SON DAKİKA
Hava Durumu

Hedef Bursaray hattını ikiye bölmek

Yazının Giriş Tarihi: 25.01.2017 22:31
Yazının Güncellenme Tarihi: 25.01.2017 22:31
Bursaray’da yaşanan sorunlarla ilgili son iki günde konunun iki muhatabının açıklamalarını peş peşe okuduk. Önce Burulaş Genel Müdürü Levent Fidansoy yaptığı açıklama ile arızaların nedeninin sistemin yanlış kurulmasına bağladığını açıkladı. Daha sonra ise Büyükşehir Belediye Başkanı Raylı Sistemler Danışmanı Taha Aydın, sistemle ilgili açıklamalarda bulundu. Dün bu konuyla ilgili yazımızın ardındın Büyükşehir Belediye Başkanı Raylı Sistemler Danışmanı Taha Aydın, bilgi vermek için aradı. Bursaray hattının 38 kilometre ve kesintisiz bir hat olduğunun altını çizen Aydın, bu uzunlukta tek parça bir hattın dünyada örneğinin olmadığını söyledi. Temel yanlışın sistem kurulurken ana aktarım istasyonu oluşturularak hattın bölünmemesi olduğunu anlatan Aydın, Bursaray hattında arızalı vagonların çekilebilmesi için ceplerin oluşturulmamış olmasının da yaşanan sorunların en önemli nedenlerinden biri olduğunu kaydetti.

HATTI İKİYE AYIRMAK İSTİYORUZ

Aydın, Bursaray’ın en sağlıklı şekilde çalışması için mevcut durumda neler yapılabileceği üzerinde yoğun bir şekilde çalıştıklarını da anlattı ve Osmangazi Belediyesi tarafından kent meydanı yapılmak üzere yıkımların sürdüğü Santral Garaj’daki alanın altında bir aktarma istasyonu kurup, Bursaray’ı ikiye bölme gibi bir düşünceleri olduğunu açıkladı. Bunun için Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’la bir temas kurulduklarını ve konuyu ayrıntılı bir şekilde görüşeceklerini anlatan Aydın, bunun gerçekleşmesiyle her iki yönden gelen trenlerin bu istasyondan geri döneceğini ve hatta daha kolay müdahale etme şansı oluşacağını vurguladı.  Yine Bursaray hattında makas ve bekleme cepleri konusunun çözümlenmesinin de oldukça güç bir iş olduğunu, bu cepleri yapmak için yolda şerit eksiltilmesi gerektiğini anlatan Aydın, tünellerde ise bu işin çok daha zor olduğunu anlatırken, imkan olan noktalarda istasyon platformlarının önünde ve arkasında yer alan boşlukların cep olarak düzenlenmesinin de düşünceleri arasında yer aldığını söyledi.

ŞİMDİLİK SORUN YOK AMA…

Bursaray sistemi üzerinde 4 farklı vagon 3 farklı yazılımın kullanıldığını köprü kurularak sistemin 3 ekrandan kontrol edildiğini yineleyen Aydın, geçiş aralıklarını 6 dakikadan 4 dakikaya indirmeye çalıştıklarını ve mevcut sistemde bunu yapabileceklerini de anlatırken, bu sürenin iki dakikaya indirilmesinin ise yeni bir yazılımla ancak mümkün olduğunu söyledi.

ESKİ VAGONLAR YEDEĞE ALINACAK

Bursa’da çok fazla tartışılan ve hurda olarak kamuoyunda bilinen Amsterdam vagonlarının yeni vagonların devreye girmesiyle birlikte hattan çekileceğini de açıklayan Aydın, bu vagonların yedek olarak bekleyeceğini, ihtiyaç duyulursa sisteme gireceğini de açıkladı. Bursa’da trafiği rahatlatmak için 2017 yılını ulaşım yılı ilan ettikleri değinen Aydın, bu kapsamda yatırımlar gerçekleşeceğini ve önümüzdeki yılın başından itibaren bu yatırımların meyvelerini Bursa’nın alacağını aktardı. Geçen yıl trafiğe Bursa’da 76 bin araç katıldığını ve araç sayısının sürekli arttığının göz önünde bulundurulması gerektiğini anlatan Aydın, 1985’lerde yapılan planlara işlenen yolların bugün ancak kamulaştırmalarla açılabildiğini, bunun hem maliyet hem de yapım anlamında çok daha güç olduğunu ifade etti.  Aydın’dan son bir bilgi daha aktararak konuya son verelim. Doğu bölgesinde minibüslerle ilgili yeni bir düzenleme hazırlığı var. İstanbul yolu tramway sistemi nedeniyle Santral Garaj Belgesi’ndeki trafik tepeden tırnağa bu bölgede yeniden elden geçirilecek. İlçelerden gelen minibüsler kent merkezine kadar gelemeyecek. Şehir içi minibüsler de Gökdere’ye kadar çalışacak. Başka düzenlemelerle birlikte kent merkezinin nefes alması sağlanacak.

-----------------

 
Ro-Ro bir kez daha gözden geçirilmeli
Burulaş özel sektörden kiraladığı gemiyle, Mudanya iskelesi ile Ambarlı arasında Ro-Ro taşımacılığına başladığını açıkladı. Ro-Ro yıllardır Mudanya’da çok tartışılan bir konu. BUDO seferleri bu iskeleden yapılıyor. Mudanya’nın meydanı durumundaki bu alanda BUDO’nun yoğun seferleri ve onunla entegre otobüs seferleri zaten sıkışık olan bu bölgeyi oldukça yoğun hale getirdi. Otobüsler yer olmadığı için, BUDO yolcularını Bursa’ya taşımak üzere bu yolda bekliyorlar.

Bu yoğunluğa şimdi bir de kamyon yoğunluğu eklenince Mudanya girişi ve Mudanya yolu gerçekten trafik açısından çok sıkıntılı bir hale gelecek. Evet, Burulaş buradan bir miktar kazanç elde edebilir ancak oluşturacağı sıkıntı bunun kat be kat üstünde olacak. Üstelik Mudanya kamuoyunda bu Ro-Ro konusu oldukça tepki duyulan bir konu. Siyaset dâhil toplumun tüm kesimlerinden bu uygulamaya tepki olduğunu söyleyebiliriz. Keza AK Parti İlçe yönetimi ve teşkilatlarının da Ro-Ro seferleri nedeniyle tepkili olduğu geliyor kulağımıza. CHP ve MHP’nin de durumdan memnun olmadığın söylemeye gerek yok. Hal böyleyken Burulaş ve Büyükşehir Belediyesi’nin bu Ro-Ro işini bir kez daha gözden geçirmesinde fayda var. Bir kuruluş üç kuruş para kazanacak diye Mudanyalıların ve Mudanya’ya gelenlerin günlük yaşamını kâbusa çevirmenin bir alemi yok. Bir de bunun siyasi olarak propaganda aracı olarak kullanıldığını düşündüğümüzde Altepe yönetiminin bu kararı yeniden gözden geçirerek, vazgeçmesinin çok daha doğru bir karar olacağını söyleyebiliriz.

-------------------------------

 
Tribünde tek başına…
Haberi İhlas Haber Ajansı geçti.  Ziraat Türkiye Kupası'na geçen hafta havlu atan Bursaspor, grubun son maçında Ümraniyespor ile Olimpiyat Stadı'nda karşı karşıya geldi. Türkiye’nin en çok tartışılan stadlarından biri olan ve rüzgar nedeniyle hem seyirci hem de takımların zorlandığı stad, yine rüzgarlı ve soğuk bir günde bu maça ev sahipliği yaptı. Tribünlerde çok az bir seyircinin olduğu bilgisini bir kenara bırakırsak, maçtan çok güzel bir kare düştü ajansa. Bursaspor için ayrılan tribünde bir tek taraftar maçı takip etti. Maçın başından sonuna kadar tribünden ayrılmayan taraftar ilginç bir görüntü oluşturdu.  Hiçbir iddiası olmayan sadece formalite olarak oynanan maça taraftarın ilgi göstermediği kesin ancak stadyuma giden dostlarımız maça giden Bursaspor taraftarlarının da kapalı tribüne geçtiğini ifade ettiler. Az da olsa Bursaspor taraftarı da vardı maçta ancak kapalı tribündeydiler. Bu taraftar ise Bursaspor’a ayrılan tribünü tercih etti. Tek başına maç izledi. Ortaya da tebessüm ettiren bu görüntü çıktı. İsminin Sirac Doğdu olduğu öğrenilen taraftar, yöneticiler tarafından maç sonunda Gebze’deki evine kadar bırakıldı.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.