SON DAKİKA
Hava Durumu

Hadi canım sizde!

Yazının Giriş Tarihi: 30.01.2023 23:03
Yazının Güncellenme Tarihi: 30.01.2023 23:03

Belediyelere kayyum atanması uygulamasına son vereceklermiş. Sebep? Milletin kaynakları Kandil’e gitsin diye mi? Mahkeme karar verecekmiş? Yerel yönetimlere devredeceklermiş yetkileri? Hadi canım sizde! Terör şehirleri teslim alsın diye mi? Jandarma polisi de teslim edin bari!


İki yıldır toplanıp toplanıp dağılan 6 siyasi partinin genel başkanları nihayet bir metin ortaya koydular. Altılı masanın üzerinde uzlaşmaya vardığı "Ortak Politikalar Mutabakat Metni" dün bir törenle hem imzalandı hem de kamuoyuna tanıtıldı. 
Tahmin edebileceğimiz gibi tamamen eski düzeni geri getirmek üzerine, yani ülkenin ayağına pranga vuran parlamenter sistemi geri getirip Türkiye’yi yine karanlık yıllara döndürmeye yönelik vaatlerin yanı sıra, ülkenin ayakta kalmak için verdiği mücadeleyi yok etmek adına araya serpiştirilen HDP maddeleri ile skandal bir metinle çıktılar kamuoyunun karşısına. 


Çıkın meydanlara anlatın şu kayyum meselesini millete de görelim der birileri anlatamazlar kanımca. Yerel yönetimlerin yetkilerini artırıp, dahası belediye öz gelirlerini artırılması,  bazı bakanlıkların tara teşkilatlarının belediyelere devrini sağlayacaklarmış.


 Merkezi yönetimin yerel yönetimler üzerindeki aşırı vesayetini kaldıracaklarmış. HDP’ye diyorlar ki özerkliğin hayırlı olsun. Bunun başka adı olamaz. OHAL ve KHK mağduriyetlerine son vereceklermiş. Bu PKK ile FETÖ'cülere salıvereceğiz söyleminden başka nedir Allah aşkına. 
Türkiye'nin bağımsızlığını perçinleyecek olan Akkuyu Nükleer Santrali'ni, Kanal İstanbul’u hedef alan bir muhalefetle karşı karşıyayız gerçekten. Küresel şebekelere ekonomimizi ve bağımsızlığımızı teslim etmenin derdine düşmüşler adeta. Buna o partilerin tabanları sert tepki verir. En azından belli bir bölümünün tepki vereceğini düşünüyoruz. 


İstanbul Sözleşmesi’ni geri getireceklermiş. Ülkenin sadece ekonomisini, yönetimini değil aile yapısını ve kültürel özelliklerini de hedef alıyor metin ne yazık ki. 
Şu karşımızda bizi hedef alan alçaklara Fransa, Yunanistan, İsveç gibi ülkelere sorsan ne istersiniz Türkiye'de ne yapalım, bu mutabakat metnini ortaya koymaya çekinir bu kadarını hayal edemezler. 


Özellikle İYİ Parti için trajik bir durum bu. İYİ Parti, HDP PKK siyasetine sığınarak siyaset yapabilecek bir tabana sahip değil. Zorlarsa darmadağın olacak bir yapı. 
İYİ Parti’de olanların daha çok sorunları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti ile. Yani HDP’nin hassasiyetleri ile onların hassasiyetleri aynı değil taban tabana zıt. 


Metnin geneline baktığımızda yeni bir vaad olmadığı gibi sadece AK Parti’nin ve Cumhur İttifakı’nın ekonomik ve siyasi bağımsızlığı perçinlemek için attığı adımlara savaş açmak ve HDP-FETÖ taleplerini karşılamak kaygısıyla ve milleti hedefe koyanların oylarına talip olma yarışıyla bezenmiş, bir süre sonra utanılacak bir metnin altına imza atılmış. 


Millet bu duruşun hesabını sorar, faturasını sandıkta ödetir. Hiçbir ülke kendi kaynakları ile terörist beslenmesine ve kendi evlatlarına kurşun kılmasına müsaade etmez. Yok seçme seçilme hakkı vs geçin bunları. Kanunlar dahilinde ve ülke kurallarına uymayan her adıma devlet gereken müeyyide uygular. 
Bu arada siyasi etik kanunu çıkarma sözü veriyor masadakiler. Yüzde 1 oy alan partilere de hazine yardımı yapılmasını sağlayacaklarını ifade ediyorlar. 
Ben daha muhalefetteki partilerden milletvekili maaşlarına itiraz sesi duymadım. Bu sosyal haklar çok fazla kaldıralım diyenini de duymadım. Yerel teşkilatlarına bakıyorsunuz, delege ağalığı devam ediyor. Ön seçim kararı alan parti yok. Siyasi etik kanunu getireceklermiş? Komik. 
Tekrar üstüne basarak söyleyeyim. Öyle ya da böyle masada kendine göre bir planı, kendine göre bir düşüncesi ve kendine göre ortaya koyduğu siyaseti olan tek parti DEVA. 


Onların ortaya koyduğu plan program ve siyaset ise yıllar önce  Cem Boyner’in Yeni Demokrasi Hareketi’nden öteye geçecek gibi durmuyor. Ali Babacan bir sonraki jenerasyonun liderlerinden biri olmak için çaba harcıyor ancak, bunun kolay olmayacağı ortada. Daha milli duruşlar yoluna devam etme şansı yakalıyor. Arada kalanın çok da fazla ileri gitme imkanı olmuyor. 


Siyaset yaparken coğrafyaya ve demografik yapıya, kültüre, inanca ve töreye dikkat etmek de lazım. 
Sonuç olarak beklendiği gibi masanın mutabakat metni başta kendi bileşenleri olarak kimseyi tatmin etmeyeceği gibi, bundan tek memnuniyet duyanın HDP ve FETÖ'cülerin olması, metnin doğmadan ölmüş bir proje olduğunu da gözler önüne seriyor. Bir avuç PKK’lı ile bir avuç darbeci hainin istediklerini yerine getirerek iktidar olamazsınız. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.