SON DAKİKA
Hava Durumu

Kompleks böyle bir şey!

Yazının Giriş Tarihi: 27.09.2023 16:55
Yazının Güncellenme Tarihi: 27.09.2023 23:54

Büyükşehir Belediye Başkanlığı rüyaları nedeniyle hırsın gözünü adeta kör ettiği Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, ne yazık ki zaman zaman hem komik duruma düşüyor hem de temsil ettiği kitleye ayıp ediyor.

Bursa’da 17 belediyenin üye olduğu Bursa Belediyeler Birliği’nin başkanlığını Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar yürütüyor. Meclis üyeleri ile belediyelerin seçilmiş personellerine eğitim adı altında biri deniz kenarında biri de Afyon gibi termal şehirlerde tatil yaptırmak dışında ne işe yaradığı belli olmayan birliğin toplantılarına ise sadece 5 belediye başkanı ilgi gösteriyor.

Mustafa Dündar ile Hayri Türkyılmaz arasında tek benzerlik Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ı hedef alıyor olmaları. Türkyılmaz, sadece Alinur Aktaş’la değil iktidar partisinin neredeyse her bireyiyle kavgalı bir isim, hoş kendi partisinde de kavga etmediği kimse yok ya neyse. Ancak Türkyılmaz, iktidarı zaman zaman hakarete varan sözlerle hedef alan, “Haramiler hırsızlar” diyerek yaftalayan, kamu hizmetlerinin Mudanya’ya gelmemesi için özel gayret gösteren bir karakter.

Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine geldikten sonra Alinur Aktaş’ın uzattığı eli bile ertesi gün yaptıkları ile geri çeviren, Büyükşehir Belediyesi ile yaptığı kavgadan beslenen bir isim. Hizmet üretemeyen bir belediye başkanı için çok görülecek bir şey de değil. Büyükşehir Belediye Meclisine gidip Mudanya’nın hakkını bile savunmayan, kamu kurumları ile irtibata geçmeyen, 1970’lerde kalan bir kafadan başka bir şey beklemek de abesle iştigal zaten.

Ancak Mustafa Dündar varlığını AK Parti’ye borçlu olan bir kişi. Bir dönem milletvekilliği 3 dönem Osmangazi Belediye Başkanlığı’nı AK Parti sayesinde elde etmiş bir isim. Ancak sahadaki durum oldukça ilginç. Belediyeyi şeffaflıktan uzak bir anlayışla yöneten Dündar, son iki dönemini adeta Alinur Aktaş’ı hedef alarak geçirdi.

Altepe’nin alınmasının ardından Ankara’ya Büyükşehir Belediye Başkanı olarak gidip Osmangazi Belediye Başkanı olarak geri dönen Dündar, o günden beri Alinur Aktaş’ı açık ya da kapalı şekilde hedef almayı, onun önüne çıkmayı kendine hedef edinmiş biri. Oysa Dündar en kuvvetli aday olarak Ankara’ya gitmiş ancak yetersiz olduğu fark edilince Alinur Aktaş başkan olarak belirlenmişti. Bunun hıncı bunun öfkesi hiç bitmedi Dündar’da.  Burada memleket meselesi ya da partinin meselesi asla yok. Kişisel ve da grup olarak bir ikbal kaygısının zuhuru var. Büyükşehir’in bir çok projesini engelleme çabası da cabası.

Burada garip olan bir başka durum da çevresinde o kadar etkin ve önemli isim varken bu isimlerinde çıkıp kendisine “Ya senin ne işin olur bunlarla. Partine, genel başkanına saydıran tiplerle kol kola girerek ne yapmaya çalışıyorsun” dememesi.

Neyse bu kadar özetin ardından asıl konumuza gelelim. AK Parti’yi hakaret ederek hedef alan, meclislere katılmayan, devlet organizasyonlarını bile çok zaman yok sayan Hayri Türkyılmaz aslında aynı muameleyi Mustafa Dündar’ın başında olduğu Bursa Belediyeler Birliği’ne de yapıyor. Hiçbir toplantıya katılmayan Türkyılmaz, birlik personelinin getirdiği karar defterlerini imzalıyor sadece.

Bunun bir tek istisnası oldu.

Bursa Belediyeler Birliği Ağustos 2022 toplantısını Mudanya’da yaptı. Mustafa Dündar koşa koşa gidip Türkyılmaz ile boy boy resimler verdi. Yetmedi Türkyılmaz ile sahil boyu yürüdü. Üstelik kendi teşkilatlarına haber vermeden ve Mudanya teşkilatını yok sayarak. Düşünün her konuşmasında AK Parti’ye ve yöneticilerine en ağır sözler eden Türkyılmaz ile Bursa’nın en büyük ilçesi Osmangazi’nin AK Partili Belediye Başkanı Mustafa Dündar kol kodla sahilde tur atıyor. İlçe başkanı orada değil, meclis üyeleri de yok.

Sonraki toplantılara Türkyılmaz beklendiği gibi katılmadı. Eylül ayı toplantısı İnegöl’deydi. Türkyılmaz yine yoktu beklendiği gibi. Ciddiye alıp da katılmıyor. Ama sırf solaklara karşı olan kompleks ve Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ı hedef alıyor diye kol kola verebildi Dündar.  

Şimdi şöyle bir düşünün. Bu görüntülerin AK Parti’ye bir yararı oldu mu? Tabiki hayır. Mustafa Dündar'a bir faydası olur mu? Tabiki hayır. Memlekete millete bir faydası var mı? Hayır. Dündar bu görüntüyü verdi diye Türkyılmaz söylemlerinden geri kaldı mı? Hayır. Yav hiç olmasa kent meydanı adını verdikleri Balkan çarşısını gelip ziyaret etseydi!

Yeterli ideolojik ve kültürel derinliği olmayan birçok sağ taraftaki yönetici de olan burada da oluyor. Sol kesime karşı kompleks. Hedefe ulaşmak noktasında her şey mübah? Gerçekten hedefe ulaşmak için her şey mübah kültürümüzde inançlarımızda törenimize kabul edilebilir bir şey mi?

Sonra her Cuma cami gezip cami cemaati ve mahalle halkına rol yap. Tavır koyacağın yerde koyma, dik duracağın yerde durma, sırf her kesime cici görüneceğim diye eyyam yap sonra AK Parti’de hikayem sürsün diye uğraş. Dündar aynaya bakmalı. Bu hareketin lideri Dündar’ın yaptıklarından hangisini yapar diye kendisini sorgulamalı. Ne hayaller gerçek olur ne bu yapılanlar unutulur.

Son tahlilde gözünü karartan hırs ve Ankara’nın kendisini yeterli bulmayıp Alinur Aktaş’ı tercih etmesinin hıncıyla Hayri Türkyılmaz gibi Erdoğan ve AK Parti düşmanı Hayri Türkyılmaz ve Bursa’daki bir takım muhalefet mensubuna şirin görünmekle bu hıncın alındığını düşünmüyorum. Ve bu yapılanların aynı zamanda AK Parti Genel Merkezi ve Alinur Aktaş tercihi yapan iradeyi hedef aldığını görmemek körlük olur. Bakalım Dündar, kendisini dolduruşa getiren ekiple birlikte nasıl bir final yapacak.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.