SON DAKİKA
Hava Durumu

“İller Bankası payına zam olmazsa işimiz zor!”

Yazının Giriş Tarihi: 23.02.2022 20:23
Yazının Güncellenme Tarihi: 23.02.2022 20:23

Ekonomideki gelişmeler ve hızlı fiyat artışları her alanda olduğu gibi yerel yönetimlerde de sıkıntılı bir sürecin sinyallerini veriyor. Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem’i ziyaretimizde iklim krizinden ekonomiye kaçak yapılardan kooperatiflere birçok konuda merak ettiklerimizi kendisine sorduk. 


 Öncelikle bütçeyi ve yatırımları sorduk.

Geçtiğimiz yıl iyi bir süreç geçirdiklerini belirterek başladı söze Turgay Erdem. 505 milyon liralık bütçenin gerçekleşmesinin bu rakamı aştığın ancak yılın son bölümünde etkisini gösteren ekonomik krizin giderlerinde benzer oranda artmasına yol açtığın belirten Turgay Erdem,  gelir gider farkının 15 milyon lira gider olarak gerçekleştiğin ancak yıl içinde30 milyon lira borç ödemesinin de yapıldığına dikkati çekti. 2022 için bütçenin 650 milyon lira olarak geçtiğini ve 50 milyon lira da geçmişten gelen borçların ödenmesi için konulduğunu anlatan Erdem, “Ama tabi ilk aydan şaşmaya başladı hesap.  Aralık ayı sonunda asgari ücreti yüzde 50 arttı biliyorsunuz. Bütçemizin önemli bir kısmını personel maaşları oluşturuyor. Yüzde 50 artmasıyla bizim bütün bütçeleri ciddi anlamda sıkıntıya girmesi demek. İller Bankası’ndan gelen kaynak da aynı oranda artarsa bir sorun olmaz ama şu an için geçtiğimiz ay tam aksine İller Bankası’ndan gelen yüzde 25 düşük bile geldi.  Böyle devam ederse bazı projelerden vazgeçeceğiz. Personel ve genel giderler, temizlik, ulaşım, yeşil alanları düzenlenmesi, buraların bakımı gibi işlerle seneyi geçireceğiz gibi.  O biraz bizi sıkıntıya sokar.  Bütün yerel yönetimler için bu durum geçerli sadece Nilüfer Belediyesi değil” ifadelerini kullandı. 


Bursa’da siyasi polemik meselesi olmuştu su faturaları malum. Muhalefetin özellikle kamuoyu gündeminde bu durumu uzun süre siyasi malzeme olarak kullanmasının ardından Büyükşehir Belediyesi’nin katı atık bedellerini toplamama kararının yıllık 60 milyon lira bedeli olduğunu anlattı Turgay Erdem ve ekledi bu bedel Osmangazi için 65 milyon lira. Çöp toplama ve atık bedellerini toplayamadıkları için bütçede 60 milyon bunun için pay koyduklarını ifade etti ve mahkemeyi kazanmalarına ve Sayıştay raporlarına rağmen bunun toplanmamasına sitem etti. 


Küçük Sanayi’nin yanında 21 dönüm Milli Emlak’a ait bir arazinin satışa çıktığını anlatan Erdem, buranın Özelleştirme İdaresi’ne tahsis edildiğini ve satışa çıkarıldığını kaydetti. Konut ve ticari alan ruhsatlı arazinin 180milyon lira civarında bir paraya satılacağını ve normalde bunun 3’te birinin Nilüfer Belediyesi’ne aktarılması gerektiğini anlatan Erdem, “Buradan 60 milyon lira para bize gelmesi lazım. Bize gelmesin diye Özelleştirme İdaresi üzerinden satıyorlar. Bizden kaçırıyorlar. Oysa aktarılacak kaynağı ben hizmet etmek için kullanacağım. Zaten oralar meradan elde edilen köylüden ve vatandaştan elde edilen yerler. Buraların satışının vatandaşa hizmet olarak yansıması lazım!” diye konuştu. 


 GÜNEŞ TARLASI KURUYORUZ
Nilüfer Belediyesi
olarak 2022 yılını “İklim Yılı” ilan ettiklerini ve dünyanın da bu yönde hassasiyet gösterdiğini anlatan Erdem, “ Biz stratejik planlarımızı oluşturduk. Bu yılı iklim yılı ilan ettik iyi de oldu. Bütün dünyada etkinlik başladı. Çevre Bakanlığı’da iklim kurultayı yapmış televizyonda gördüm.  Davet edilmedik ama yerel yönetimlerin de davetli olması lazım. Yapmamız gereken çok iş var.  İklim değişikliğine karşı hepimizin, vatandaşlarla beraber duyarlı olması lazım. TV’de izledim yine.  Bütün salınımları sıfırlasak etkisi 150 yıl sürüyor. İnsanın tüylerini diken diken ediyor. Bir taraftan başlamak lazım.  Yine üç yıl içinde karbon salınımıyla ilgili bir çalışma yapılmazsa tarım üretiminde yüzde 25 düşüş yaşanacağını söylüyor uzmanlar. Bu açlığı getirecek,  gıda fiyatlarındaki yükselmeyi getirecek” ifadelerini kullandı.

Ve belediye olarak alternatif enerjilere yöneleceklerinin altını çizdi. Ne yapacaklar peki? Güngören köyünde 1 KW gücünde güneş santrali yani güneş tarlası kuracaklarını anlattı Turgay Erdem. 12 binanın çatısını da yine güneş enerji santralleri ile donatacaklarını vurguladı. Bisiklet yollarını artıracaklarını, bundan sonra alacakları araçları da elektrikli temin edeceklerini vurguladı.  Yine sulama sistemleriyle ilgili değişikliğe gideceklerini,  su istemeyen bitkilere yöneleceklerini aktardı. 


Bir başka ağırlık verdikleri konunun doğal gıdayı insanlarla buluşturmak olarak gösteren Turgay Erdem, Nilüfer Bostan markası oluşturduklarını ve doğal üretim gıdaları belediyenin önündeki satış noktasında vatandaşların hizmetine sunduklarını anlatırken, bu noktaların Mart ayı içinde 10 bölgede hizmet vereceğini kaydetti. Erdem, Nilüfer Bostan uygulaması için Hasanağa’da bir de lojistik merkez kurduklarını bu sayede hem insanlara sağlıklı gıda ulaştırıldığını hem de kadın kooperatiflerine üretim yaptırarak kadınlara katkı sağladıklarını kaydetti. 


KAÇAK YAPILAŞMA VE İMAR
İmar yönetmeliğinin yerel yönetimleri oldukça zorladığını bunun aynı zamanda vatandaşlar ve müteahhitler açısında da büyük sıkıntı oluşturduğunu anlatan Erdem, “Şöyle birörnekle anlatayım. Geçen yıl betonun metreküpü 140-150 liraydı.  Bu hafta itibariyle 540 lira. Demirde bundan daha faladır.  En az 3-4 katı yükselen bir inşaat maliyeti var.  Bu insanlar bu işi yapıyorlar satacaklar ama nasıl satacaklar.  Bana söyleyin normal gelirli bir vatandaş olarak artırdığın parayla 1 milyon 1.5 milyon lira olan daireyi nasıl alacaksın? Bazı şeyleri değiştirmek lazım! Dar bir yönetmelik var, biraz mimarları serbest bırakmak lazım! '' ifadelerini kullandı. 


Özellikle Yaylacık, Tahtalı arasındaki kaçak yapılaşmanın başlarının belası olduğunu söyleyen Turgay Erdem, bunun tek çözümünün hukuku olduğunu ve kaçak yapanın arsasının devlete irat olarak alınmasını önerdiğini kaydetti. Sorunu Vali beyle de görüştüğünü ifade etti. Yasal süreçler nedeniyle kaça yapılaşmanın önüne geçilemediğini anlatan Erdem, kaçak yapıları yıktıklarını ancak hızına yetişmenin mümkün olmadığını kaydetti. Erdem, vatandaşı da anlayamadığını, yıkılacağını bile bile neden kaçak yaptığını izah etmenin mümkün olmadığını vurguladı. Mücadelenin topyekün yapılması gerektiğini vurguladı. 
Bu kaçak yapılaşma meselesi ciddi. Bütün belediyeler içinde sorunlu bir durum. Bunun gerçekten tek başına ele alınarak, açığı olmayan bir kanunla düzenlenmesi şart. Orman Kanunu gibi asla taviz verilmeyecek bir kanuna ihtiyacı var kaçak yapılaşma ve imar konusunun. Umarız ki bu sıkıntıdan ülkemizin kısa zamanda kurtulur ve insanların ya da yönetimlerin keyfiyetinden bu iş çıkar. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.