SON DAKİKA
Hava Durumu

Kantin ve kira!

Yazının Giriş Tarihi: 24.12.2022 20:13
Yazının Güncellenme Tarihi: 24.12.2022 20:13

Okulların ana gelirlerinden birini oluşturuyor ne yazık ki kantinler. Tüccar parayı veriyorsa sonuna kadar da sömürüyor kuşkusuz. Oysa okullarımız ticarethane değil. Yani 7 yaşındaki çocuk kantincinin kan donduran kar ihtirasının kurbanı edilmemeli. 


20-30 bin lira hadi diyelim 50 bin lira kira verecek diye hem okul yönetimlerini hem de öğrencileri teslim alan istediği gibi ip oynatan bir kantin yönetim sistemimiz var ne yazık ki! 


Gidip bakın bir çok okulda kantinlerin sattığını normalde alıp çocuğunuza yedirmezsiniz. Örnek isteyene örnek de gösteririz. Ha işini çok doğru yapan, salt kar diye bakmayan kantinciler de var ancak bu şansa ya da kişinin vicdanına bırakılacak bir konu değil. 


Kantin mantığının tamamen kaldırılması ve öğrencilere devletin yemek vermesi en sağlıklı çözüm. Nesillerimiz için kantinde satılan ve bir çok öğrencinin mevcut ekonomik şartlar nedeniyle sadece uzaktan bakmak zorunda olduğu ticari gıdalara değil,sağlıklı gıdalara ihtiyacı var. 


Milli Eğitim Bakanlığı Okul-Aile Birliği Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına dair Yönetmelik, dünkü Resmi Gazete'de yayımlandı. 


Yönetmelik, 12 Eylül 2022'den itibaren geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi. Yönetmeliğe eklenen geçici maddeye göre, sözleşme süresi bir yılı aşan, okullarda bulunan kantin ve benzeri yerlerin kira bedellerinde 11 Eylül 2023 dahil, bu tarihe kadar yapılacak olan kira artışı, bir önceki kira yılına ait kira bedelinin yüzde 25'i oranında uygulanacak.


Üstelik geri dönük kira iadesi de yapılacak. Peki kantinler yaptıkları zamları geri alacak mı? Okullarda tost bile 15-20 liraya satılıyor. Okullarda satış fiyatlarına bir denge getirilecek mi? Cebinde 10 lirası olan bir evlat bir tek kalem yiyecek alamıyor kantinden. Devlet vermesi gereken yemeği de vermiyor. Ne olacak bu işin sonu? 


Kantinler serbest ticaret bölgesi değil. Okul içinde tekeller. Ne satarsa ve kaça satarsa öğrenci o parayı ödeyip ancak alışveriş yapıyor. 
İyi de biz 7 yaşındaki çocuğun eline para sıkıştırıp neden okuldaki kantine muhtaç ediyoruz ki? Devlet öğrenciye bir öğün yemek veremiyor mu? Her şeye kaynak bulan devlet evlatlarına bir öğün yemek vermeye neden yanaşmaz ki? 


Hadi onu da geçtim. Üniversitelerde olduğu gibi misal 10 liraya yemek verse devlet çocuklara. Bunu bile ödeyemeyecek ailelere de kaymakamlıklar destek sağlasa. Belediyeler de sütlerini verse çocukların olmaz mı? 
Okullar kantincinin eline bakıyor. 
Neden? 
Personel ihtiyacı oradan karşılanıyor. Okulun diğer ihtiyaçları da. Yani devlet ortalama 50 bin liralık ödeneklerle çözeceği iş yüzünden okulları kantincilere mahkum ediyor. 7 yaşında 6 yaşında 10 yaşındaki çocukları kazıklamalarına, ne idügü belirsiz bir çok gıdayı yemelerine yol veriyor. 


Doğrusunu yapmalı devlet. Yemek vermeyi çocuklara ve bunu bir sorumluluk ve devlet olmanın gereği olarak hemen yapmalı. Mazeret üretmeden ama fakat demeden. Gerekirse devlet kendi harcamalarından kısarak bunu mutlaka yapmalı. 


Doğru ve sağlıklı besleyemediğimiz nesillerle geleceğe umutla bakmamız mümkün olamaz. Siz ne kadar öğretmen,araç-gereç, fiziki imkan sağlarsanız sağlayın gün sonunda kantincinin insafına terk edilmiş öğrenci beslenmesi ve okul yönetimi noktasına geldiğinizde,tüm eğitim sisteminiz koca bir boşluğa dönüşüyor. 
Okullar ticarethane değil, ülkenin en önemli kurumlarıdır ve ona göre hareket edilmeli ona göre adım atılmalı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.