SON DAKİKA
Hava Durumu

Hak arayayım derken hakka giremezsiniz!

Yazının Giriş Tarihi: 08.02.2022 20:21
Yazının Güncellenme Tarihi: 08.02.2022 20:21

Kusura bakmayın arkadaş. Evet, sağlık alanı kutsal saydığımız bir alan. Evet, çalışanları tüm çalışanlar gibi hak ettikleri ücret ve özlüğe sahip olmalı.
 Ve hak aramak kadar kutsal bir şeye de karşı çıkacak değiliz ancak, hak ararken hakka girmemek kaydı şartıyla. 


Bursa Tabip Odası, Bursa Veteriner Hekimler Odası, Bursa Eczacı Odası, Bursa Dişhekimleri Odası ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Bursa Şubesi, Türk Tabipler Birliği’nin eylem kararına uyarak dün Bursa’da da eylem yaptı. Eylem diyorum ama ismi grev. 


Ekonomik ve özlük haklarında iyileştirme istiyorlar haklı olarak. Bundan makul ne olabilir ki?  Sağlığın alınıp satılan bir meta, hastanelerin işletme, hastaların müşteri olarak görülmemesi gerektiğini ifade ediyorlar ki bu da oldukça makul. 


Meseleyi siyasallaştırıyorlar orası makul değil ama bahsetmek istediğim konu da zaten bu değil. Sağlık çalışanlarına da hangi sektörde olursa olsun tüm çalışanlara hakları verilmeli, yaşam standartları geliştirilmeli bunda hemfikiriz. 


İnsanlar hangi sektörde olursa olsun haklarını sonuna kadar aramalı, bu hak arayışı da temel insan hakkı olarak kabul edilmelidir. Bu o kadar açık bir şeydir. 
Ancak sağlık çalışanlarının hastalara bakmaları gereken zamanda grev yapma hakkı olamaz. Yıllarca KESK’e bağlı Eğitim-Sen’in ders saatlerinde yaptığı eylemlere tepki göstermiş ve bunun bir hak gaspı olduğunu dile getirmiş biri olarak söylüyorum, bu sağlıktaki grev meselesi de aynıdır. 


Sağlıkçıların sorunlarının hastalara bakmayarak çözüleceğini sanan ya da buradan bir kaos üretmeyi hayal eden Türk Tabipler Birliği, Türk sağlık sektörünün önündeki en büyük takozdur bunu da söyleyeyim. Kendi çalışanlarının sorunlarıyla ilgilenmek yerine siyaset yapar, devlete kim kafa tutmaya kalkıyorsa onun yanında saf tutar bunlar. 


Adının başında Türk olsa da Türk olan her şeye alerji duyarlar. Ve ne yazık ki her adımlarında olduğu gibi bu sağlıkta grev işinde de dertleri sağlık çalışanları falan değil, bildiğin düz hükümet düşmanlığıdır. Hükümet düşmanlığını, halkı hakir görmeyi, içinden çıktığı toplumu beğenmemeyi ve onları hedef almayı solaklık zanneder bu güruh. 


Türkiye’de canla başla görevini yapan, kendi dertlerinden önce milletin vatandaşın derdiyle dertlenen sağlık çalışanları, hekimlerimiz var. Hepsinden Allah razı olsun. Bu milletin imkânlarıyla bugüne geldiklerini unutmaz, o vefa ile millete hizmet ederler. 
Küçük bir kesim ise ne yazık ki her alanda olduğu gibi bu alanı da kontrolü altına almış ve TTB, Tabip Odası vs gibi kuruluşları işgal ederek, burada siyaset özlemlerini giderirler. Üç kuruşluk itibarları olmamasına rağmen kendilerini nimetten sayıp, millete tepeden bakarlar. Bunlar önceden çok da etkili olurdu. Ama vesayetlerin teker teker yıkılmasının ardından çok da ciddiye alan yok artık. 


Tekrar edelim; dersi varken bir öğretmenin greve eyleme gitmeye hakkı olamaz. Dersinin olmadığı vakitte hakkıdır. Mesaisi içinde hekim, sağlık çalışanı eylem ya da grev yapamaz. Hastaların hakkıdır o saat. Onların hakkına tecavüz edemez. Mesaisi dışında eylem de yapar protesto da. O zaman biz de geçer yanlarına onlarla haklarını ararız o ayrı. 


Ama belli sektörlerde işi varken greve gitme eylem yapma, iş bırakma gibi bir tavrı kabul etmek mümkün olamaz. Üstelik tek hak arama aracı da grev ya da iş bırakma değildir. 


Geri kalan her şeyi tartışırız ancak hak ararken hak ihlalini kabul edemeyiz. Dünyada birçok ordu profesyonel! Savaşta asker ücretimi artırın yoksa savaşmam diyebilir mi? Eee pandemi var, hasta var ama doktoru hemşiresi grevdeyiz diyor. Çok şükür ki hepsi bir avuç kadarlar. Onlarla ilgili de umarız devletimiz gereğini yapar. 


Hem sağlık ticarileşmesin diyip hem de meta için hasta bakmamak akıl almaz bir çelişkidir bunu da belirteyim. Türkiye genelinde bu tür saçmalıklara yüz vermeyen on binlerce sağlık çalışanını da buradan selamlayıp, teşekkürlerimizi iletmiş olalım. Var olsunlar. 
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.