SON DAKİKA
Hava Durumu

Hayri Başgan ve döviz kurları!

Yazının Giriş Tarihi: 03.12.2021 19:41
Yazının Güncellenme Tarihi: 03.12.2021 19:41

CHP’li Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, son günlerde yine polemiğe yönelik açıklamalarla gündeme gelme gayretinde. 
Bu enerjisini Mudanya için harcasaydı elde birkaç yatırım ve hizmet olurdu ama o örnek aldığı İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu gibi hizmet yerine algı ve polemikle gündeme gelmeyi seviyor. 


Oysa Hayri Başgan görevde olduğu 8 yıla yakın dönemde bir buçuk milyara yakın belediye bütçesi kullandı. Polemik yerine kamu ve Büyükşehir kaynaklarını kullanmak için enerji harcasa belki bir o kadar da oradan da ekstra kaynak gelebilirdi. 


Sadece belediye bütçesi bile çok ciddi kaynak. Şöyle geriye doğru bakıyorum rutin belediyecilik işleri ki onlarda tas tamam değil elde galvaniz borudan bir heykel, barakadan ve esnafı mağdur eden bir mini çarşı, bir iki halı saha ve Yıldıztepe’de kulübeden hallice birkaç dükkan dışında yapılan bir şey yok. 


Birkaç gün önce kurlardaki dalgalanmalar nedeniyle Hasköy Soğuk Hava Deposu ve Güzelyalı Yüzme Havuzu’nun üstünün kapatılmasıyla ilgili ihalelere kimsenin katılmadığın dolayısıyla projelerin kaldığın anlatıp, kur üzerinden ülke ekonomisine yönelik eleştirilerini sıraladı.  


Aradan birkaç gün geçti ve gönüllü olmadığı her satırından belli olan kapalı Pazar yerinin ihalesiyle ilgili bir açıklama servis etti basın birimi. Dolgu alanındaki kapalı Pazar alanı kapatılalı 3 koca yıl oldu. Orası kapatılırken yeni kapalı Pazar yeri yapılacağı vaadini vermişti Hayri Başgan. 


Halitpaşa Mahallesi’nde yapımını planladığı kapalı pazar yeri projesinin 28 Aralıkta ihaleye çıkacağını açıklamış Hayri Başgan ama eklemiş, “Kur krizinden bütün sektörler olumsuz etkilenirken, fiyat artışları sebebiyle firmalar teklif verdikleri belediye ihalelerine katılmıyor. Kapalı pazar yeri ile ilgili ihale sürecimizde umuyoruz ki böyle bir sıkıntı yaşamayız”. Şimdiden o projede yalan olur diyor anlayacağınız. 


Hadi öyle olsun Hayri Başgan. Ancak aklımıza takılan sorular var tabi. Örneğin yüzlerce arazi sattı Mudanya Belediyesi ve kendisine sorulduğunda bu paraların bankada olduğunu açıkladı. O paraları bu işler için daha önce harcamış olsa beklide o projeler biterdi. Belediyenin bütçesi ve kaynakları halka hizmet etmek için harcanmak üzere oluşur. 


Ticari kuruluşlar olmadıklarından kar zarar hesabıyla değil hizmet esasıyla harcanmak üzeredir o kaynaklar. Yani bankada tutmak için değil. Bir başka aklımıza takılan noktaysa Güzelyalı Yüzme Havuzu’nun üstünün kapatılmasıyla ilgili konu. Bu dışarıdan gelen bir malzeme dolayısıyla döviz cinsinden geldiği için döviz cinsinden ihale edilebilir. Hal öyle olunca da neden ihaleye kimse girmesin? Şaşırtıcı. 


Neyse devam edelim.

Son dönemde Hayri Başgan’a karşı ciddi bir muhalefet var. MHP Mudanya Belediye Meclisi Grup Sözcüsü Bülent Erden Bey uzun süredir zaten muhalefet ediyor. MHP İlçe Başkanı Erkut Seymenler, Memleket Partisi İlçe Başkanı Hasan Yıldırım, Memleket Partisi Meclis Üyesi Mehmet Er de ciddi muhalefet ediyor. Ve AK Parti’de yaşanan yönetim değişikliğinin ardından öngörümüz odur ki AK Parti de artık çok daha etkin bir muhalefet yapacak Mudanya’da. Yani tek kale maç dönemi kapanıyor.  


Geçen gün kendisine yakın solumsu bir gazeteci yine Hayri Başgan’a güzellemeler yapmış. Tirilye Taş Mektep ve Yıldıztepe projelerinin belediyenin öz kaynakları ile yapıldığını vs yazmış. Tirilye Taş Mektep’in finansmanını Bursa Valiliği’nin yaptığını gizlemek için büyük enerji harcıyorlar. Yıldıztepe Projesi’ni de herkesin görmesi lazım. O kadar değerli ve önemli bir yere yıllarca reklam yapılarak 3-4 tane dükkan ayarında kafe yapıldı. Yıldıztepe ancak ibret alınacak ve halkın kaynakları nasıl çar çur edilir ona örnek bir proje ne yazık ki!


Neyse uzatmayalım.
3 yıl önce boşaltılan ve harabeye dönen halı saha var Mudanya PTT’nin yanında. Çivi çakılmadı ne yapılacağı bile belli değil. Hayri Başgan, oraya çivi çakamazken önündeki devasa alanı yani yıkılan Hükümet Konağı’nı ve çevresini Milli Emlak Müdürlüğü’nden istemiş. 
Yemin ederim fıkra değil gerçek. Uzatmayalım. Kur falan mesele değil konu yapamamak. Keşke yapsalar da alkışlasak. 
 
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.