SON DAKİKA
Hava Durumu

Faruk Çelik, Cavit Çağlar ve 28 Şubat!

Yazının Giriş Tarihi: 26.02.2022 20:24
Yazının Güncellenme Tarihi: 26.02.2022 20:24

Tam 25 yıl geçti üzerinden ama hafızalardaki etkisi, millete yapılan zulmün acısı asla geçmedi. Tarihler 28 Şubat 1997’yi gösterdiğinde Türkiye en karanlık dönemlerinden birine şahit oluyordu. 


Öyle bir tezgah kurulmuştu ki milleti sindirmek, bir avuç azgın azınlığın millet üzerindeki baskısının ve vesayetinin asla kalkmaması için devlet gücüyle millete saldırdılar.  Hükümete müdahale edip istifa ettirmek kesmemişti darbeci alçakları. Millete ve milletin evlatlarına kan kusturmak için her gün bir zulmü devreye alıyorlardı. Hala dün gibi hatırlıyoruz. Bu kısa özetin ardından asıl konumuza gelelim. 


Sosyal medyada dolaşırken uyduruk bir derneğin 28 Şubat günü Ördekli Kültür Merkezi’nde “28 Şubat Darbesi” adlı bir program düzenlenmiş olduğunu gördüm. O uyduruk derneğe de önümüzdeki günlerde geleceğim ama bugün o derneğin düzenlediği programa konuşmacı olarak katılacak olan eski Bakan Faruk Çelik Bey konumuz. 


Tanıtımı görünce şöyle bir hafızamı yokladım. Darbenin hedefindeki siyasi parti olan Refah Partisi’nin İl Başkanı Faruk Çelik Bey’di. Hafızamı zorladım ama o dönemden Faruk Çelik Bey’le ilgili hiçbir görüntü gelmedi. Muhabir olarak o dönemde birçok eylemi ve mücadele sürecini takip etmeme rağmen tek bir kare bile gelmedi gözümün önüne. 


Acaba ben mi hatırlamıyorum diye düşündüm. Zulmün kol gezdiği o dönemde mücadelenin içinde olan ve Faruk Çelik Bey’le de yakın olan dönemin simge birkaç ismini aradım. Bilgisine başvurduğum ağabeylerin mücadelesine ve ödedikleri bedellere de şahidim. O yakıcı soruyu yönelttim kendilerine. Dönemin İl Başkanı Faruk Çelik Bey’in sert bir açıklamasını ya da başörtüsü eylemlerinde ön safta olduğunu hatırlıyor musunuz? Ulu Cami önünde yapılan mücadelede yer aldı mı?
Olayların içinde olan ve o dönem önemli kuruluşların da başında yer alan 3 isim de hafızalarını yokladı.  Onlar da hatırlamadı. Sohbet ettik bir müddet o dönemi konuştuk. Belki gelir aklımıza diye. Yok!  Hatırlarsam ararım dedi 3 ağabeyde. Hatırlamadılar. 


Ve yarın Ördekli Kültür Merkezi’nde Faruk Çelik Bey, 28 Şubatı konuşacak. Gerçekten ne konuşacağını çok merak ediyoruz bizde. Umuyoruz ki, dönemin zalimleriyle ilgili tüm yaşananları isim isim, olay olay anlatır. O gün ve sonrasında bilip de konuşmadıklarını dillendirir. Dostluklardan, ilişkilerden ayrı olarak milletin hukukunun daha önemli olduğunu gösterir. 


Tanıtım görselinde 11 yıl önce rahmeti rahmana kavuşan Türk Milletinin Erbakan Hocası, zalimlerin millete zulümle tehdit ettikleri Necmettin Erbakan’ın fotoğrafına da yer verilmiş. Darbenin muhatabı olan Mücahit Erbakan’ın! Oradan da hafızamız bizi kayıp trilyon davası sürecine götürdü. Zorbalar tarafından kapatılan Refah Partisi’nin İl Başkanıydı Faruk Çelik Bey


Olay Gazetesi’ndeyim o dönem. Eski Bakan Faruk Çelik Bey, gelenek haline getirdiği üzere Uludağ Sarıalan’da istirahatta. Randevular alınmış Olay TV ekibiyle birlikte Faruk Bey’e gittik. Gündem kayıp trilyon ve Ankara’da baş döndüren gelişmeler. O gün Faruk Çelik Bey, Refah Partisi yönetiminin teşkilatlara gönderdiği açıklamasına cevap veriyordu. “ Bize para falan gelmedi kardeşim. Paradan bizim haberimiz yok. Kayıp trilyonla bizim alakamız yok” gibi bir açıklama yaptı.

Geçelim. 


28 Şubat sürecinde zulme uğrayanlar, haksızlığa uğrayanlar, halen davaları sürenler var. Binlerce, yüz binlerce insana zulm ettiler, eğitimlerinden, işlerinden ettiler, hayatlarını yok ettiler. Ve onları yapanların bir çoğu hesabını vermedi bile. 


Mesela Cavit Çağlar. 


Refahyol Hükümeti’nin yıkılması için elinden geleni ardına koymayan önemli aktörlerden biriydi. O dönemin siyaseten şahin isimlerinden biriydi. Ne hazin bir tesadüf ki darbeye muhatap olan partinin Bursa İl Başkanı ile Cavit Çağlar’ın taaa Yeşilşehir imarlarının Demirtaş Belediyesi’nden geçtiği döneme dayanan derin bir dostlukları vardı. 28 Şubattan sadece 5 yıl sonra AK Parti tek başına eze eze iktidara geldi. Sonrasında da o zalimlerin bir kısmı yaptıklarının hesabını vermeye başladı. Bu arada da Cavit Çağlar, İnterbank ve Etibank’ın kendi şirketlerine aktardığı paralar nedeniyle batırılması sürecinin kahramanıydı. 


ABD’ye kaçtı. Türkiye’ye iade edildi. Bir süre hapis yattı bankaların batırılması nedeniyle, yıllarca bu borçlarla ilgili devletle pazarlık etti. Yanında ona destek olan en yakın dostlarından biri her zaman Faruk Çelik Bey’di. Faruk Bey milletin evlatlarına yapılan zulmü çabuk unutmuş, eski dostunu ise bırakmıyordu. 


Cavit Çağlar, her dönem olduğu gibi yine dostlarının gayretleriyle sıçrıyordu. Birkaç yıl önce çıktı “TMSF’ye borcum kalmadı” diye açıklama yaptı. Ancak açıklanan rakamlar arasındaki fark akılları karıştırdı. 


Tekrar dönelim darbeye. Darbenin baş aktörlerindendi dedik ya Cavit Çağlar. 


O yaptıklarının hesabını vermediği gibi AK Partililer tarafından da ne yazık ki hep itibar gördü ve hep pamuklara sarıldı adeta. Oysa bu şehirde bile on binlerce mağduru olan bir darbenin siyasi aktörlerinden biriydi kendisi dahası darbe AK Partiyi kuran iradeye yapılmıştı.   


Ve geçen yıla geliyoruz. Ne yazık ki bir kısım AK Partilinin çevresinde pervane olduğu Cavit Çağlar, tuttu sahibi olduğu Olay TV’yi Ekrem İmamoğlu’na vermeye kalktı. Bu ilk salvoydu. Sonra iş ortaya çıkınca ben yapacağım diyip televizyonu yayına aldı. 28 gün sonra hükümet baskısı var diyerek kapattı. 


Son dönemde ise sahibi olduğu Olay Gazetesi enteresan işler görüyor. İP milletvekilleri ile Bursa’da AK Parti’nin başarısız olduğu algısını manşetlerine çıkarıyor, CHP’nin algı siyasetini birinci sayfasından gün aşırı gösteriyor. Yani Çağlar, her zamanki tavrını sergiliyor.


Şimdilik bitirelim. 


Keşke Cavit Çağlar’ı AK Parti ya da sivil toplum örgütleri konuşmacı olarak çağırsa ve 28 Şubat sürecini birde o anlatsa! Hatta Faruk Çelik Bey ve Cavit Çağlar aynı oturumda konuşsa…
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.