SON DAKİKA
Hava Durumu

Güler misin ağlar mısın?

Yazının Giriş Tarihi: 03.06.2024 12:56
Yazının Güncellenme Tarihi: 03.06.2024 12:56

İnsanlara neyin iyi gelip gelmeyeceği, hangi  gıdanın, suyun, toprağın hangi element, vitamin ya da hastalıkları yani mikropları içerdiği günümüzde laboratuvarlarda kısa sürede belirleniyor. Yani bilgiye ulaşmak o kadar kolay ve o kadar basit…
Ancak Anadolu’da yüzyıllardır yerleşmiş olan inanışlar ve dilden dile dolanan bilimsel gerçekliği olmayan bilgiler hala etkisini yoğun bir şekilde sürdürüyor.
Hepimizin çevresinde şurada şifalı bir su var şurada şifalı kaplıca var şurada şifalı bilmem ne var söylemlerini duymuşsunuzdur. Bunların hepsi dertlerine çare arayan yoksul Anadolu halkının umutlarını ilerletmek için efsaneleşen moral motivasyon sağlayan konular.
Ancak tabi başta kamu olmak üzere eğitimli, sağduyulu, sorumluluk sahibi kesimlerin böylesi riskli konularla ilgili duyarlı olmaları ve özellikle devletin ilgili kurumlarının önlem alması oldukça önemli. Bu hikayelerden biri ibretlik bir şekilde Bursa’da yaşandı. Aynı kurum içinde iki farklı bakış açısının da ne kadar değerli olduğunu gösterdi.
Sanırım iki hafta önce kadar bir büyüğümüzün internet sitesinde haberi okuduğumda gülsem mi ağlasam mı bilemedim. Hikayeyi kısaca özetlemek gerekirse, Bursa’da büyük hacimli sanayicilerden birisi prostata iyi geldiğini duyduğu Mustafakemalpaşa Kestelek Köyü’ndeki su kaynağından bidon bidon su getirtiyor. Kavanozlara bu suları dolduruyor üstüne de ismini yazıp dolaba koyuyor. Kıymet verdiği dostlarına da bu sudan ikram ederek, suyun faydalarını sıralıyor.
Hikaye aynı kuruluşta üst düzey iyi eğitimli bir yöneticinin ilgisini çekiyor. Bilimsel dayanağı olmayan bu tür şeylere şüphe ile bakan yönetici, patronunun dolaba koyduğu kavanozlardan birisini alıp test ettirmek için Bursa Halk Sağlığı Labaratuvarı’na gönderiyor. Yapılan testlerin sonucu rapor halinde geliyor ve tabi yönetici ve patronu büyük bir şok yaşıyor.
İnsanları prostata karşı şifa olduğu söylenilen ve bidonlarla evlerine taşıyıp büyük bir umutla içtikleri su bırakın şifalı olmayı adeta zehir akıyor. İnsan sağlığına son derece zararlı mikrop ve bakterileri tespit edilen suda prostata iyi gelen herhangi bir bulguya da rastlanmıyor.
Yani Türkiye’nin dört yanından insanların akın ettiği yüzlerce bidonla şifalı su doldurmak isteyen insanların aslında büyük risk altında olduğu belirleniyor.
Şimdi Kamu kurumları faaliyet gösterdikleri bölgelerde kendi alanlarında her şeyi bilip takip etmekle yükümlü. Bu tür şifalı su hikayelerinin de yerleri belli. Bursa Sağlık Müdürlüğü, bu tür yerleri neden kontrol altında tutmaz, su analiz raporlarını ortaya koyarak bu kaynakların insanları zehirlemesine imkan tanır anlayabilmek mümkün değil.
Allah muhafaza misal yazımızda da yer alan Bursa için çok önemli sanayici şifa niyetine içtiği bu sudan mikrop kapsa ve sağlığı risk altına girse bunu nasıl izah edebiliriz.
Hasılı insanlar söylentilere değil bilimsel verilere bakmalı, kurumlar ise sorumluluk alanlarında boşluk bırakmamalı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.