SON DAKİKA
Hava Durumu

Kamu, belediyeler ve harcamalar…

Yazının Giriş Tarihi: 28.08.2019 21:30
Yazının Güncellenme Tarihi: 28.08.2019 21:30
Son ayların en fazla konuşulan tartışılan konularının başında kamu ve belediye harcamaları geliyor. Bu yapıyla bu konu siyaseti yıpratmaya, kamuoyunu germeye devam edecek gibi görünüyor. Ortaya atılan iddialar, yayınlanan belgeler gerçek anlamda halkı rahatsız ediyor normal olarak. Kamu harcamalarına ve özellikle belediye harcamalarına bir çek düzen verilmesi çok önemli. Özellikle yerel yönetimlerle ilgili çok acil bir reform şart… Bir belediyede binlerce kişi çalışıyor. Bunların tümünü bir belediye başkanının kontrol etmesi mümkün değil. Kanun kontrol etmeli.

Kanun yerel idarelerin sadece millete hizmet etmesini sağlayacak şartları oluşturmalı. Bugün belediyelerde ortaya çıkan yolsuzluk, usulsüzlük ve istismarlar nedeniyle siyaset hızla irtifa kaybediyor. Milletin kamuya, belediyelere en önemlisi devlete olan güvenini sarsmaya kimsenin hakkı olmamalı. Bunu yapanların o sistem içerisinde yer alması engellenmeli, daha doğrusu sistem içinde bunları yapmalarının önü kesilmeli. Bugün parti ayırmaksızın binlerce belediye de suiistimaller her gün çarşaf çarşaf ortaya dökülüyor. Doğrudur ya da yanlıştır. Hepsinin incelemeye araştırmaya ihtiyacı var ancak sistem bu durumun yaşanmasını engelleyecek bir yapıya büründürülmek zorunda. Devlet makam araçlarından, makam odalarına, harcama kalemlerinden, yapılan harcamaların şeffaf olarak halka aktarılmasına kadar bir dizi adım atarak suiistimallerin önüne geçmelidir.Milletle devlet arasındaki bağı, bu kurumlarda yaşanan suiistimaller zayıflatmamalı. Malum kamu kurumları, belediyeler öncelikle halka hizmet etmeleri gereken kuruluşlar. Ancak özellikle belediyelerde hızla zenginleşen bürokratları, eş dost hısım akrabaları, hemşeri arkadaşları vatandaşlar takip ediyor ve görüyor. Devlet vatandaşa hizmet yerine türlü fırıldakların döndüğü onlarca belediye ile bire bir mücadele etmek yerine, bataklığı kurutacak kanunları ve düzenlemeleri bir an önce ortaya koymalı. Yatırım bütçesi 5 lira olan bir belediyenin kültür sanat bütçesinin bunun 4-5 misli olmasına, özel kalem bütçelerinin yatırım bütçelerini 5’e 10’a katlamasına, piyasa fiyatı belli olan ürünleri misli ile satın almasına olanak sağlayan kanundaki açıkları gidermelidir.

Kamuda görev yapan insanların birinci önceliğinin millete hizmet olduğu bir kez daha net bir şekilde kanunda tarif edilmelidir. Aksi halde ne trilyonlar tutarındaki ziyafet faturaları, ne milyarlarca tutarındaki hediye faturaları, ne de çalışan maaşı ile mucizeler ortaya koyarak zenginleşen kamu çalışanlarını konuşarak, enerjisini bu ülke bu tür saçmalıklara harcamaya devam edecek, siyaset kurumu da her geçen gün daha fazla irtifa kaybedecek. Yaklaşan gün çok uzakta değil. Bir gün bu ülkede kimse siyasetçileri dinlemeyecek hale gelebilir. Kimse siyasetçileri ciddiye almayabilir. Yarın sandık başına bile insanlar gitmeyebilir. Bu ülkenin zengin bürokratlara, zengin valilere, zengin memurlara, zengin hukukçulara değil refah içinde olan bir halka ihtiyacı var.

Cemil Aydın’dan ses getirecek bir öneri daha!

Önceki dönem Osmangazi Belediye Meclisi MHP Grup Sözcüsü Cemil Aydın, yine tartışılması gereken, ciddi ses getireceğine inandığımız bir öneri ile kamuoyunun önüne çıktı. İşte Aydın’ın dillendirdiği ve Bursa’nın geleceğini değiştirecek ve kenti rahatlatacak o öneri ile ilgili paylaşımı; “Bursa Şehir Gazetesi imtiyaz sahibi Sayın Nezir Asaroğlu ile Bursa ve yerel gündemi değerlendirirken Çarşamba - Altıparmak bölgesinin dönüşümünü detaylı bir şekilde ele aldığımızda tarafların ve Bursa kamuoyunun tartışması gerektiğine inandığım bir önerisini ifade etti. Özellikle Bursa'nın batı bölgesinde kurulması planlanan uydu kentlerden hak sahiplerini mağdur etmeden, hatta kazandırarak daire sahibi yapıp Altıparmak - Çarşamba semtlerinin kamuya geçmesini sağlayarak zamanla bölgeyi sosyal donatı alanı, eğitim ve park alanları ile Bursa'nın hizmetine sunmak.Bu vesileyle Kültürpark’tan Ulucamii"ye kuzeyde Merinos'a kadar yeşil bir kuşak oluşmuş olacaktır. Bu yeşil bantın 24 saat canlı kalabilmesi için de alana butik bir özel üniversite şehir dinamiklerince değerlendirilmelidir. Belki ilk bakışta zor bir süreç gibi gözükse de, her geçen gün daha da kötüye giden Bursa ve bölge için bir işaret fişeği olabilir. Vizyon ve irade ortaya koyacak yönetim anlayışı ile imkânsız değil.”

Neden olmasın…
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.