SON DAKİKA
Hava Durumu

İki kare ile dökülen boyalar!

Yazının Giriş Tarihi: 02.09.2021 20:30
Yazının Güncellenme Tarihi: 02.09.2021 20:30

Adli yılın başlaması ve yeni Yargıtay binasının açılışında dua edilmesi ne yazık ki bu ülkenin inancına kültürüne yabancı olan bir kesimi büyük rahatsız etti. 
Bu tiplerin kendilerini Kemalist olarak nitelendirmeleri ise başka bir komiklik.  Mustafa Kemal’i zerre tanımadıkları o kadar aşikar ki, sadece istismar için kullandıkları da…


İki kare yayınlıyorum. Biri Mustafa Kemal meclis açılışında dua ediyor. İkinci kare yeni Yargıtay binasının açılışından.
 Birbirine çok benzeyen iki fotoğraflar. İkisinde de aynı kültürün aynı milletin izleri var. Ancak ne yazık ki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Diyanet İşleri Başkanı ile dua etmesi, bir kesimin oldukça zoruna gidiyor. 


Bugün Mustafa Kemal Atatürk hayatta olsa bu fotoğrafa asla itiraz etmezdi. İtiraz edeceği bir fotoğrafı kendisi vermezdi. Şimdi hem Kemalist’im diyeceksiniz hem de aynı kareye itiraz edeceksiniz. 
Daha komik olanı bu batı taklitçisi zihniyet bir eserin açılışında dua okunmasına karşı çıkarken (ki bazıları çok ileri giderek Orta Çağ zihniyeti falan diye haddini fersah fersah aşmış durumda) bunun ne mahsurunun olduğunu açıklamaktan acizler. 
Cumhuriyetin kurucu iradesi meclisi Kur’an okuyarak dua ederek açarken, kurucu iradeyi savunduğunu iddia edenler bir binanın açılışında dua edilmesine ölümüne karşı çıkıyor. Bu nasıl bir ikilem, bu nasıl bir ikirciklik Allah aşkına. 
Bizde solculuğu milletin değerlerine saldırmak olarak algılayan, inançları yok saymak olarak algılayan bir kitle var ki, gerçekten iflah olmaları zor. 
Yapılacak tek şey var Allah ıslah etsin demek… 


Bu nasıl kompleksli bir anlayış!
Mudanya’nın CHP’li Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, 70’li yılların o hastalıklı ideolojik kafasını günümüzde yaşayan bir yapıya sahip. 
Saplantılı yapısı o kadar ileriye gitmiş durumda ki, hizmet makamı olan Belediye Başkanlığı makamını adeta kendi ihtiraslarına ve kavgasına kalkan yapıyor. Belediye başkanı olarak beldesine hizmet etmek için çaba harcamak yerine ideolojik saplantıları ile yönettiği ilçeye sadece zarar veriyor. 
Bakın nasıl bir değişik psikoloji içinde olduğunu gösteren en önemli örneklerden biri bağlı olduğu Bursa Büyükşehir Belediyesi’ni ve Büyükşehir Belediye Meclisi’ni yok sayarak sanki İstanbul Büyükşehir Belediyesi’yle bağlıymış gibi bir hava oluşturmaya çalışıyor. 7 yıldır 10 defa bile gitmemiştir Bursa Büyükşehir Meclis toplantısına. Oysa Mudanya’nın hizmet alması için Büyükşehir Meclisi’nde onun mücadelesini vermekle sorumlu başkan. Büyükşehirle kavga etmek yerine hizmet almanın kaygısı içinde olmalı başkan. O ise müsilaj döneminde sözüm ona İBB’yi desteğe çağırıyor. Yapamadığı her ne varsa İstanbul BB’ye yaptırıyor gibi görünmeye çalışıyor. Oysa İBB’nin kendi sorumluluk alanında işlerin iyi gitmediği çok net ortada. 
Son olarak ilçe genelindeki binaların yapı güvenliğinin tespiti için İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği yaptığına dair bir haber servis etti Türkyılmaz yönetimindeki Mudanya Belediyesi.  Hikayeye göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığı Deprem Risk Analiz Ekibi, 2000 yılı öncesi binalarda çalışma yapılarak Mudanya’nın deprem risk haritası çıkaracak. Çalışma kapsamında hızlı tarama testi PERA Yöntemi’ne uygun binaların deprem performansı ölçülecek ve yapıların güvenilir olup olmadığı ortaya konacak. İşbirliği çerçevesinde ilk Güzelyalı Maden Kent Sitesi’ndeki 2 blokta analiz yapılmış. Falan filan. 


Şimdi soralım CHP’li solcu başkana!

Henüz Güzelyalı İmar Planlarını bile yapamamışken, onlarca binaya riskli sonucu çıkarsa buna göre bir planınız var mı?

İnsanlara binanız riskli boşaltın ama şu proje dahilinde sizi mağdur etmeden dönüşümü sağlayacağız diyebiliyor musunuz?

Risk haritası çıktıktan sonra hangi adımları atacaksınız?

Bir yol haritanız var mı?

İBB, kendi sorumluluk alanında bu çalışmaları tamamlamış mı? Yoksa sadece siyaseten mi Mudanya’yla ilgileniyor? İBB’ye atılan bu taklaların nedeni, Canan Kaftancıoğlu ve Ekrem İmamoğlu’nun desteğini alıp milletvekili olmak ya da yeniden aday gösterilme çabası olabilir mi? 


İHA’dan tebessüm ettiren açıklama!
Sevgili kardeşim İHA Bursa Bölge Müdürü İhsan Altıkardeş, bu ülkedeki haber refleksi ve heyecanı en üstte olan gazetecilerden biridir. Yıllardır her gün aynı heyecanla mesleğini yapan bir isimdir.  Hoşgörüsüne sığınarak, önceki gün ormanlara giriş yasağıyla ilgili bir serzenişte bulundu İhsan. Bursa’nın sahipsizliğinden dem vurup neden açıklama yapılmadığını sordu. İşin tebessüm ettiren bölümü ise bu tepki metninin içine reklam yerleştirmesi oldu. Orman alanlarına girişin İstanbul’da bir ay daha yasak olduğunun açıklandığını, Bursa’da ise herhangi bir açıklama olmadığını anlatıp bu noktadaki sitemlerini ilettikten sonra şöyle bitiriyor metni  İhsan, “Türkiye’nin en büyük özel haber ajansının bölge müdürü olarak mail ya da sosyal medya paylaşımı bana mı gelmedi?”. Böylece tepkinin içinde İHA reklamını da yapmış oldu.

Var ol sen İhsan’ım…

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.