu. Osmangazi’de 15 yıldır makam işgal eden, millete hizmet yerine eş dost akrabayı belediyeye doldurup, yancıların işleri ile meşgul olup Mustafa Dündar, seçimin kaybedilmesinin belki de birinci sorumlusu. 

Ancak Mustafa Dündar gibi halkta karşılığı olmayan ve sevilmeyen bir ismi, hiç alternatif yokmuş gibi 4. kez aday yapılmasına olanak tanımanın da seçimin kaybında hayati önem taşıdığını söyleyebiliriz. Bir yandan halkın içinde halkla beraber siyaset yapmaya çalışan, insani ilişkileri üst düzeyde olan Erkan Aydın, bir yanda kendisi gibi belediyeye aldığı tüm eş dost akraba ve yancıları ile kibir abideleri gibi gezen Dündar ve ekibi. 

Makul ve mantıklı olan ortalama zeka seviyesi bile bu iki yapının yarıştığı seçimi Erkan Aydın’ın kazanacağını görürdü. AK Parti rüzgarının estiği dönemlerde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğrafları ile seçim kazanma dönemi sona erince Mustafa Dündar gibi halkın gönlüne girmeyi bırakın irite edici bir ismin başarılı olmasının zaten imkanı yoktu. Seçim kampanyasında kullandığı fotoğrafta bile fotoshop ile kendini genç gösterme gayretinde olan kompleksli bir yapının zaten halka da Bursa’ya da 15 yıl olduğu gibi bundan sonra da bir katkısının olmayacağı gibi zararı olacağı kesindi ve Osmangazi halkı buna izin vermedi. 

Erkan Aydın’a kazandıran sürecin en önemli noktalarından birisinin Aydın’ın kibirden uzak, sokakta siyaset yapan, sokağın sesini duyan bir isim olması. Erkan Aydın, ötekileştiren, aday kayıran, kibir abidesi olan bir yapının karşısında birleştiren, kayırmacılıktan uzak, makule ulaşmaya yönelen bir isim olduğu için kazandı. Dün mazbata töreninde de gördük ki toplumun her kesiminde ilgi gören bir isim Erkan Aydın. Diğer CHP’li başkanların aksine Aydın'ın mazbata törenine her kesimden çok sayıda insan katıldı. Coşkunun en fazla olduğu törenlerin başında Aydın’ın töreni geldi. Erkan Aydın kazandığında Osmangazi De kimse ötekileştiğini düşünmedi, kaygıya düşmedi. 

Şimdi tekrar AK Parti’ye gelecek olursak. Yıldırım’da verilen karar ne kadar doğruysa Osmangazi’de verilen karar o kadar yanlış olduğu seçim sonuçlarıyla da ortaya çıktı. Eğer halka yakın halka hizmet edecek yapıda bir aday çıkarmazsanız, seçimi kaybedersiniz.  Seçimin üzerinden 5 gün geçmesine rağmen gösterilen aday çıkıp oy verenlere ya da Osmangazi halkına bir teşekkür edip, 15 yıl yönettiği ilçedeki insanlardan bir helallik bile istemedi. Milletin en zor ekonomik şartlardan geçtiği bir dönemde gözüne soka soka seçim öncesi getirdiği 5 popçuya 25 milyon lira kaynak aktaran Mustafa Dündar’a halkın helallik vereceğini de düşünmüyoruz açıkçası. 

Yıldırım’da adaletle ilçeyi yönetmeye çalışan, Ömer olmaya çalışan Oktay Yılmaz ile Karun gibi davranan Mustafa Dündar ve ekibi arasındaki farkın millet tarafından nasıl da güçlü bir şekilde değerlendirildiği de ortada. AK Parti Osmangazi’ye tepeden tırnağa tahlil etmeli. Bütün yanlışları masaya yatırmalı. Seçimde yaşanan hezimetin özetini burada bulması çok kolay olacak.   

Şimdi AK Parti yönetimleri açısından çok daha önemli bir sınav var. Bütün olumsuz özelliklerinden sıyrılmalı, milleti tatmin edecek politikalar üretmeliler. Sadece politika üretmek yetmez, tavır davranış ve tepkileriyle de bunu ortaya koymalılar. Samimiyetle hizmet etmeye çalışanlar yerine girift ilişkilerle isimler yönetimlere girmemeli. Parti meclis gruplarına sahip çıkıp, kirli ilişkiler algısını ortadan kaldırmalı. Bu saatten sonra çok daha zor olan işleri mevcut yapıdan beslenen tiplerle içinden çıkılmaz bir yapıya sürüklememeli. 

BUSKİ önünde Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın’ın mazbata töreninden çıkarılacak o kadar ders var ki, bugünden tezi yok başlamaları gerekir. 

Ve Erkan Aydın…

Halkın kazanabileceğini bir kez daha ispat etti. Milletle oyun oynanmayacağını, milleti yok sayarak siyaset yapmanın sürdürülebilir olmadığını, insanların doğru duruş ve doğru siyasetle eninde sonunda kazanacaklarını gösterdi. Seçim kazanmanın kriterinin dev bütçeler değil yürekli ve samimi mücadelenin olduğunu gösterdi. Kimseyi ötekileştirmeden, kimseyle kavga etmeden, halkın yanında durup halkın içinde yaşayarak, o sorunları anlayıp ona göre siyaset yapmanın en doğru siyaset olduğunu gösterdi. 1994’te Cumhurbaşkanı Erdoğan ne yaparak ve nasıl davranarak İstanbul’u kazandıysa aynı yöntemi uygulayarak ve aynı şekilde kazandı Erkan Aydın.

Erkan Aydın kazandı diye üzülen olmadı. Bilakis toplumda genel bir mutluluk ve memnuniyet var. Mustafa Dündar kaybetti diye üzüleni de görmedim. Bilakis sevinen halkı gördüm. Sonuç olarak Erkan Aydın geldiği tavırla devam edecektir. Ederse bu hikaye daha da ilerilere taşınır, örnek olur. Bursa’da el değiştiren belediyelerde başkanların ve ekiplerinin Erkan Aydın gibi makule doğru yürümelerinin hem Bursa için hem de siyaset için önemli bir kazanç olacağını söylemeliyim. 


 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.