SON DAKİKA
Hava Durumu

Kaçak yapı masumlaştırılmamalı!

Yazının Giriş Tarihi: 11.01.2023 20:28
Yazının Güncellenme Tarihi: 11.01.2023 20:28

Bir yanda Bursa Valisi Yakup Canbolat, belediye başkanlarını topluyor ve kaçak yapılaşmayla mücadelede asla taviz vermemelerini, kararı alınan kaçakları yıkmalarını istiyor bir yanda dağ taş dere kaçak inşaatlarla doluyor. Bilinen adı büyük siyasetçilerin kaçaklarına dokunulmadan Vali Bey'in talimatının çok da sonuç vereceğini düşünmediğimi de başından belirteyim. 


Kaçak yapılaşma sadece sorunlu kentleşme değil aynı zamanda sosyal kültürel ve ekonomik yozlaşma demek. Dahası hakkın, hukukun ve devlet iradesinin hırpalanması demek. Dahası can mal kaybı demek. Acı demek gözyaşı demek aynı zamanda. 


Türkiye çok acılar çekti ve çekmeye devam ediyor. Matematiksiz, mühendisliğin zerresinin uğramadığı  ve de gerçeklere uygun olmayan yapı stokundan. O nedenledir ki her depremde yüreklerimiz ağzımıza gelir o nedenledir ki aslında güvenli inşa edilmiş evlerimizde bile korkular yaşamamız. 


Bu ülke, binlerce insanını kaçak yapılan gecekondularda kaybetti. Büyük acılar yaşadı. Bir türlü yolunu yöntemini, olması gerektiği gibi düzenini oluşturmak mümkün olmadı, olmuyor. 


Şu anda istisnasız Bursa’nın her ilçesinde kaçak yapılaşma tavan yapmış durumda. Bunun nedeni yaklaşan seçimler ve imar barışı beklentisi. Kötü örnek her zaman tekrarını bekliyor. Oysa imar barışı tüm etkileşimlerden ayrı olarak söylüyorum insana ihanettir. Yaşam hakkına ihanettir aynı zamanda. 


Bunun çözümünü afsız, istisnasız ve tavizsiz bulmak durumundayız. Bunun için öncelikle kamunun insanların önünde yol alması oldukça önemli. 
Kanuni düzenlemelerin yanı sıra maddi düzenlemelerin ve bürokratik kolaylıkların devreye alınarak, insanları daha kolay yasal yapılar inşa etmeye teşvik etmek durumundayız. Ve kaçak yapıya çok sert müeyyideler uygulamak durumundayız. Ancak kolaylaştırmadan zorlaştırmak asla olmamalı. İkisi de bir anda yapılmalı. Kolaylıklar gelirken, yol dışına çıkana da sert müdahaleler gelmeli. 


Daha da önemlisi yasaya siyasiler başta olmak üzere bürokratlar, iş işadamları vs gibi gruplara artan cezalar konulmalıdır. Bir yanda vatandaşın barakası başına yıkılırken (ki baraka da olsa kaçak kabul edilemez) bir yanda siyaseti, bürokratı, iş adamları istedikleri keyfiyette kaçak yapıyor ve bunun yıkılmasının önüne geçebiliyorsa, orada adaletsizliği yaşıyor vatandaş. 


O zaman da neden uğraşayım diyerek kaçak yapıya yöneliyor. Kanunların kaçış yollarını arıyor ve ne yazık ki herkes için bu yollar bulunabiliyor. Bulamayanın da tepesine yıkıyorlar. Hepsi yıkılmalı, üstelik sosyal statüye göre ağır da cezalar getirilmeli. 


Şimdi bakın çevrenize üst düzey siyaset yapanların birçoğunda kanuna kurala uymayan yapılar var. Millet de görüyor ve biliyor. Belediye görevlileri yıkıma gittiğinde vatandaş feryat ediyor. Şunun ki yıkılmıyor bunun ki yıkılmıyor. Kaçak yapıyı mazur göstermese de adaletsizliği çıplak olarak ortaya koyuyor bu durum. 
İmar barışı asla olmaması gereken bir af yöntemi. Kimse kaçak yapıyı masumlaştırmamalı. Kimse işin edebiyatına girerek, büyük yıkımı perdelememeli. Devletin paraya olan ihtiyacı başka kaynaklardan sağlanmalı. Şehirleri berbat ederek ekonomiyi ve devleti rahatlatmak doğru bir yaklaşım asla olamaz. Fakir fukara, garip gureba öne sürülerek devasa kaçaklar yasal hale getirilmemeli. Ve Türkiye asla ucuz yaşamların, ucuz ölümlerin, doğal olayların felaketler getirdiği bir ülke olmamalı. 


İmar suçlara zaman geçirmeden Orman suçları gibi kati ve asla affı olmayacak şekilde düzenlenmek durumunda. Ve artık belediye meclis gündemlerinin yüzde 80’ini imar değişiklikleri oluşturmamalı. Bugün doğruya dönmek bugün doğru olanı yapmak durumundayız. 


Belediyeler ve siyasileri baskı altına alacak İmar barışı gibi afların dillendirilmesi sorumsuzluktur. Hele bunu TBMM’ye sunup bir hak oluşturmak asla kabul edilebilir olmadığı gibi sonuna kadar yanlış bir uygulamadır. 


Bugüne kadar hem şehirlerimiz hem korunması gereken topraklarımız çok hırpalandı. Artık hırpalanmasın. Artık mevcuttaki durumunu hiç olmazsa korumak gerek. Kaçak yapı şehirlerimize insanımıza ihanettir. 


Kimse ağır bedel ödeyeceği bir işe girişmez. Kaçak yapının bedeli ağır olmalı. 
 
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.