SON DAKİKA
Hava Durumu

Hayri Bey'in depremle imtihanı

Yazının Giriş Tarihi: 15.12.2018 21:15
Yazının Güncellenme Tarihi: 15.12.2018 21:15
Siyasetçiler her attıkları adıma ağızlarından çıkan her söze dikkat etmesi gereken kişilerdir. Dün reklam için söylediğiniz bir söz bugün karşınıza çıkar ve komik duruma düşersiniz. İşte bunlara tebessüm ettiren bir örnek CHP’li Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’dan geldi.3 Ağustos 2018 tarihinde Mudanya’da 4 tane deprem öncü işaretlerini izleme istasyonu kurduran Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, işi biraz abartıp daha dikkat çekmek için depremleri önceden haber vereceklerini yayınlıyor internet sitesinden ve bunu basın birimi de haber olarak servis ediyor.  Eh o günlerde bayağı internet sitelerinde de yer alıyor bu haber.

Ancak bugünkü teknoloji ile depremi önceden bilmek mümkün değil. Ancak yer hareketleri inceleniyor. Daha ilerisi şimdilik mümkün değil. Ama reklam yapacak hava atacak belediye başkanı. Yapıyor da. Atıyor havasını.

Sonra ne oluyor peki? Dün Mudanya’da deprem oldu. Tüm Mudanya’da derin bir korku yaşandı. Çok şükür bir zarar ziyan yok. Ancak Hayri’nin istasyonlarının depremi önceden haber veremediği de ortaya çıkmış oldu.

En o halde Hayri Türkyılmaz çevir kazı yanmasın diye alelacele durumu düzeltmek için harekete geçti. Ancak düzelteyim derken daha da beter etti iyi mi?

Kendi sosyal medya hesabı üzerinden bir paylaşım yaptı Türkyılmaz. Metin gerçekten mizah yazarlarını dahi kıskandırır. Bakın ne diyor Hayri Türkyılmaz, “Altıntaş ve Mudanya'mıza geçmiş olsun Bugün Altıntaş açıklarında gerçekleşen 3.8 şiddetindeki depremin ardından MAK (Mudanya Belediyesi Arama Kurtarma) ekibimiz hemen olay yerine intikal etti.” Yani arama kurtarma ekipleri deprem aramışlar.Açıklamanın sonrası gerçekten insanların gülmekten karnına ağrılar düşecek cinsten. Depremi bildiklerini ima eden Türkyılmaz bakın neden haber vermemiş halka. “Doğa Hareketleri Araştırma Derneği ile birlikte Altıntaş, Trilye, Mesudiye ve Mirzaoba'da kurduğumuz öncü deprem istasyonları yer hareketlerini anı anına izlemekte ve raporlamaktadır. Küçük çaplı depremlerde hemşehrilerimizi paniğe sevk etmemek için bu raporları sadece ekiplerimiz değerlendirmektedir. Ancak ölçümlerde sıra dışı bir bulguya ulaşıldığında değerli hemşehrilerim derhal bilgilendirilecek, gerekli önlemlerin alınması sağlanacaktır.”

Şaka değil gerçekten de bu açıklamayı yaptı Hayri Türkyılmaz. Kamu yöneticilerinin ciddiyetten uzaklaşmaması ve halka doğruları söylemeleri asıl olandır. Eğer üç kuruşluk reklam için doğruları abartarak söylerseniz sonunda Hayri Türkyılmaz gibi ne yapacağınızı şaşırır, üst üste komik açıklamalar yapmak zorunda kalırsınız. Başkana tavsiyemiz, halka her zaman doğruları söylemesi yönündedir.Son olarak açıklamayı söyle bitiriyor Türkyılmaz: “Doğal afetler kaçınılmaz ancak biz yerel yönetimler olarak bu afetleri en az zararla atlatmak için gerekli önlemleri almak zorundayız. Bizler bu konuda çalışmalarımızı her geçen gün geliştirerek sürdürüyoruz. Tekrar tüm Altıntaşlı ve Mudanyalı hemşehrilerime geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Allah hepimizi daha büyük felaketlerden korusun.” Vatandaş ne yapıyorsunuz diyor tabi ona bir cevap yok ama son dileğine hep birlikte amin diyelim: “Allah hepimizi daha büyük felaketlerden korusun”

50 kahvehaneye 50 kütüphane!Yıldırım Belediyesi uzun zamandır kahve kültüründen çıkarak kıraathane kültürüne geçilmesi için adımlar atıyor, organizasyonlar yapıyor. Kıraathane kültürünü yaşatmak ve ilçede sosyal dönüşüme imza atmak için başlatılan ‘Kahvehaneden Kıraathaneye’ projesi kapsamında bugüne kadar tam 50 kahvehaneye 5 bin kitaplık kütüphane kurulmuş. Bursa Kahveciler ve Benzerleri Odası ile işbirliğiyle başlattığı ‘Kahvehaneden Kıraathaneye’ projesi ilçe sınırlarını da aşmış durumda. 50 kütüphanenin 10’u Siirt’e bağlı kardeş şehir Eruh’ta kurulmuş durumda.  Dönüştürülen kıraathanelerde oluşturulan kütüphanelerde dünya klasikleri, tarihi ve dini bilgiler içeren kitapların yanı sıra eğitici ve öğretici eserler tam 8 bin 700 kişiye ulaşmış durumda. Kıraathanelere özgün işlevini yeniden kazandırmak için yürütülen proje kapsamında oluşturulan kitaplıkların yanı sıra bu mekânlarda Yıldırımlılarla bir araya gelen ünlü tarihçi Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, tarihin gizli kalmış, üstü örtülmüş yanlarını ve güncel olayları vatandaşlara aktarıyor. Ne güzel ne sıcak ve ne kadar güzel bir proje ve başarılı olması geleceğe yönelik umut veriyor. Edebali ve ekibini tebrik etmek ve bu çalışmaları için teşekkür etmek hepimizin görevi.

 

 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.