SON DAKİKA
Hava Durumu

Kılıçdaroğlu’nun daveti Bursa’nın ateşini yükseltir!

Yazının Giriş Tarihi: 01.02.2021 20:07
Yazının Güncellenme Tarihi: 01.02.2021 20:07

CHP Bursa’da yine ilginç gelişmeler yaşanıyor. Geçen hafta Uğur Mumcu Anma töreni sırasında Nurhayat Altaca Kayışoğlu apar topar genel merkezi arayıp Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’ndan İl Başkanı İsmet Karaca ve Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz için randevu alıyor. İl başkanı randevu işini neden Nurhayat Altaca’ya pas ediyor o bir muamma. 


Oysa Kılıçdaroğlu’nun Bursa’daki temsilcili İl Başkanı İsmet Karaca. Kayışoğlu ise partinin milletvekillerinden biri. İkisi arasında araya girip milletvekilinin randevu alması size de ilginç gelmiyor mu? Neyse geçelim.


Zaten ziyaretin nedeni Bursa’da iddialar nedeniyle sıkışan ve görevden alınması için CHP örgütünün adeta feryat ettiği İsmet Karaca’nın Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile bir fotoğraf çektirmekten öteye bir durum değildi. 


Canan Kaftancıoğlu’nun başını çektiği grubun genel merkez ayaklarından biri olan Oğuz Kaan Salıcı’dan da bir foto alarak, bir nevi güç gösterisi yapmaya kalktı Karaca ancak, oradan yansıyan Kılıçdaroğlu fotoğrafı oldukça düşündürücü. 
Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun öyle sevgiyle ve coşkuyla bir karşılaması yok. Hatta İsmet Karaca’ya bakışı oldukça sert ve manalı. Karaca’nın elinde bir dosya var. Muhtemelen Orhan Sarıbal’la ilgili olabilir. 


Taciz iddialarının ortaya çıkmasını Orhan Sarıbal’a yüklemek için bir çalışma olabilir. İsmet Karaca’nın adaylığından itibaren Karaca ile Sarıbal arasındaki savaş hız kesmeden sürüyor malum. İkili bu süreçte hiçbir araya gelmedi, özellikle bir araya gelmemek için büyük gayret sarf etti. 
Ziyaret sonrası Hayri Türkyılmaz sosyal medya hesabından fotoları paylaştı. Bir paragraf kadar da hamaset dolu sözler. Yani oradaki görüşmede ciddi bir konu gündeme gelmemiş ve dostlar alışverişte görsün tadında bir buluşma olmuş. 


Türkyılmaz’ın ziyaret sonrası paylaştığı açıklamadaki bölüm şöyle, “Genel Başkanımız Kemal Klııçdaroğlu’nu akamında ziyaret ederek Bursa ve Mudanyamızda gerçekleştirdiğimiz çalışmalarımızı aktardık. Bursamıza davet ettiğimiz Genel Başkanımıza sizlerin selamını ilettik.  Genel Başkanımızın da dile getirdiği gibi “Bizim mücadelemiz hak mücadelesi, adalet mücadelesi. Bizim mücadelemiz herkesin mutlu olacağı bir mücadeledir. Çünkü biz halkın partisiyiz.”
Hemen iki gün sonra bu kez Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Başkan Yardımcısı Zafer Yıldız ve Nilüfer İlçe Başkanı Fırat Yılmaz’la birlikte Kemal Kılıçdaroğlu’nun makamındaydı. Gözler o ilin İl Başkanını arıyor ama yoktu. 


Fotoğraflarda görüşmenin samimi bir ortamda geçtiği çok net görünüyor. Bu kez gerginlik değil memnuniyet göze çarpıyor. Dahası görüşmenin ardından Nilüfer İlçe Başkanı Fırat Yılmaz’ın kamuoyuna yansıyan açıklamaları da önemli. 


İl Başkanı İsmet Karaca’yı dostlar alışverişte görsün şeklinde ağırlayan Kemal Kılıçdaroğlu, Turgay Erdem- Zafer Yıldız ve Fırat Yılmaz’dan oluşan ekibe Bursa seçiminin kaybedilmesiyle ilgili üzüntüsünü bir kez daha ifade etmiş. 


Dahası “Mustafa Bozbey’i sahada görmek istiyorum” demiş. Üstelik bu ekibe Bozbey’i yalnız bırakmamalarını birlikte çalışmalarını ve ona yardımcı olmaları talimatını vermiş. 


Normal şartlarda bu sözleri İl Başkanı İsmet Karaca’ya söylemesi gerekmez miydi Kılıçdaroğlu’nun. Demek ki öyle bir gerek görmemiş. Dahası Karaca ile ilgili geleceğe yönelik bir planının da olmadığını böylece görmüş olduk. 


Her ne kadar Fırat Yılmaz’ın gözü Nilüfer Belediye Başkanlığında olsa da yakın bir gelecekte il başkanlığı görevinin ona tevdi edilme olasılığı oldukça kuvvetli. Mehmet Turan Tansal’ın il başkanlığı için bir adım geri atması Yılmaz’ın şansını artırıyor. 


Fırat Yılmaz’ın ve Turgay Erdem’in Bozbey’le aralarının limoni olduğu biliniyor. Fırat Yılmaz, bu durumu düzeltmenin gayreti içinde ancak Bozbey yüz verecek mi onu bilmiyoruz. 


Bozbey, son iki yıldır parti içinde yaşananları bir kenara not alıyor. Günü geldiğinde de kurt bir siyasetçi olarak bunları masaya sürecektir. 
Tabi burada bir de Muharrem İnce denklemi var. Kılıçdaroğlu, Bursa’da partisinin gücünü koruması için bölünmenin önüne geçmek istiyor. Bunu da Bozbey’i sahaya sürerek yapmayı planlıyor anlaşılan. 


Denkler oldukça karmaşık ve CHP Bursa’da önümüzdeki günler çok daha farklı gelişmeler gebe. Herkesin ince ince hesapları ve bir de İnce hesabı var tabi. Partideki kaynamanın ne yöne evrileceğini kısa sürede görürüz. Ancak bir kez daha altını çizelim bu ateş üfleyerek sönmez. 
Muhtemelen önümüzdeki dönem Bursa’nın tek hakimi ve tek otoritesi olarak CHP açısından Mustafa Bozbey’i göreceğiz. Ve parti de ona göre dizayn olacak. Burada bilinmeyen Canan tayfasının nasıl bir hamle ile karşılık vereceği? Bekleyip göreceğiz. 

Beş benzemezler sahne alıyor
İP, CHP, SP, Gelecek ve DP İl Başkanları İP İl Başkanlığında bir araya gelmişler. Beş benzemez ittifakında hedef belli. AK Parti ve AK Partinin Bursa Belediyesi. 
Henüz projesi açıklanmayan Yunuseli Havaalanı’nın üzerinden top yekün bir muhalefet başlatmak için strateji belirliyorlar. İP İl Başkanı Selçuk Türkoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, Gelecek Partisi Bursa İl Başkanı Alpaslan Yıldız,  Demokrat Parti Bursa İl Başkanı Çağrı Kaplan ve Saadet Partisi Bursa İl Başkanı Mehmet Atmaca katılmış toplantıya. Hepsini birden Yunuseli Havaalanı önünde görebiliriz önümüzdeki günlerde.  
Muhalefet ciddi bir şekilde birbirine yanaşıp benzemezliklerine rağmen ortak hareket etmeye başladıkları bir dönemde AK Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan kongresini tamamlayarak yeni yönetimiyle iş başına geldi. Zor bir süreç ve gerçekten misliyle mücadele etmeleri gereken bir süreç. Bu çerçevede yeni AK Parti İl Yönetimi ile birlikte ittifakın diğer ortağı olan MHP’nin de sahaya çıkması zorunlu bir hale geliyor. AK Parti ve MHP’nin sadece nezaket ziyaretleri ile değil ortak stratejilerle sahaya inmemeleri durumunda işlerinin çok daha zor olduğunu söylemeliyiz.  

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.