SON DAKİKA
Hava Durumu

Kerameti kendinden sananlara ders gibi sonuç!

Yazının Giriş Tarihi: 07.06.2021 20:18
Yazının Güncellenme Tarihi: 07.06.2021 20:18

Son dönemde muhalefetin erken seçim yaygarası sürerken, ara seçimde Cumhur ittifakı Afyonkarahisar’a bağlı Güney Beldesi’nde rakiplerini adeta sandığa gömdü. 
Muhalefetin bir kısmı için bunun açıklanabilir nedenleri olabilir ancak asıl AK Parti’den kopup AK Parti’ye ateş eden Ahmet Davutoğlu’na hayalle sahanın aynı olmadığı gerçeği buz gibi bir gerçek olarak yüzüne çarptı. 


Afyonkarahisar’ın Sinanpaşa ilçesine bağlı Güney beldesi hafta sonu, belediye başkanlığı seçimi için sandık başına gitti. Toplam bin 830 kayıtlı seçmenin bulunduğu, 8 farklı adayın yarıştığı beldede, seçimin galibi geçerli bin 704 oyun bin 21’ini alan Cumhur İttifakı’ndan AK Parti’nin adayı Erol Karabacak oldu. 
Başbakanlığı döneminde Milletin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a olan sevgisinin neticesi olan lebalep miting meydanlarını sanki kendisinin karşılığı zanneden ve aldığı gazla parti kuran eski Başbakan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’na da ilk şokunu yaşamasına yol açtı. Güney seçimlerinde ilk seçim zaferini alacağını söyleyen Davutoğlu’nun partisi teşkilatlanma sayısınca bile oy alamadı. Sadece 17 kişi Gelecek Partisi’ne oy verdi. 
Aslında Davutoğlu özelindeki bu durum son dönemde koltuk bulamadığı için ya da istekleri olmadığı için ya da AK Parti bitiyor vaziyet alayın diye partisinden istifa edip karşıya geçip ateş etmeye kalkanlar için de önemli bir deneyim olsa gerek. 


Bu süreçleri önce MHP’de yaşadık. MHP’de kendine koltuk bulamayan ya da hayalleri ile gerçekleri örtüşmeyenlerin MHP’den koparak kurdukları İP’te bir süre sonra teker teker tasfiye olmaları ve MHP’deki konumlarını bile bulamamaları süreç içinde partilerinin geçirdiği evrimde saf dışı kalmalarını ibretle izledik. 
Şimdi aynı durum AK Parti’de yaşanıyor ya da yaşanması için bir grubun aksiyonunu görüyoruz. AK Parti’ye olan milletin teveccühünün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan kaynaklanıyor hiç şüphe yok. 
Ancak Erdoğan’ın kurduğu ve ismiyle büyüttüğü partide verilen makamlarla kendini dev aynasında görmeye kalkan, kerameti kendinden zannedenlerin bu güne kadar attıkları adımlarda hep hüsrana uğradıklarını da yaşayarak gördük. 
Son dönemde Bursa’da da il başkanlığı düzeyinde görev almış, başka illerde milletvekili ya da belediye başkanlığı düzeyinde görev almış ancak sonrasında daha büyük hallere kapılıp onları elde edemeyince hazır ortalık toz duman istifa edip ayar verenlere rastlıyoruz. 
Giderken çok toz kaldırmak istiyorlar ancak gidenin başbakan bile olsa iddiayla girdiği seçimde parti teşkilatlarında olan kişi sayısı kadar bile oy alamadığını iyi test etmeleri gerekir. 


Siyaset makamları da devlet makamları da milletin emaneti olan makamlar. 
Kişisel ikbal ve arzulara yenik düşen insanların hazin hikayelerini yazar buralar. Zamanı geldiğinde bir sonrakine nöbeti devretmeyi de millet için makam mevki gözetmeden hizmet etmeyi de bilmeli insan. 
Taş yerinde ağırdır sözünün karşılığını Güney seçimlerinde bir kes daha yaşadık. Yel kayadan ne alır sözünün de ispatıydı adeta. 
O nedenle makamlara nasıl geldiğini insanlar hiç unutmamalı. O makamlara nasıl geldiklerini unuttuklarında beyhude hayallerin peşinde var olan itibardan da geriye düşerek varış çizgisine ulaşılıyor muhakkak. 
Birkaç muhalif yayın ile birkaç araştırma şirketinin bitti gitti dedikleri, aylardır erken seçim naraları attıkları bir dönemde Güney seçimlerinin sonuçları, Cumhur İttifakı’nın bilakis içerideki ayrık otlarının ayrılmasıyla daha da güçlendiğini gözler önüne seriyor. Yani millete inananlar aralarından kerameti kendinden sananları ayıklanınca daha güçlü oluyorlar. 
Muhalefetin mevcut yapısını tamamen değiştirerek pozitif siyaset üretmekten, gecesini gündüzüne katarak  memleket ve millet için projeler geliştirmekten başka çıkış yolunun olmadığını görmesi gerek. Kişisel ikbal kaygılarıyla oluşan muhalefet siyasetinin iktidar olma ihtimalinin binde sıfır bilmem kaç kadar olmadığını artık görmeleri şart. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.