SON DAKİKA
Hava Durumu

Kendi gitti sıkıntısı sürüyor…

Yazının Giriş Tarihi: 24.09.2019 21:30
Yazının Güncellenme Tarihi: 24.09.2019 21:30
Hiç şüphesiz çok doğru bir kararla görevden alınan Recep Altepe’nin Bursa’ya verdiği zarar maalesef yıllarca bu kenti etkilemeye devam edecek.

Elini attığı her yer düzeltilemez şekilde bozulan Recep Altepe’nin Bursa’ya verdiği zarar yıllar geçtikçe daha da fazla ortaya çıkıyor ve gerçekten insanın içini acıtıyor.

Bilinen Stadyum gibi, T2 hattı gibi Doğanbey TOKİ gibi facialardan bahsetmeyeceğim. Onlar zaten herkesin malumu. Her gün görüyor ve her gün yaşıyoruz.

Recep Altepe’nin Büyükşehir Belediye Başkanı Hasan Aktürk’ün Mudanya Belediye Başkanı olduğu dönemde iki belediye arasında yapılan protokoller Güzelyalı’ya bir yüzme havuzu, Mudanya içinde bir öğretmenevi, BUDO iskelesi olmak üzere bir dizi uygulama yapıldı.

Sonrasında belediye el değiştirip CHP’li Hayri Türkyılmaz göreve geldikten sonra üst üste davalar açmaya başladı. Büyükşehir’in o dönem elinin değdiği her uygulamanın yasal altyapısının oluşturulmadan yapıldığı da teker teker ortaya çıkmaya başladı.Onlardan biri olan Güzelyalı Yüzme Havuzu ile ilgili yeni bir karar çıktı mahkemeden.  Mudanya Belediyesi, Güzelyalı Yüzme Havuzu’nun haksız işgal edildiği gerekçesiyle Büyükşehir Belediyesi’ne açtığı davayı kazandığını öğreniyoruz.

Mahkeme yüzme havuzunun tahliyesine karar vermiş. Üstüne bir de Büyükşehir Belediyesi Mudanya Belediyesi’ne tazminat ödeyecek.

Altepe döneminde Büyükşehir Belediyesi’nin nasıl yönetildiğine çok bariz bir örnek bu. Helvacı kâğıdı tabiri kullanılır ikinci el araç satışlarında. İşte tam da öyle protokollerle yapılmış bu işler.

Bu kadar lakayt bir kamu yönetimi olabilir mi?

Bunca yanlış yapan ve bunca pespaye işin altında imzası olan Recep Altepe, bugün hala sağda solda poz verip, hala beklentisi olduğunu gösteriyor ya… Pes…Bakın CHP’li Mudanya Belediyesi’nin mahkeme kararıyla ilgili yaptığı açıklamada neler yer alıyor:

“ Mudanya Belediyesi, Siteler Mahallesi’nde mülkiyetinde bulunan Güzelyalı Yüzme Havuzu’nun Büyükşehir Belediyesi tarafından işgal edildiği gerekçesiyle açtığı davada haklı bulundu.

2010 yılında yapılan protokol gereği Büyükşehir Belediyesi yalnızca “yüzme havuzu projesi ve uygulama inşaatını” yapmakla yükümlü olmasına rağmen Mudanya Belediyesi’ne ait havuzda faaliyetini sürdürüyordu.”

Koca Büyükşehir Belediyesi bir havuz yapacak yer bulamamış, o dönemde AK Parti’de olan Mudanya Belediyesi ile bir protokol yapmış ve yüzme havuzu yapmış. Doğal olarak Büyükşehir Belediyesi havuzu işletmeye de devam etmiş. Ancak yapılan protokolde havuzun yapılması yer alıyor.

Sonra belediye yönetiminde büyük bir başarısızlığın altına imza atan Hasan Aktürk ve ekibi nedeniyle AK Parti buradaki belediyeyi kaybetmiş. Ahbap çavuş ilişkisiyle yapılan protokollerde yeni yönetim tarafından peyderpey yargıya taşınmış.

Sonuç, “Mudanya Belediyesi’nin bu zamana kadar ticarî amaçla yüzme havuzunu kullandığı gerekçesiyle Büyükşehir Belediyesi’ne açtığı dâvâ Mudanya 1. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından kabul edildi. Mahkeme, Büyükşehir Belediyesi’nin yüzme havuzunu kullanımının ortadan kaldırılarak, tahliyesine karar verdi. Haksız işgal sebebiyle tazminata hükmedilen Büyükşehir Belediyesi, Güzelyalı Yüzme Havuzu’nu kullandığı yıl kadar ecr-i misil bedeli ödeyecek.”

Maalesef vahamet bununla da sınırlı değil. Bugün BUDO iskelesi, İstasyon Sosyal Tesisleri, Mudanya sahil düzenlemesi başta olmak üzere Altepe döneminde yapılan yanlışların enkazı Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş tarafından kaldırılmak zorunda.

Bugün sadece Mudanya’da bunca yanlışı düzeltmek Aktaş ve ekibine kalmış. Kalan 16 ilçe ve kente verilen diğer sorunlarla da uğraşmak zorunda Başkan Aktaş.

Ne yazık ki kentin geleceği için yapılacakların yanında geriden gelen bu yanlışlara da enerji harcamak durumunda Başkan Aktaş ve ekibi.

Bursa’nın başına gelmiş en büyük talihsizliklerden biri olan Altepe’nin kötü mirası Bursa’ya enerji kaybettirmeye devam ediyor kısacası.

Altepe ve ekibinin bu kentin insanından helallik alması lazım.

En fazla da bıraktıkları enkaz ve sorunlar nedeniyle büyük enerji harcayan ve bunları düzeltmek için gece gündüz çalışan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’tan elmalı helallik….

Dündar’ın imaj kurtarma çabası…

Osmangazi Belediye Zabıtasının Tahtakale’de geçen hafta 91 yaşında bir ninenin tezgahını kaldırmasıyla ülke gündemine gelmişti.

Kentin her yanı işgal altındayken köylü bir ninenin tezgahını kaldıran Osmangazi Belediyesi’ne tepki yağmıştı. Yağmaya da devam ediyor tabi.

Sonrasında iş kamuoyuna mal olunca Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, o teyzeyi köyünde ziyaret ederek elini öpüp gönlünü aldı.  Teyzeye ürettiği ürünleri istediği yerde satma keyfiyeti de sağladı.Ancak son aylarda gerek yönetimsel gerekse uygulamalarıyla oldukça imajı sarsılan Dündar, bu atağının yeterli olmadığını görmüş olacak ki bu kez Osmangazi Muhtarlar Derneği’ni davet ederek, tüm kesimlerden destek aldığı algısını oluşturmak için çaba harcıyor. Bir nevi imaj yenileme çabasına girişmiş durumda.

Belediye kaynaklı paylaşılan muhtar haberinde algı operasyonlarının başarılı olamadığı ve toplumun her kesiminden Dündar’a destek yağdığı ileri sürülüyor.  Belediyenin paylaştığı haber aynen şöyle:  “Osmangazi Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, geçtiğimiz hafta Tahtakale Meydanı’ndaki satıcıları ürünleri kaldırarak kaldırımların boşaltılmasını sağladı. Bu uygulamanın iki amacı vardı. Birincisi kaldırımların yayalar için açılmasını sağlamakken, ikinci amaç ise Tahtakale Meydanı’nda köylü üreticilerin satışının önünü açmaktı. Çünkü köylü üreticiler için ayrılan bölümde bazı kişiler pazardan aldıkları malları, köyde kendileri üretmiş gibi göstererek satmaktaydı. 700 yıllık tarihe sahip Tahtakale Çarşısı’nın asıl sahibi olan köylü üreticilerin her zaman yanında olan ve çarşıyı köylü üretici için baştan aşağıya yenilenen Osmangazi Belediyesi’nin bu uygulamasını bazı kişiler sosyal medyada algı operasyonuna dönüştürdü. Yaşlı bir teyzenin ürünlerine el konulduğunu iddia ettiler ancak köylü üreticileri dışındaki satıcıların bölgeden uzaklaştırılmasının ardından o teyzeye ve diğer köylü üreticiye ürünlerinin kısa bir süre sonra teslim edildiğini sakladılar. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın 91 yaşındaki Zeynep Karabıyık’ı ziyaret etmesiyle de gerçek ortaya çıktı. Zeynep Teyzenin de ifade ettiği gibi bugüne kadar kimse kendisine oradan kalk dememişti ve o gün de malları kendisine teslim edilerek satış yapmasına müsaade edilmişti.”

Aslında Dündar’ı bu duruma düşüren fotoğrafta hemen yanında gülücükler saçan Başkan Yardımcısı Erkan Albayrak. Albayrak zabıtadan sorumlu başkan yardımcısı. Önce birkaç solak üzerine gidiyor diye Suriyeli sığınmacıların Çarşamba’da açtıkları dükkânlardan Arapça tabelaları söküp yabancı dilde tabelalar kaldırılıyor algısı oluşturmaya kalktı. Ancak bunun sadece göz boyama olduğu hemen ortaya çıktı. Çünkü sadece Çarşamba’da uygulandı. Sadece Suriyelilerin dükkanlarının tabelaları kaldırıldı.

Sonra tüm Bursa’nın tepkisine neden olan masaj salonları. Aylarca tartışıldı. Ancak bir türlü bunlarla ilgili denetimler sağlıklı yapılamadı. Mecliste bir karar alında ancak bugüne kadar bir müeyyide uygulanmadı.

Osmangazi’nin her yani kaldırım ve sokak işgalleri ile dolarken, zabıta bir iki göstermelik operasyon dışında müdahale etmeme durumunu sürdürüyor.

Eh durum böyle olunca bu imaj çalışmalarının da çok etkili olması da pek gerçekçi değil. Bakalım gerçek anlamda bir müdahale ne zaman gelir…
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.