SON DAKİKA
Hava Durumu

İYİ Parti hüsranı…

Yazının Giriş Tarihi: 22.01.2019 21:45
Yazının Güncellenme Tarihi: 22.01.2019 21:45


Her şey MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin 7 Haziran seçimlerinin akşamı ortaya çıkan sonuçlardan sonra koalisyona girmeyeceklerini açıklayıp, yeniden seçime gidilmesini dillendirmesinin ardından başladı. 1 Kasım 2015 seçimlerinde MHP bir önceki seçimde aldığı 80 milletvekilinin yarısını kaybetti ama Türkiye yıllarca sıkıntısını yaşadığı koalisyon sancılarını bir kez daha yaşamaktan kurtuldu.

Devlet Bahçeli her zamanki gibi devlet adamlığının ve bir vatan millet sevdalısı liderin yapması gerekeni yaptı ve vatan millet bekası için kendisi ve partisi aleyhine de olsa ülkesinin çıkarlarını korumaya yürüdü. MHP’nin içinde iktidar savaşı da böylece başladı. Koalisyon imkanı ve bir kaç bakanlık alma imkanı varken bunun elin tersiyle itilmesini hazmedemeyen muhalifler, tek seçenek HDP’nin de içinde olduğu bir koalisyon olmasına rağmen bunun sağlanması yönünde tavır koydu. Türk milliyetçiliğinin sancağı olan MHP’de Meral Akşener’in açtığı bayrak etrafında toplanan muhalifler Bahçeli’yi devirerek MHP’yi teslim almaya kalktı. MHP tarihinde ilk kez mahkeme köşelerine düştü. Ancak Bahçeli’nin dik duruşu ile MHP üzerinden oynanmak istenen oyun bozuldu.

MHP’de istediklerini alamayan bir grupla birlikte ayrılan Meral Akşener, 25 Ekim 2017 tarihinde İYİ Parti’yi kurdu. Kurucu iradesini ve omurgasını ülkücülerin oluşturduğu İYİ Parti, tüm siyasetini Recep Tayyip Erdoğan düşmanlığı üzerine kurunca ve başka siyaset üretemeyince Cem Uzan’ın Genç Partisi gibi saman alevine döndü. Tek başına iktidar sloganıyla yola çıkan İYİ Parti, 24 Haziran seçimlerinde baraj sıkıntısı yaşayacağını anlayınca CHP ile ittifaka girdi. Kendisi yüzde 10 barajına takılmasına rağmen ittifak partisi olduğu için meclise 50’ye yakın milletvekili sokmayı başardı. Ancak bir ideolojisi, bir hedefi olmayan sadece Recep Tayyip Erdoğan düşmanlığı üzerine siyaset kuran İYİ Parti, seçimlerde beklenen başarıyı sağlayamadı. Bu süreçte partinin omurgasını oluşturan ülkücüler de küstürüldü. Parti Ülkücüler yerine CHP tabanına oynamaya başladı. Ülkücüler birer birer ayrıldı. Yerel seçimler öncesi son bir hamle yaparak CHP ile ittifaka giren İYİ Parti, kaybedecek bir şeyi olmadığını bildiği için CHP’yi adeta teslim almaya yürüyor.  Aldığı oya bakmadan CHP’den kabul edilemez isteklerde bulunan İYİ Parti’ye CHP’deki koltuğu sallanan Kemal Kılıçdaroğlu zorunlu olarak biat etmek durumunda kaldı. Evet İYİ Parti gücünün çok üstünde taleplerini CHP’ye kabul ettirdi ettirmesine ama 31 Martta iki parti tabanındaki uyuşmazlığın ve benzemezliğe rağmen yapılan bu şark tüccarı pazarlığının faturasını her iki parti de sandık sonuçlarında görecektir. İYİ Parti büyük bir ihtimalle varlığını sürdürecek gücü bulamayacak, Kemal Kılıçdaroğlu ise o çok sevdiği koltuğuna 10. Seçim yenilgisinin ardından veda etmek zorunda kalacak.

Bursaspor taraftarından gönülleri fetheden mesaj!Bursaspor taraftarı hafta başı Spor Toto Süper Lig’de kendi sahasında ağırladığı Fenerbahçe karşılaşmasında Doğu Türkistan’daki zulme dikkati çekmek için Gökbayrak temalı bir koreografi yapacaktı. Ancak bunun için izin çıkmayınca aynı koreografi ayyıldızlı al bayrağımızla yapıldı. Ve ayyıldızlı bayrağımızın hemen altında yer alan pankarttaki “Bin cihana değişmem şu öksüz Türklüğümü…” dizesi ile mesajını verdi. Sosyal medyada adeta patlayan mesaj aslında ünlü Türkçü Nihal Atsız’ın “Türk Kızı” şiirinin son dizesinde yer alıyor. Tam yeri gelmişken o güzel şiirini bir kez daha hatırlamış olalım:

Türk Kızı

Pınar başına geldi
Bir elinde güğümü; 
Çattı yay kaşlarını
Görünce güldüğümü,
Bağlamıştı gönlümü
Saçlarının düğümü.
Bilmiyordum bu örgü
Acaba bir büyü mü?

Sordum: Nerdedir yerin? 
Nedir senin değerin? 
Yedi kral vurulmuş,
Ne bu ceylan gözlerin? 
Hangisine varırsın
Bu yedi ünlü erin? 
Şöyle dedi bakarak
Göklere derin derin:

Kralların taçları
Beni bağlar büyü mü? 
Orduları açamaz
Gönlümdeki düğümü.
Saraylarda süremem
Dağlarda sürdüğümü.
Bin cihana değişmem
Şu öksüz Türk'lüğümü...

İsmail Hoca’nın hesabı…İYİ Parti Bursa Milletvekili Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu, Bursa’nın tanıdığı ve özellikle muhafazakar kesimde sevilen isimlerden biri. Kendisi DYP geleneğinden gelen bir isim. Dolayısıyla iddialı konuşmayı sever. İddiasını eyleme geçirmekten geri durmaz. Millet ittifakı görüşmeleri devam ederken Osmangazi, Gemlik ve Orhangazi adaylarını açıklayarak kısa bir süre önce gündem olmuş, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Musavvat Dervişoğlu’nun sosyal medyadan tepkisine hedef olmuştu. İsmail hocam, medya kuruluşlarını ziyaret ediyor İl Başkanı Yahya Bahadır ile birlikte. Önceki gün ziyaret ettiği medya kuruluşlarında Bursa’da 10 ilçeyi alacakları iddiasını ortaya koymuş. Tam bu sırada İsmail Hocaya Cumhur ittifakının 18-0 iddiası hatırlatılınca, hoca 24 Haziran seçimlerini işaret ederek bunun referansının olması gerektiğini ve bu iddianın tutmayacağını söylemiş.  Ve eklemiş inşallah 18-0 kaybederler diye. 24 Haziran seçimleri referans alındığında İYİ Parti’nin Bursa’da belediye alması mümkün görünmüyor. Üstelik CHP’nin durumu da oldukça kötü. Sadece iktidarda olduğu Nilüfer ve Mudanya’da önde görünüyor. Oralarda da kaybetme riski bugün var. Bakalım İsmail Hoca’nın iddiası Millet ittifakını ayakta tutmaya yetecek mi?
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.