SON DAKİKA
Hava Durumu

Hafta sonu tam kapanma yola çıktı!

Yazının Giriş Tarihi: 27.11.2020 23:30
Yazının Güncellenme Tarihi: 27.11.2020 23:30

Bilim kurulu, uzmanlar, Sağlık Bakını Fahrettin Koca başta olmak üzere tüm bilenler dillerinde tüy bitti adeta. Gezmeyin, bir araya gelmeyin, halaya durmayın, temas etmeyin, maskenizi çıkartmayın...
Kimsenin umurunda olmadı. Kafeler, lokantalar doldu. Caddeler sokaklar dolup taştı. Ve felaket gelip kapıya dayandı. Vaka sayıları tsunami gibi büyüdükçe büyüyor. Herkes korkuyor ama gezmekten geri durmuyor. Yoksa işin evinden çıkma. Ama duramıyor vatandaş çıkıyor. 
Herkesin ağzına sakız olmuş yasak gelsin devlet önlem alsın. Ne önlemi alacak daha. Uyarıyor, denetimleri yapıyor, cezaları yazıyor, sağlık kuruluşları aylardır durmaksızın teyakkuz halinde.
Aşı için devlet anlaşmaları yapıyor, bir yandan da yerli aşı çalışmaları yürütülüyor. Filasyon ekipleri her gün sahada. Sayıları hızla artırılıyor. 
Kamu kurumlarında her gün yeni önlemler alınıyor ancak bir türlü vatandaşta konu hakkında gerekli duyarlılık sağlanabilmiş değil. 
Dünya’da 5. Avrupa’da ilk sıraya yerleşmişiz. Konuşanların yasak getirmekten başka fikri yok. Yasakla çözülecek sanki. 15 gün kapatsan ülkeyi 16. gün açacaksın. Vatandaşın bilinçle hareket etmesinden başka şans yok, olmayacak da. 
Maske ve mesafe kuralı o hacı bekler gibi beklenen aşıdan daha ileri koruma tekniği. Üstelik aşılarla ilgili hala tam bir emin olma durumu da yok. Ne kadar koruyacağı belli değil. 
Tüm çabalara rağmen vatandaşı evde tutamayınca, kuralları uygulatamayınca devlet de aslında hiç hiç tercih edilmemesi gereken yöntemlere başvurmak zorunda kalıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, beklenen yasağın geleceğinin sinyalini verdi. 
Erdoğan dün yaptığı açıklamada, “"Tabii burada vatandaşlarımızın hassasiyeti çok önemli. Defaatle birçok tedbir açıklamamıza rağmen vatandaşlarımızın hala kapalı mekanlarda bu işlere hiç dikkat etmediğini, kapalı mekanlarda bakıyorsunuz sigara içmeye varıncaya kadar bunları yaptıklarını görüyoruz. Maske takmadıklarını görüyoruz. 'TAMAM' diye ifade ettiğimiz, özellikle maske, mesafe ve hijyen, bunlar çok çok önemli fakat buna dikkat edilmediği sürece, hele hele büyükşehirlerde bunun artarak devamı kaçınılmaz hale geliyor. Tabii biz şu anda Sağlık Bakanlığımızın da attığı bu adımlarla bu tedbirleri almaya mecburuz ve alacağız.” İfadelerini kulandı. 
Ne yazık ki Türkiye’nin kapanması demek her alanda ileriye değil geriye gitmek demek. Okullar kapalı olması geleceğe ipotek demek. Hem bugünü hem yarını karartmak demek. Üstelik insanların hayatlarını kaybetmesi de cabası. 
Daha dün Yıldırım ve Osmangazi’de düğün yapıyor vatandaş utanmadan arlanmadan. Kaçak kahve kumarhane işleten var. Bağ evleri, hobi evleri dolup taşıyor. Kafede bulamayanlar evlerde gün yapıyor, ortam kuruyor. 
Bilim adamları evde çekirdek aileyleyken bile maske takın derken evleri kafe lokantaya alternatif kullananlara kim ne yapabilecek ki?
Sadece vatandaş değil tabi…
Televizyonlarda sabah programları, kadın programları, aktüel programlarda ahkam kesiyorlar ama kimsede maske yok. Dizilerde yok. Diğer programlarda yok. 
Bazı partiler hala kongre yapıyor inanılır gibi değil.
Geliyor yasaklar ama çok şey götürüyor maalesef. Sorumsuzluk almış başını gidiyor. O sorumsuzluğun başımıza daha ne çoraplar göreceğini de yakında göreceğiz. 
Çok değil geçen ay meydana gelen İzmir Depremi’nde 114 kişi öldü ve büyük felaket olarak gördük ki öyleydi. Dün kovitten ölen sayısı 174. Deprem olacak dense kimse eve girmeyecek. Korona var çıkmayın diyene kulak asan yok. Ne kadar ilginç değil mi?

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.