SON DAKİKA
Hava Durumu

İYİ Parti ittifak masasını dağıttı!

Yazının Giriş Tarihi: 28.12.2018 21:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 28.12.2018 21:00
Millet ittifakının Bursa ayağında uzun süredir bir sıkıntı vardı ve sonunda ittifak Gemlik’te çatladı. Önceki gün Gemlik’te ittifak yapmayacağı kararı alan İYİ Parti dün ilçede yapılan toplantı ile bunu kamuoyuna açıkladı.İYİ Parti Milletvekili İsmail Tatlıoğlu yaptığı açıklamada Gemlik İYİ Parti adayının Adnan Bıyıklı olduğunu resmen ilan etti. Tatlıoğlu, 24 Haziran seçimlerinin ardından 31 Mart 2019’da yapılacak mahalli idareler seçiminde de en iyi sonucu elde etmek için çalıştıklarını söyledi. Tatlıoğlu net bir ifade ile ilçe kurucu başkanı Dr. Adnan Bıyıklı’nın İYİ Parti’nin Gemlik Belediye başkan adayı olduğunu 1 Nisan tarihinde de Gemlik Belediye başkanı olacağını savundu.

Tatlıoğlu, adaylarıyla birlikte Bursa’yı yönetmeye hazır olduklarını da belirterek, “Bildiğiniz gibi Türkiye 2005’ten itibaren siyasette bir şekil değiştirdi. Türkiye’de siyasetçiler kendini ittifak yapma gereğinde hissetti. Biz de bu vesileyle Türkiye’de bir güç birliği, 21 ilde bir iş birliği içerisine girdik. Gemlik’te adayımız Adnan Bıyıklı’dır. Bir iş birliği söz konusuysa Adnan Bıyıklı’nın adaylığı altında söz konusu olacaktır veya biz toplumsal desteğe güveniyoruz, kendi yolumuzda ilerleyeceğiz.”

İYİ Parti’nin bu çıkışının ardından CHP nasıl bir tavır sergileyecek? Bursa’nın diğer ilçelerinde ve büyükşehir de iki parti kendi adaylarıyla girip ittifak etmekten vazgeçecek mi? Yoksa CHP 9 ilçe üzerine koyduğu rezervi kaldırarak yeniden bir yol haritası mı çizilecek? Bu henüz belli değil.

Genel merkezler arasında görüşmeler devam ederken İYİ Parti’nin önemli isimlerinden biri olan Bursa Milletvekili Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu’nun bu çıkışının önemli bir mesaj olduğu ortada. CHP’nin 4 Ocak’ta adaylarını açıklayacak olması da ortadayken önümüzdeki bir hafta iki parti açısından oldukça hareketli geçecek.

İYİ Parti’nin Osmangazi, Yıldırım, Mudanya gibi ilçelerde de önemli itirazları ve taleplerinin olduğu biliniyor. Bu ilçelere Karacabey’i de dahil etmek mümkün. CHP’nin aday açıkladığı yerlerde koyduğu şerh de ortadayken, ittifakının devam etmesinin zayıf ihtimal olduğunu söyleyebiliriz.

Akkuş: örgütün talebini ilettikCHP İl Yönetimi kısa bir süre önce yönetim kurulunda Bursa’da tüm noktalarda kendi adaylarıyla seçime gitme kararı alarak bunu genel merkeze iletti.

İl Yönetimi, ilçe başkanları, kadın ve gençlik kolları ile yapılan toplantıda örgütün bu talebi karar altına alındı ve genel merkeze iletildi. CHP İl Başkanı Hüseyin Akkuş, örgütle toplantı yaparak örgütün isteğini genel merkeze ilettiklerin söyledi. Genel merkez ile İYİ Parti arasında süren görüşmelerin önüne bir engel anlamında değil sadece genel merkezin sorduğu görüşü ilettiklerini anlatan Akkuş, genel merkezin alacağı kararın esas olduğunu vurguladı.

İYİ Parti’nin Gemlik çıkışıyla ilgili il başkanı ile herhangi bir görüşme yapmadıklarının da altını çizen Akkuş, her türlü durum için planlarının olduğunu da kaydetti. İYİ Parti ile diğer ilçelerde bir sıkıntının olup olmadığını sorduğumuzda ise bilgileri dahilinde bir durumun olmadığını, sonuç olarak son kararın genel merkezler tarafından verileceğini kaydetti. Akkuş, önümüzdeki hafta Ankara’ya gideceklerini de aktardı.

CHP’li meclis üyeleri sessizliğini koruyorMudanya'da bir parka Atatürk ismi verilmesi için yapılan oylamaya katılmayan CHP Meclis üyeleri neden kamuoyuna bir açıklama yapmaz? Atatürk ismini vermekten neden çekindiklerini kamuoyuna açıklama yükümlülükleri ve ödevleri yok mu? Grup kararı olmamasına karşın grup sözcüsünün sözleriyle böyle bir oylamaya neden katılmadıklarını önce partililere sonra da Mudanyalılara açıklamaları gerekmez mi?

Siyasetçiler, bürokratlar başta olmak üzere kimse aklından çıkarmamalı:

Ali İmran suresi 54 ayet meali:
“Onlar tuzak kurdular. Allah da tuzak kurdu. Allah, tuzak kuranların en hayırlısıdır.”

 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.