SON DAKİKA
Hava Durumu

Faruk Çelik bu enkazı kaldırmalı!

Yazının Giriş Tarihi: 16.05.2022 22:18
Yazının Güncellenme Tarihi: 16.05.2022 22:18

Aslında herkes biliyordu ta geçen sene yapılan kongrenin ardından hikayenin buraya gelebileceğini. Şehrin belediye başkanı kendisine biat etmiyor, dediklerini yapmıyor, bu da canını sıkıyordu. Ve şehrin en zayıf noktası hiç şüphesiz birinci markası olan Bursaspor’du. 


Bakan Bey gücünü istiyor ama alamıyor, alamadıkça da aklı başka yerlere gidiyordu. Bursaspor’da kongre vakti yaklaşırken milyara yaklaşan borç nedeniyle kimse ortaya çıkmıyordu. 


İşte bu ortamda çabuk vaz geçilebilecek bir günah keçisi ile hem siyasete hem de kent yönetimine ayar vermek için bir ortam doğmuştu. Birini buldu Bakan Bey aday olacak. 


Ancak aday olma yeterliliği yoktu Bursaspor kongresinde. Yeni bir formül buldular ekip lideri olacaktı bulunan isim bir de işi gücü olmayan bir isim bulundu kağıt üstünde başkan olması için. 


Daha o günlerde Bursaspor için aslında sonun başlangıcı görünüyordu. Ne Emin’e ne Hayrettin Gülgüler’e kimse bakmadı bile. Ekip lideri olarak bulunan isim eski Bakan Faruk Çelik’e yakın bir isimdi. Ona baktı kongre üyeleri de ve parmakları o an kaosa kaldırdı. 


Burada altını çizelim.

Belki aday da çıkacaktı Bursaspor’a ama Faruk Çelik gölgesi aday çıkmasına da engel oldu açıkçası. Ve kayyumdan daha kötü bir sonuç çıktı ortaya. Rüzgar esiyor, tahta sözde yönetimin büyük gayreti ile hızla açılıyor ve hızlı bir şekilde bir dünya topçu alınıyordu. 


Rüzgar esiyor Bursaspor Süper Lig parolası ile lige başlıyordu. Yeni yönetimin arkasında sadece Faruk Çelik değil İP yönetimi ile CHP yönetimi, CHP’nin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı da duruyordu.  Forma almalar kombine almalar boy boy fotoğraflarla destek açıklamalar. Faruk Çelik kurgulu yönetim muhalefet için de AK Parti ve Belediye Başkanını yıpratmak için eşsiz bir fırsattı. Onlar da öyle yaptı. O günlerde çocuklar gibi şendiler. Hatta Bursaspor’u AK Partiden aldık naraları atıyorlardı. 


Bursa’da her dönem Bursaspor konusunda Faruk Çelik hep etkin olmuş etkili olmuş bir isim. Ancak bu sefer Bursaspor’un tarihinde ilk kez 3. Lige düşmesine ön ayak oldu. Bulup getirdiği adamlar takımı düşme noktasına getirip çekip gittiler. 


Enkaz da Bakan Bey’in hazzetmediği belediye başkanına kalmış oldu. Belediye başkanı kayyuma gidecek kulübü alıp başına bir bürokratını getirdi. Allah’ı var son ana kadar da eldeki kadro imkanları ile bir mücadele verildi ancak kulüp çoktan düşmüştü. 


Neyse gelelim asıl diyeceğimize. 


Bugün eski Bakan Faruk Çelik’in Bursaspor için samimiyetini gösterme günüdür. Bugün ortaya çıkmalı ve tüm nüfuzunu kullanarak takımı ayağa kaldırmak ve yeniden eski günlerine döndürmek için kendisi yola çıkmalı. 


Belki Şanlıurfaspor yapılan edilenleri ve yaşanan krizleri unutur ama (Eski Bakan Bey Urfa milletvekiliyken Şanlıurfaspor’da da yönetim krizleri yaşanmıştı Bakan Beyin bizzat taraf olduğu) Bursa Bursaspor’un 3. Lige nasıl düştüğünü unutmaz. 


İP ve CHP’liler de bayılmış taklidi yapmaya devam ediyorlar. İhalenin Büyükşehir Belediyesine kaldığını düşünerek bir yandan da ellerini ovuşturuyorlar. Süreç içinde tüm yaşananları asla unutmayacak Bursa, unutturmayız da. Bugün her ne kadar bir önce yönetimdeki isimler hedef  alınsa, gerçekleri tartışmaya başlayacak Bursa birkaç güne kadar. 


Gülgüler yönetimindekilerin hepsi Bakan Beye yakın isimlerdi. Dahası bir çoğu da AK Partili Büyükşehir Belediye Başkanına muhalif tiplerdi. Bakan Bey’in yakınları düşürdü takımı Başkan Bey’inkiler ise kurtarmaya çalıştı. Olmadı. Şimdi bu kaosa sebep olan isimler çıkıp bunun hesabını vermeli. Ve asla bir günah keçisi bulup ortaya atılıp hesap kapatılmamalı.  


Ve önemli bir konunun daha altını çizelim. Bakan Bey’in kadim dostu Cavit Çağlar’ın oğlu Mustafa Çağlar federasyon yönetiminde yer alan bir isim. Bursa, takımı kurtarmak için mücadele ederken, bir çok haksızlığa da uğradı bu süreçte.  Mustafa Çağlar kılını bile kıpırdatmadı. Son birkaç hafta kala hedef olunca gereğini yapacağız dedi. Gereği de takımın düşmesi oldu.  


Bursaspor’un 3. Lige düşmesi sürecinde yanlışlara ve kaos sürecine Çağlar’ın medya grubu karşı çıkmadığı gibi destek de verdi. Önceki kongrelerde müdahil olan ve medyasıyla istemediği kimseyi yönetime getirmeyen Çağlar da burada kadim dostunun yanında yer aldı anlayacağınız. 


Ha bir de unutmadan sezon başında Bursaspor sevdalısı kesilen il başkanları, milletvekilleri siyaset tüccarlarının da bayılmış numarası yapmasını kimse yemiyor hatırlatayım. 
Bursa’da vesayet odaklarının oluşturmaya çalıştığı ya da oluşturduğu korkuları Bursa yenmek zorunda. Gerek siyasette, gerekse hayatın her alanında…
Bu hamur daha çok su götürecek. 


 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.