SON DAKİKA
Hava Durumu

Güvenlik!

Yazının Giriş Tarihi: 23.12.2022 21:52
Yazının Güncellenme Tarihi: 23.12.2022 21:52

Zaman zaman sahada görev yapan güvenlik görevlisi arkadaşlardan daha çok polislerden mesajlar alıyoruz. Sorunlarının aktarılması noktasında seslerinin duyurulmasını istiyorlar. 


İşte son dönemde gelen mesajlar genel olarak aynı noktaya odaklanmaya başladı. Haftanın 6 günü ve 24 saat esasına göre görev yaptıklarını anlatan polis arkadaşlar, dinlenmeye fırsat bulamadıklarını bunların da onları oldukça fazla yıprattığını ifade ediyorlar. 


Biraz açalım.

İstanbul İstiklal Caddesi’ndeki bombalı terör saldırısının ardından Bursa emniyeti de teyakkuza geçiyor. 
Bu kapsamda metro istasyonlarına ve AVM’lere de polis arkadaşlar görevlendiriliyor. Dahası maçlarda özel güvenlik azaltılırken polisler yeniden saha içinde görev yapmaya başlamış. 


Burada enteresan bulduğumuz bir anekdotu da aktaralım.

Saha içinde görev yapan polis arkadaşlar sırtları sahaya dönük olarak görev yapıyor. 
Göreve başlamadan önce uyarılar arasında gelen toplara dikkat edin deniyor. Arkası dönükken gelen topa dikkat etmeleri gerekiyor anlayacağınız yaralanmamak ya da olumsuz bir durumla karşılaşmamak için. 


Devam ediyoruz. 


Dolayısıyla polis arkadaşlar yoğun bir çalışma ortamında devam ediyorlar ve bu nedenle oldukça yorgunlar. Yine gelen mesajlarda bu uygulamaların sadece Bursa’da olduğu yönünde bir bilgi var ama bunun teyide muhtaç olduğunu da düşünüyoruz. 


Bursaray istasyonlarında görev yapan polisler için dinlenme ya da mola verme alanları yok. Burada görev yapan özel güvenliklerin zaman zaman kendileri için ayrılan alana polislerin girmesine de itirazları olduğu ifade ediliyor. 


Dahası polisler girişlerde görev yaptıkları için burada aslında Bursaray görevlilerin yapmaları gereken vatandaşa yardımcı olma, kart, dolum, bilgilendirme noktalarında da sorumluluk almak durumunda kalıyorlar. Sabit görev olduğu içinde oldukça yorucu olduğunu aktarıyorlar. 


Gelelim asıl anlatacağımız bize garip gelen duruma.

Nilüfer FSM Bulvari girişinde yer alıyor malum Bursa Emniyet Müdürlüğü. Aynı komplekste bir de yine emniyete bağlı market ve kantin yer alıyor. 
Normalde emniyet mensuplarına hizmet vermesi için oluşturulan bu iki işletme bir süre önce halka da açılmış. Hemen emniyetle yan yana olan bu bölgeye artı vatandaşlarda giriyor. Her ne kadar emniyetle bu bina arasında bir turnike olsa da turnikelerin aşılmasının çok sor olmadığı söyleniyor. Yani çok sıkı koruma altındaki emniyetin hemen yanında ve birkaç adımda ulaşılan market ve kantin için aynı güvenliğin olmadığı yönünde bir serzeniş var. 


Kantin ve marketin olduğu alana bir güvenlik kapısından giriliyor ancak otopark kapısı olduğu için aynı hassasiyetle kontrol edilmesi oldukça zor. 
Burada başka önlemler alınmasında fayda var deniyor gelen mesajlarda. Eh emniyet müdürlüğünde görev yapan polis arkadaşların bile parmak okutarak ve çeşitli güvenlik uygulamalarından geçerek girdikleri binanın hemen yanında bir adım mesafedeki kantin ve marketle ilgili umarız gereken önlemler hızla alınır.  
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.