SON DAKİKA
Hava Durumu

Festival ve Açık Hava Tiyatrosu!

Yazının Giriş Tarihi: 01.08.2023 20:34
Yazının Güncellenme Tarihi: 01.08.2023 22:52

Bir haftadır Bursa’nın gündemlerinden birisi de Uluslararası Bursa Festivali’ne polis müdahalesi. Dolayısıyla Bursa Valiliği’nin müzik yayınının 23.00’da sonlandırılması talebi. 


Tartışmalar aslında kurumlararası görüşmeler yapılmasıyla çözümlenecek bir sorunun neden polis müdahalesine ihtiyacının olduğu yönünde. Benzer bir olay geçen yıl da yaşanmıştı ve tepkilerin yükselmesinde bu da etkili oldu. 


Konunun tarafları ya da yakın çevrelerinden edindiğimiz bilgileri buradan aktaralım ama önce çok daha önemli bir konuyu gündeme getirmiş olalım. Bursa Açık Hava Tiyatrosu 61 yıldır Bursa Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. Ancak ondan daha önemlisi Bursa Açık Hava Tiyatrosu özel konserlerin yapılabildiği Bursa’daki hemen hemen tek açık hava salonu.


Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş seçim sürecinde vaadleri arasında Bursa’ya yeni ve modern bir gösteri ve konser alanı kazandırmak da vardı. Ancak Aktaş’ın döneminde ne yazık ki pandemiden tutun, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yaşanan olumsuz ekonomik gelişmeler ve tabi deprem ve afetler. Buna rağmen açık ara Türkiye’de en fazla yatırım yapan ve hizmet veren belediye durumunda Bursa Büyükşehir. 


Bu süreçte bir kısım yatırımlar ötelenmek durumunda kaldı. Bunlardan birisi de bahsettiğimiz proje. Ancak geçen yıl proje üzerinde çalışma başlatılmıştı. Bu yıl projenin başlatılması planlanıyordu ama bu defa dünya tarihinin en büyük afetlerinden birine maruz kaldı Türkiye ve enerjisinin tamamını buraya aktardı. 
Büyükşehir kaynaklarından aldığım bilgi proje çalışmalarının sürdüğü ve mutlak suretle Açık Hava Tiyatrosu’ndan daha büyük daha modern ve Bursa’ya yakışacak bir konser, tiyatro, gösteri alanının kente kazandırılacağı yönünde. 


Sorgulanması gereken ise 61 yıldır Bursa’ya neden böyle bir konser ve gösteri alanı kazaldırılmayıp, bunca yıl Açık Hava Tiyatrosu’na mahkum edildiği. 
Alinur Aktaş’a gelinceye kadar neden kimsenin aklına gelmedi böylesi önemli bir eksikliği gidermek. Aslında eksiği tespit edip söyleyen tek siyasetçide Alinur Aktaş. Geç kalınmış olsa da proje çalışması yürüten de Aktaş


Peki bu gösteri ve konser alanı eksikliği sadece belediyenin sorumluluğunda bir eksiklik mi? Belki Turizm ve Kültür Bakanlığı ya da Bursa’daki sponsorların el atması gerekiyor. Her hizmeti istediğiniz anda Büyükşehir’in yapmasını beklemek haksızlık olur. 


İmkanlar sınırlı ama ihtiyaçlar sınırsız sonuçta. Bugün böyle bir ihtiyaç elzem hale gelmişse mesela Bursa Kültür Sanat Turizm Vakfı başkanı  Sadi Etkeser... . Şehrin önemli sanayicilerinden de biri. Onun öncülüğünde bir oluşumla Büyükşehir Belediyesi’nin koordinasyonunda bu ihtiyaç sponsorların katkılarıyla hızlandırılabilir. Bunu Bursa tartışmalı. 


Tekrar konumuza dönersek.

Festivale polis müdahalesinin nedenini araştırdığımızda Valiliğe yakın kaynaklardan gelen bilgi Kültürpark içinde açık alanda hiçbir yerin canlı müzik yayın ruhsatı yok. Birinci derece gürültüye hassas bölge olduğu için ruhsat alma şansı da yok. Bursa Festivali’nin özelliği ve değeri nedeniyle bu durum tolere ediliyor. 


Sonuçta Bursa Festivali ticari bir etkinlik değil tamamen sosyal yaşama yönelik vatandaşa hizmet noktasında bir organizasyon. Ancak, Açık Hava Tiyatrosu, 4 ay boyunca özel konserlere de sahne oluyor malum. Sadece Festival için kullanılmıyor. Geçen yıl onarıma alınacak olması nedeniyle tartışmalar yaşanmıştı.  
Netice olarak tekrar edelim şikayetler olabilir, ses bölge için sorun oluşturabilir ancak bunun bir krize dönüşmemesi de gerekiyordu. Devletin valisi ile Belediye başkanı ve iktidar temsilcisi partinin il başkanının karşı karşıya gelmesi görüntü olarak doğru değil. 


Umuyoruz ki yaşanan kriz yeni bir gösteri merkezinin yapımı için motivasyon olur ve Büyükşehir Belediyesi’ne sponsorlar, Bakanlıklar ve Bursa’nın sosyal gelişimine, sanat ve kültürüne katkı koyacak kuruluşların da destek sağlamasıyla Harbiye gibi bir gösteri alanına kavuşur Bursa
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.