SON DAKİKA
Hava Durumu

İsmail Tatlıoğlu aday olacak mı?

Yazının Giriş Tarihi: 08.08.2023 21:40
Yazının Güncellenme Tarihi: 08.08.2023 22:32

Bursa’da son dönemde yerel seçimlerle ilgili bir çok isim dolaşıyor. Bunların bir kısmı algı oluşturmaya yönelik bir kısmı ise kamuoyundan nasıl bir adım atacağı merak edilen isimler.
 Belki de en fazla gündeme gelen isimlerden birisi Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu. Daha önce Büyükşehir Belediye Başkanlığı için DYP ve MHP’den aday olmuştu İsmail Hoca. Ancak bu kez ismi çok daha güçlü olarak siyasi kulislerde dolaşıyor. 


Eh siyasi kulieslerde hareketlendiğine göre dün Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu hocayı aradım. Oldukça önemli tespit ve söylemleri var. Özellikle muhalefet ancak genel siyasetin de dikkate alması gereken uyarıları var. İsmail hocayla sohbetimize döneceğiz. 


Cumhurbaşkanlığı ve Genel seçimlerinin üzerinden henüz iki ay geçmiş olmasına rağmen yerel seçimlerler kamuoyunun gündeminde oldukça fazla yer tutmaya başladı. 
Aslında seçimlere daha 8 ay var ve Türkiye'nin içinde bulunduğu siyasi ve ekonomik durum itibariyle bugünden yerel seçimler için tahminde bulunmak ya da bugünden bir planlama yapmak çok da mümkün değil. 


Kasım ayını görmeden yapılacak planların da çok tutarlı olacağını düşünmüyorum açıkçası. İlçelerle ilgili dengeler var ama asıl Büyükşehir Belediyesi için yarışta olacak isimler merak ediliyor. Adaylığı isteyen isimlerden ortaya çıkıp bunu gösterenler de var ama şimdilik ortalarda görünmemeyi tercih edenler de. 


Yavaş yavaş salvolar da gelmeye başlıyor. AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan’ın dün yaptığı sert açıklamalar bunun göstergesi. Gürkan, “Kimse aramıza fitne sokamaz” diyerek AK Parti’de bugünden bir tartışma başlamasının önünü almak adına bir açıklama yaptı. 


Neyse gelelim biz asıl konumuza. Uzun süredir İsmail Tatlıoğlu’nun aday olup olmayacağına yönelik tartışmalara. İYİ Parti’de son seçimde milletvekili adayı olmamıştı malum. Bu olmayış kabinede yer alacak ya da Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne aday olacak diye yorumlandı. İsmail Tatlıoğlu’nu aradım dün. 
Hocam isminiz Büyükşehir adaylığı için öne çıkıyor. Kamuoyunda da böyle bir beklenti var? Böyle bir planınız var mı?


İsmail Tatlıoğlu’nun yanıtı netti:  “Yerel seçimlerle ilgili planım yok”. 


Kartların yeniden karılması gereken bir süreçte, bugünden İsmail Tatlıoğlu gibi siyaset tecrübesi üst düzeyde olan bir ismin yanıtı bu tecrübeyi de ortaya koyuyor. Ancak süreç ne getirir bilemeyiz. Kamuoyunda bir beklentisi ve bir de etkisi var. Bursa’da sanırım sokakta sorsanız özellikle muhalefet kanadında vatandaşın sayacağı 3 isimden ilk ikisi arasında yer alır Tatlıoğlu
14 ve 28 Mayıs seçimlerinin ardından özellikle CHP'de yaşananlar nedeniyle seçimin sonuçlarının toplumda da siyasette de tartışılamadığı ve yorumlanamadığını dile getiren Tatlıoğlu, muhalefetin bir an önce toparlanarak, Türkiye'nin problemlerine çözüm ve ileriye gidişini sağlayacak toplumsal umudu inşaa etmesi gerektiğinin altını çizdi. 


Bunu sağlamadan yerel seçimleri konuşmaya başlamanın hata olduğunu vurgulayan Tatlıoğlu, bunu yapmadan yerel seçim hesaplarına girilmesinin büyük hata olacağını vurguladı. 
Türkiye'de yerel seçimlerin Mart 2024’te yapılacağını ve yerel seçimlerle ilgili hesapların Ekim kasım aylarında ancak ortaya çıkacak tabloyla yapılabileceğini anlatırken, muhalefetin 14-28 mayıs yenilgilerinin muhasebesini yaparak buradan bir yeniden siyaset üretme ve topluma umut verme çabasına zaman kaybetmeden gitmesi gerektiğine işaret etti. 


Yerel seçimlerle ilgili olarak da özellikle siyasette ve kamuoyunda 2019 gibi olacağı yönünde bir algının çok yanlış olacağını anlatan Tatlıoğlu, şartların o günkünden çok daha farklı olduğunu vurguladı. 


Muhalefetin de Cumhur ittifakının da bu süreci iyi değerlendirmesi ve yeniden planlaması gerektiğine de dikkati çeken Tatlıoğlu, Kemal Kılıçdaroğlu ve Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili tartışmaların da sadece CHP’yi değil bütün muhalefeti de ilgilendirdiğini, muhalefet bloğunun topyekün bu sonucu aldığını, bu nedenle tartışmaların ve muhasebenin bu çerçevede masaya yatırılmasının çok daha doğru olacağını kaydetti.  Tatlıoğlu, yaşanan sürecin çok daha hassas götürülmesi gereken bir süreç olduğunu da aktardı. 


İsmail hocayla sohbetimizde başka ayrıntılar da var onu da önümüzdeki günlerde paylaşacağım. Şahsi fikrimi de aktarayım. İsmail Tatlıoğlu’nun ittifakla aday olması siyasette yarışa kalite getirir.Fikirlerin ve projelerin yarışmasını sağlar. Bursa adına bir kazanç olur. Tartışmalı isimlerin siyaseti ne kadar aşağıya çektiğini 2019 yerel seçimleri ve 2 ay önceki genel seçimlerde gördük. O nedenle güçlü isimlerle gidilecek seçimler iktidara da muhalefete de topluma da yarar sağlar. 
 
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.