SON DAKİKA
Hava Durumu

İmamoğlu, Akşener’in İP’ini çekti!

Yazının Giriş Tarihi: 08.03.2021 20:50
Yazının Güncellenme Tarihi: 08.03.2021 20:50

İki gündür CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Dünya Kadınlar Günü ile ilgili attığı o skandal tweet gündemde birinci sıradaki yerini koruyor. 


Türk milliyetçiliğine vurgu yapan İP ve Genel Başkanı Meral Akşener’in Pervin Buldan’la ismini yan yana getirerek yaptığı 8 Mart paylaşımı kamuoyundan tepki aldı ama en büyük tepki İP’in milliyetçi tabanından aldı. Üstelik tepkinin büyüğünü İP tabanı Genel Başkanları Meral Akşener’e verdi. 


Aslında Ekrem İmamoğlu topu tam da istediği yere attı. Malum İmamoğlu’nun HDP ve Terörist Demirtaş sevgisini herkes bilir. 
DHKP-C’li CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile partiyi HDP’lileştirmek için ellerinden geleni artlarına koymuyorlar. 
Önceki gün o tweet’i atan Ekrem İmamoğlu peşine de Pervin Buldan ve Başak Demirtaş’la birlikte 8 Mart kadınlar günü anısına ağaç dikti. 
İP’i zorluyor İmamoğlu.

Ya HDP ile ittifaka razı ol ya da bölün parçalan diyor açıkçası.

Ve buna Türk Milliyetçisiyim diye geçen İP Genel Başkanı Meral Akşener tepki gösteremiyor.

Bırakın tepki göstermeyi daha da beterini yapıyor. 
İmamoğlu’nun attığı tweetle ilgili “Saygı duyuyorum” dedi.


 Belli ki İP’in gövdesini oluşturan milliyetçi muhafazakar yapıyla Meral Akşener’in HDP, Demirtaş ve Pervin Buldan bakışları arasında dağlar kadar fark var. 
Üstelik o tweete tepki gösteremeyen Akşener, arkadaşlarının büyük kısmının mesajı beğenmediğini söyledi. Ve Meral Akşener’in kadınlar günüyle ilgili attığı tweetin altında yüzlerce İP’li, tepki koydu. Sert cevap vermesini istedi Akşener’den dahası isyan etti…


En sert tepkilerden biri Genel Başkan Yardımcısı Yavuz Ağıralioğlu’ndan geldi.

Ağıralıoğlu, İmamoğlu’nun tweetinin ardından attığı mesajda “Anneleri yıllardır evlâtsız bırakan bir cinayet şebekesine mesafesizliğini milli hassasiyet ve haysiyet itirazımız olarak ifade ettiğimiz HDP ve siyasilerinin isimlerinin, şehit annelerine borcunu vatan borcu bilen Meral Akşener ismi ile birlikte zikredilmesini doğru bulmuyorum.” ifadelerini kullandı. 


Meral Akşener yüzde birini söyleyemedi oysa bu sözlerin. Üstelik vatan ,millet, şehit edebiyatı yaparken. Belli ki Akşener yerel seçimlerdeki diyeti ödemeye devam ediyor. Dahası partisini bir sonraki seçimlere ulaştırabilirse, orada da ittifakla yol almanın derdinde. Yani öyle yüzde 15 palavralarına kendisi de inanmıyor. 
İmamoğlu, İP’teki yapıya ateş ediyor. Milliyetçi söylemlerin yükselmesini engellemek adına ve HDP’yi sevimli göstermek adına Akşener ve partisini harcıyor. Dahası adeta alınlarından kaşıyor.

Belki de İP’in milliyetçi kanadına ihtiyaç olmayacağını düşünüyor. 
Normal şartlarda bir Türk milliyetçisi kim olursa olsun İmamoğlu’nun bu sözlerine zehir zemberek cevap verir. Ki Meral Akşener kendi isminin kullanıldığı böylesi bir mesaja bırakın sert cevap vermeyi alttan alır bir edayla yorum yapabiliyor. 


MHP’den koparak İP’in yolunu tutan Türk milliyetçilerinin bugün geldikleri durum gerçekten hazin. Dahası bu durumu hazmetmeleri mümkün gibi görünmüyor. 
Kurulduğundan beri Türk milliyetçisi olan isimleri harcayan Akşener yönetimindeki İP, bölünmeye ve parçalanmaya koşar adım gidiyor. 
Akşener kendisine İP’lilerin verdiği tepkiyi okusa vahameti görecek. Sadece siyasi ikbal nedeniyle arkasına taktığı insanları ne hale getirdiğini net görecek. 
Akşener vermediği tepki ile tüm taşra teşkilatlarının da boynunun bükülmesine sebep oluyor. 


Bursa örneğin.

Çoğunluğu MHP’den gelenlerden oluşan İP İl Yönetimi ve ilçe yönetimleri ilçe başkanları millete ne diyebilecek.


 İP İl Başkanı Selçuk Türkoğlu örneğin çok sert bir tepki verdi İmamoğlu’nun tweetine…
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Ekrem İmamoğlu’ nun Sn. Genel Başkanımız Meral Akşener’i, teröristle aralarına mesafe koyamayanlarla aynı tweette anması ülkemizde İYİ Parti ve Genel Başkanımızı yıpratmak için siyasi mühendislik peşinde koşanlarla aynı amaca hizmet etmektir. Asla kabul etmiyoruz.”


Ki belli ki çok dikkatle yazılmış bir mesaj. 


Daha doğrusu bu mesajı il başkanlarına paylaştırıyor Meral hanım. Hepsi aynı ya da çok yakın mesajları paylaşıyor. Meral hanım kendi veremediği tepkiyi il başkanlarına verdirerek çevir kazı yanmasın diyor ama bu ateş o kadar kolay sönmez. 
Yarın bir çok MHP kökenli gibi ihraca gitmemek için. Ancak Meral Akşener’in yumuşak geçiş yaptığı duruma gelen bu sert tepkiler hakkında Meral hanımDemokratik partiyiz herkes görüşünü söyler” mi diyecek?


Bu vakitten sonra İP, Türk milliyetçiğine nasıl sarılacak. Ve gelinen nokta Prof. Dr. Ümit Özdağ’ın iddialarının ispatı değil mi?
Hangi şehit anasına gidip ne söyleyecek İP? Takılı plak gibi bilmem kimi televizyona çıkardılar ezberini kimse yemez. Yer sananlar yarın sandık gelince boyunun ölçüsünü alır. 
Şimdi büyük bir dikkatle takip edelim. İP’teki milliyetçi muhafazakar kanat bu durumu sindirecek mi? 
İP bölünmeye doğru hızla gidiyor. Bir an önce Akşener, tarafını belli edip nerde duracağını belirlemek durumunda. Millet ittifakı içinde kalmak isterse HDP’yi de kabul etmek zorunda o görünüyor. 
Çünkü artık gizli ortak resmen ortak olmak istiyor. Dahası HDP ile CHP zaten el sıkışmış durumda. İP gelir gelmez çok da umurlarında olduğunu düşünmek saflık olur. 
Ve bir kez daha Cumhur İttifakı’ndaki samimiyetle Millet İttifakındaki zorlama net bir şekilde gözler önüne serilmiş oldu. 
Bir yanda siyasi ikbal için mahalle mahalle pazarlık eden ve HDP’ye bile göz yuman İP’in yanaşma durumuna düştüğü Millet İttifakı, diğer yanda MHP’nin pazarlığa açık değil vatan millet devlet bekası bugün bunu gerektiriyor diyerek tek bir makam bile istemeden, hatta önerilenleri bile reddeden MHP’nin duruşu. 


Hasılı bu hamur daha çok su kaldırır…

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.