SON DAKİKA
Hava Durumu

Esence satılmasın ama Çağrışan neden satılıyor?

Yazının Giriş Tarihi: 08.02.2017 22:59
Yazının Güncellenme Tarihi: 08.02.2017 22:59
CHP İl Başkanı Şadi Özdemir yanına CHP Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Sözcüsü Erdal Aktuğ ve yönetim kurulu üyelerini de alarak Mudanya Esence’de Büyükşehir Belediyesi’nin sahip olduğu araziyi satışa çıkarmasına tepki gösterdi.



Enteresan açıklamaları var Özdemir’in. Kamu kurumlarının Varlık Fonu’na devredilmesini, devlet mallarını talan etmenin başka bir yolu şeklinde değerlendiren Özdemir, Esence’de Büyükşehir Belediyesi tarafından satışa çıkarılan arazinin de benzer bir örnek olduğunu ileri sürdü.

Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi CHP Grup Sözcüsü Erdal Aktuğ da satışa çıkarılan alanlarla ilgili süreci ve itiraz gerekçelerini aktardı. CHP’nin sitesinde yer alan habere göre Aktuğ, sözlerini “Olmaz, her şeye rağmen olmaz Sayın Recep Altepe. Satarak Bursa’yı yönetemezsiniz” şeklinde tamamladı.

İçeriğe girmeye gerek yok. Zaten CHP İl Başkanı Şadi Özdemir, konuyu mahkemeye taşıyacaklarını söylemiş, yargı kararını verir. Özdemir’in partisinin iktidarda olduğu Mudanya’da tartışmalı tek satış burası değil. Mudanya Belediye Meclisi, bizzat basın toplantısında yanında oturan Mudanya Belediye Meclis Üyesi Erdal Aktuğ’un da oy verdiği kararla Çağrışan’da iki arazisini satma kararı aldı. Muhalefetin tüm itirazlarına rağmen meclis çoğunluğunu elinde bulunduran CHP, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçimlerde kamu mallarının satılmayacağını hatta satılanların dahi geri alınacağını vaad etmesine rağmen elindeki gayrimenkul ve menkulleri satışa çıkarıyor. Benzer olaylar Nilüfer’de de yaşanıyor.

Şimdi Şadi Özdemir’in öncelikle kendi kapısının önünü süpürmesi daha doğru bir karar olmaz mı? Kamu mallarının satılmasını istemeyen ve satanları da eleştiren Şadi beyin, mesela Mudanya Çağrışan’da o arsa satışına engel olması görüşleriyle daha tutarlı bir davranış olmaz mıydı?  Yoksa Sayın Özdemir AK Parti hükümetinin ve belediyelerinin satış yapmasına mı karşı?

-------------------

 
Bursa’ya DOST ziyareti


Bulgaristan’da 26 Mart’ta yapılacak erken genel seçimlerin heyecanı yaşanıyor.  Çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) Partisi ile Hürriyet ve Şeref Halk Partisi (HŞHP), seçimlere ittifak yaparak Dost Birliği adıyla girme kararı aldı. Bulgaristan Türklerini temsil eden çoğunluğunu Türk ve Müslümanların oluşturduğu Sorumluluk Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) Partisi başkan yardımcıları ve milletvekilleri Şabanali Ahmed, Mehmet Hoca ve Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer Bursa’yı ziyaret ederek hem göçmen vatandaşlarla buluşuyor hem de destek arıyor. Heyet Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (BAL-GÖÇ) Genel Başkan Yardımcısı Sadık Yılmaz’la birlikte Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali’yi ziyaret etti. Milletvekili Şabanali Ahmed, iki ülke arasındaki sınırların kardeşlik bağlarını bugüne kadar engelleyemediğini belirtti. Yıldırımlı ve Bursalı kardeşlerin desteğini hep yanlarında hissettiklerini dile getiren Ahmed, “Bulgaristan’daki Türk ve Müslümanların temsili için siyasi çalışmalar yürütürken, Yıldırımlı ve Bursalı kardeşlerimizin desteğini hissediyoruz” ifadelerini kullandı. Genel seçimlerde Dost Birliği’nin alacağı sonuçlar Türkiye’deki göçmenler içinde büyük önem taşıyor. Rus uçağının düşürüldüğü dönemde HÖH’ün Türkiye’ye karşı aldığı olumsuz tavır göz önünde bulundurulduğunda, DOST’un kıymeti daha net anlaşılıyor. Genel seçimler aynı zamanda Bulgaristan Türklerinin bu iki hareket arasındaki tercihini de belirleyecek olması açısından büyük önem taşıyor.

 

-----------------------------

 
Fırıncılar, odalarından daha sağduyulu


Gıda tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in “Zam yok” açıklamasına rağmen Bursa’da ekmeğe yüzde 25 gibi astronomik bir zam yapan Fırıncılar Odası’na esnaf ilgi göstermedi. Odanın yaptığı zamma rağmen fırıncılar ekmeği 1 lira 25 kuruştan değil 1 liradan satmaya devam ediyor. Zamma gelen tepkileri de göz önünde bulunduran fırıncı esnafının büyük bir çoğunluğu zamlı fiyata geçiş yapmamış gibi görünüyor. Ekmek fabrikaları ve BESAŞ’ın zam yapmamasını da göz önünde bulunduran fırıncılar, müşteriyi kaçırmaktansa ekmeği eski fiyatından satmaya devam ediyor. Vatandaşın ve kamuoyunun tepkilerini üzerine çeken Bursa Fırıncılar Odası ise sessizliğini sürdürüyor. Bu yaşananlar, Bursa Fırıncılar Odası’nı tartışılır hale getirmiş durumda. Bundan sonra Fırıncılar Odası’nın nasıl bir adım atacağı merakla bekleniyor.

 

 

 

 





 

 

 

 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.